Bendravimas, dialogas ir santykiai tarp žmonių apskritai yra tai, kas padaro mus žmonėmis, kas reikšmingai mus išskiria iš kitų žinduolių tarpo. Bet užmegzti santykius, juos palaikyti ir jų nesugadinti nėra lengva. O kai kuriems žmonėms tai gali būti nuolatinė problema, kuri reikšmingai paveikia gyvenimo kokybę.
Bendravimo problemos gali prasidėti vaikystėje ir lydėti visą likusį gyvenimą. Jos taip pat gali atsirasti gyvenime vėliau. Kartais nutinka ir taip, kad jos nėra tokios didelės, kad kristų į akis, tačiau po kelių nepavykusių bandymų užmegzti ar išpuoselėti santykius, gali pradėti kilti klausimų apie problemų šaltinį.
Kaip ir kiti mūsų asmenybės bruožai, taip ir bendravimo įgūdžiai yra kažkas pasąmoninio, kažkas ko mes sąmoningai nesirenkame ir negalime taip jau lengvai pakeisti. Todėl susiduriantiems su bendravimo sunkumais gali reikėti pagalbos iš šono.
Žvilgsnis į savo psichiką
Kaip visada, pirmas žingsnis yra problemos pripažinimas. Jei supratote, kad problema nėra vien tik kiti žmonės, bet ir jūsų pačio (ne)gebėjimai bendrauti ir palaikyti ryšį su kitu žmogumi, tuomet turite žengti dar vieną žingsnį ir pradėti analizuoti problemą.
Viena, ką galite padaryti, tai pasistengti atrasti pasikartojančias problemas ar problemines situacijas. Galbūt jus lengvai suerzina viena ar kita tema? Galbūt nežinote kaip reaguoti į komplimentus? Galbūt per daug agresyviai juokaujate? Visais atvejais, pasikartojantys mūsų bendravimo bruožai yra intymiai susiję su mūsų asmenybėmis ir atskirais jų bruožais.
Atsispyrę nuo to galite pradėti bandymus suvokti kokią funkciją jums atlieka vienas ar kitas jūsų bendravimo bruožas.
Psichologo pagalba
Bet save analizuoti nėra taip paprasta, kaip tai gali skambėti. Dažnai mes nesame linkę pažiūrėti savo problemoms į akis ir dažnai tokius bandymus sąmoningai ir nesąmoningai blokuojame. Tokiais atvejais gali reikėti pagalbos iš šono. Niekas geriau nepadės jums tokioje situacijoje, nei psichologas.
Bendravimo, santykių, asmenybės ir kitų problemų sprendimas yra psichologo duona. O pagalba save analizuojant yra tai, ką psichologas daro kone kiekvienoje situacijoje. Jis padeda savo klientui save suprasti ir neperša jam jokių atsakymų prieš jo valią. Todėl psichologas yra ne tiek pakaitalas savęs analizei, kiek padėjėjas šiame kelyje.
Visi psichologai yra profesionaliai pasiruošę dirbti tokių sunkumų gvildenime. Tačiau kai kurie yra labiau linkę dirbti su vienomis problemomis, o kiti – su kitomis. Geriau pasirinkti tokį psichologą, kuris turi darbo su būtent bendravimo problemomis patirties, o tą nesunku padaryti psichoterapijos.lt ar psichologusajunga.lt puslapiuose.
Tobulumas pasiekiamas tik per praktiką
Niekas negimsta visko mokėdamas, net jei tai yra toks atrodytų instinktyvus dalykas, kaip bendravimas su kitais žmonėmis. Todėl jei jau gebate pripažinti savo bendravimo problemą, tuomet jums nereikėtų padaryti klaidos ir nustoti bendrauti su žmonėmis dėl baimės suklysti. Elkitės priešingai: bendraukite ir analizuokite save, bandykite pastebėti savo trūkumus ir pataisyti juos realiu laiku. Tik tokiu atveju galėsite tobulėti, nes užsiskleidę savyje ar bendraudami tik psichologo kabinete jūs tikrai negausite norimo rezultato.