Studijos - Karjera

Seimas svarstys siūlymą dėl tikslinių stipendijų

Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja Sonata Šulcė Seimui pristatė šalies vadovo teikiamas Mokslo ir studijų įstatymo ir Profesinio mokymo įstatymo pakeitimus (projektai atitinkamai Nr. XIIIP-4884 ir Nr. XIIIP-4885), kuriais siekiama sukurti įstatyminį pagrindą (tikslinės stipendijos mechanizmą), leidžiantį valstybei, įvertinus visus turimus duomenis ir tyrimus, sistemingai planuoti ir skatinti asmenis rinktis darbo rinkoje reikiamas specialybes.

„Vis gilėjanti problema, su kuria valstybė susiduria ir pagal prognozes, kuri dar gilės artimiausių metų perspektyvoje, yra tam tikros kvalifikacijos, aukštos ir žemos, specialistų, profesijų trūkumas darbo rinkoje. Vyriausybės strateginės analizės centro STRATA atliktame tyrime prognozuojamas kritiškai aukštas tam tikrų profesijų ir specialybių trūkumas, reaguojant į jų poreikį darbo rinkoje“, – sakė S. Šulcė.

Vyriausioji patarėja atkreipė Seimo narių dėmesį, kad didžiausia stipendija profesinėse mokyklose šiuo metu yra tik 28 eurai 80 centų.

Tikslinės stipendijos būtų mokamos Vyriausybės nustatyta tvarka iš valstybės biudžeto lėšų.

Mokslo ir studijų įstatyme siūloma nustatyti, kad šios stipendijos galėtų būti mokamos studentams, įstojusiems į Vyriausybės nustatytas studijų prioritetines kryptis, valstybės finansuojamas ar nefinansuojamas su studijų stipendiją vietas, neatsižvelgiant į kitas gaunamas stipendijas ar paramą.

Profesinio mokymo įstatyme siūloma įtvirtinti, kad tikslinės stipendijos gali būti mokamos mokiniams, įstojusiems į Vyriausybės patvirtintas prioritetines formaliojo profesinio mokymo programas, valstybės finansuojamas vietas, neatsižvelgiant į kitas gaunamas stipendijas ar paramą.

Tikslinė stipendija būtų mokama neturintiems akademinių skolų studentams (mokiniams) ne rečiau kaip kartą per pusę metų visą studijų (mokymosi) laikotarpį, bet ne ilgiau nei studijų (mokymo) programoje nustatyta studijų trukmė. Atitinkamų metų trumposios pakopos, pirmosios pakopos, antrosios pakopos ir vientisųjų studijų prioritetines kryptis, grupes ar studijų programų grupes (prioritetines formaliojo profesinio mokymo programas) nustatytų Vyriausybė, atsižvelgdama į ministerijų pasiūlymus, valstybės ūkinės, socialinės, kultūrinės ir regioninės plėtros poreikius, nacionalinės žmogiškųjų išteklių stebėsenos informaciją, Vyriausybės nustatytas prioritetines mokslo tiriamosios ir eksperimentinės plėtros ir inovacijų raidos kryptis ir jų prioritetus (užimtumo ir darbo rinkos stebėsenos informaciją) bei valstybės finansines galimybes.

Tikslines stipendijas administruotų Valstybinis studijų fondas.

Siūloma, kad teikiamos nuostatos įsigaliotų 2021 m. sausio 1 d.

Projektui po pateikimo pritarė 87, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė vienas Seimo narys. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Švietimo ir mokslo komitetas. Projektą Seimo posėdyje numatoma svarstyti rudens sesijoje.

Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą