Jeigu ekonominiai sprendimai būtų priimami remiantis tiktai logiškais ir objektyviais kriterijais, tai bet kokia pertvarka ar reforma turėtų turėti aiškiai apibrėžtus tikslus, kurie būtų pagrindinis atskaitos taškas vertinant pasiūlytas naujoves. Antrosios pakopos pertvarka turėtų būti ne išimtis, tačiau aiškinamajame rašte nurodoma, kad „automatinio pensijų anuiteto indeksavimo […] nebuvimas […] lemia tai, kad pensijų anuitetų gavėjams mokamų pensijų anuitetų dydis nesudaro reikšmingos pajamų dalies“. Ar tikrai yra taip? Pakeitimų iniciatoriai teigia, kad jei fonduose sukaupta pensijos dalis nebus indeksuojama (nebus pritaikoma prie infliacijos ar vidutinio darbo užmokesčio augimo), jos reikšmė bendroje pensijoje nuolat mažės. Kitaip tariant, kai socialinio draudimo pensija didinama (indeksuojama), o pensijų fondų išmokos – ne, pastarosios tampa vis…
Misija – nuosavi namai. Kaip susitaupyti pirmajam įnašui?
Komentaro autorė Sigita Strockytė-Varnė, SEB banko asmeninių finansų ekspertė. Sukaupti pinigų būstui įsigyti yra vienas populiariausių tikslų, kuriuos sau kelia taupantis jaunimas. O kad Lietuvos jaunimas taupo, rodo naujausia apklausa: 77 proc. 18–29 metų gyventojų nurodė turintys santaupų. Dalis jų santaupas laiko indėliuose arba investuoja, siekdami savo tikslą pasiekti greičiau. Tačiau net ir taupymo čempionams prireikia patarimų, kaip greičiau pasiekti finišą – sukaupti pinigų pirmajam įnašui perkant būstą. Padeda išmaniosios technologijos Šiandien įvairūs išmanieji įrenginiai ir programėlės sportuojant padeda sekti tempą, širdies ritmą ir daugelį kitų rodiklių, kurie leidžia matyti savo progresą – ar vieną kilometrą šiandien nubėgame didesniu vidutiniu greičiu negu prieš mėnesį ir kaip šį krūvį atlaiko mūsų…
Dr. Vitalis Nakrošis. Biurokratizmo mažinimas Lietuvoje: didelės galimybės ar tušti vėjai?
2024 m. Europos Komisijos užsakymu atliktas Leuveno katalikiškojo universiteto ir konsultacinės bendrovės „Cambridge Econometrics“ tyrimas rodo, kad Europos Sąjungos (ES) šalys, pagerinusios valstybės valdymo rezultatus iki geriausių ES administracijų standarto, kasmet galėtų gauti 64,2 mlrd. eurų naudos. Tai reiškia, kad blogo valstybės valdymo žala 27 ES šalyse narėse, remiantis 2023 m. „Eurostato“ duomenimis, sudaro apie 0,38 proc. BVP. Tačiau Lietuvoje susiklostė, regis, stebuklinga situacija. Teigiama, kad, 2025 m. įgyvendinus plataus masto debiurokratizacijos reformas, jau 2027 m. būtų galima tikėtis 6 proc. aukštesnio realaus BVP vienam gyventojui, o Lietuvos BVP tais metais galėtų padidėti net 5 mlrd. eurų. Ar tikrai vien iš biurokratizmo mažinimo, kuri tėra tik viena iš blogo valdymo…
YIVO Žydų mokslinių tyrimų institutas ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka skelbia apdovanojimą už lietuvių ir žydų santykių bei tarpusavio supratimo puoselėjimą
YIVO Žydų mokslinių tyrimų institutas (toliau – YIVO) kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka su pasididžiavimu praneša steigiantys naują apdovanojimą, skiriamą už išskirtinį indėlį puoselėjant lietuvių ir žydų santykius bei tarpusavio supratimą. Apdovanojimas už lietuvių ir žydų santykių ir tarpusavio supratimo puoselėjimą įsteigtas abiejų institucijų pasirašytu tarpusavio supratimo memorandumu. Apdovanojimas bus teikiamas kasmet, jį sudarys 5 000 JAV dolerių honoraras ir padėkos raštas. Kasmet Vilniuje, Nacionalinėje bibliotekoje, vyks vieša laureato pagerbimo ceremonija. Inauguracinė apdovanojimų ceremonija vyks 2025 m. spalio mėnesį ir taps svarbia renginių, skirtų YIVO šimtmečiui, ciklo dalimi. Įsteigtas prieš šimtą metų, 1925 m., YIVO nuo 2015 m. glaudžiai bendradarbiauja su Nacionaline biblioteka, vykdydamas visame pasaulyje pripažintą „YIVO…
Siekdamas prisidėti prie kunigui J. A. Pabrėžai skirto kultūros kelio kūrimo, VU pasirašė bendradarbiavimo sutartį
Birželio 16 d. Vilniaus universiteto (VU) partnerystės prorektorius dr. Artūras Vasiliauskas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Kretingos rajono savivaldybės meru Antanu Kalniumi ir Mažesniųjų brolių ordino Lietuvos Šv. Kazimiero provincijos kurija. Šia sutartimi siekiama prisidėti puoselėjant kunigo, lietuvių kultūrinio sąjūdžio dalyvio Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos atminimą ir užtikrinti glaudesnį tarpusavio bendradarbiavimą įgyvendinant J. A. Pabrėžos kultūros kelio iniciatyvą. Pasirašant sutartį dalyvavo Kretingos rajono savivaldybės, Mažesniųjų brolių ordino atstovai, taip pat VU bibliotekos generalinė direktorė Irena Krivienė, VU kapelionas Gintaras Vitkus SJ, VU muziejaus direktorė Monika Ramonaitė-Stankovičė. J. A. Pabrėžos kultūros kelias pradėtas rengti 2022 m. Skuodas, Varniai, Vilnius, Šiluva, Raudėnai, Tverai, Kartena ir Kretinga – vietovės, kurios susijusios su šios iškilios asmenybės gyvenimu, studijomis ir…
DIZAINO SAVAITĖJE’25 VILNIUS TECH pristato balansą tarp dizaino ir inžinerijos
Vasara Lietuvoje prasidėjo kartu su DIZAINO SAVAITE’25, kurios tema – balansas. Balansas tarp estetikos ir funkcijos, dizaino ir techninių sprendimų. Docentas Mindaugas Užkuraitis atskleidžia, kad pasiekti balansą kiekviename dizaino produkte yra nemenkas iššūkis, ypač, atsižvelgiant į įvairius gaminiams keliamus reikalavimus. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Pramonės gaminių dizaino studentai DIZAINO SAVAITĖJE’25 pristato kursinius ir diplominius projektus. „Ekspozicija išties svarbi daugeliui iš mūsų. Studentai rengė projektus pagal realias užsakovų užduotis ir sprendė visuomenei svarbias problemas“, – pristato parodą VILNIUS TECH Dizaino katedros vedėjas doc. M. Užkuraitis. Docentas pasakoja, kad parodoje galima atrasti plačią produktų įvairovę: žmonių gaivinimui skirtą specialią įrangą, terapinį šviestuvą vaikų erdvėms, inovatyvų droną, baldus, žaislus, įvairius buitinius objektus. Užduotis…
Studijos dviejuose miestuose vienu metu – misija įmanoma
Ar įmanoma derinti studijas skirtinguose miestuose, jungti skirtingas disciplinas ir viską suderinti su kasdieniu gyvenimu? Vilniaus universiteto (VU) Kauno fakulteto marketingo technologijų studentė Ieva Gaučaitė sako – tikrai taip. Ji pasinaudojo individualiųjų studijų galimybe ir prie savo studijų programos pridėjo psichologijos kursą, kuris vyksta Filosofijos fakultete Vilniuje. Dar mokydamasi gimnazijoje Ieva svajojo tapti psichologe, tačiau paskutinę akimirką pasirinko marketingo studijas. Jos nenuvylė – ši sritis pasirodė kur kas įdomesnė, nei tikėjosi, o ir psichologijos elementų joje netrūksta. Vis dėlto potraukis psichologijai išliko, todėl kaip individualiųjų studijų dalyką Ieva pasirinko būtent ją. Pasak studentės, nuotolinis paskaitų formatas suteikė galimybę jas lengvai derinti su kitais studijų dalykais, nes nereikėjo papildomai keliauti į…
Z karta apie mokyklą, universitetą ir save: ką turi žinoti švietimo bendruomenė?
Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto sociologės dr. Mildos Pivoriūtės atliktas būsimų studentų tyrimas atskleidė, kaip jauniausi Z kartos atstovai mato save ir ko tikisi iš švietimo sistemos. Tyrimo rezultatai siunčia aiškią žinią mokytojams – dėmesio ir pagarbos nusipelno visi mokiniai, ne tik pažangiausieji. Net ir tie, kuriems mokslai sekasi sunkiau, turi svajonių, lūkesčių dėl ateities ir potencialo, kurį svarbu pastebėti ir palaikyti. Tėvams primenama, kad prasmingas, kokybiškas laikas su vaikais stiprina jų emocinę gerovę ir gali apsaugoti nuo vienišumo ir socialinės atskirties. Tuo tarpu universitetuose jaunimas tikisi gauti ne tik žinių ar diplomą, bet ir patirti motyvuojančią aplinką, kurioje vyrautų pagarbus, lygiavertis santykis, būtų skatinamas jų autentiškumas ir savirealizacija. „Universitetas –…
Seimo narės D. Ulbinaitės pranešimas: parlamentarė kovai su dezinformacija siūlo burti Vilniaus–Varšuvos hakatoną
2025 m. birželio 9 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai) Varšuvoje po pertraukos įvykusioje Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato narių Asamblėjoje susitikę politikai siekė glaudesnio, tvirtesnio ir gilesnio bendradarbiavimo ne tik Asamblėjos formatu. Kovos su dezinformacija ir propaganda klausimui buvo skirtas išskirtinis dėmesys. Norint stiprinti regioninį atsparumą informacinėms grėsmėms bei skatinti tarpdisciplininį bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Lenkijos ekspertų, kūrėjų ir pilietinių iniciatyvų, Seimo narė Daiva Ulbinaitė pasiūlė burti dvišalį Vilniaus–Varšuvos hakatoną, skirtą dezinformacijos iššūkiams spręsti. „Strateginė partnerystė su Lenkija labai svarbi, ypač kai matome, kaip sparčiai keičiasi pasaulis. Tai viena iš svarbiausių bendradarbiavimo partnerių“, – įsitikinusi Asamblėjos…
Krašto apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos susitarė dėl bendrų veiksmų ugdant pilietišką ir atsparų jaunimą
Atsižvelgdamos į regiono geopolitinę situaciją ir atliepdamos visuomenės poreikį ugdyti atsakingą ir pilietiškai aktyvią jaunąją kartą, Krašto apsaugos ministerija kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija birželio 6 d. pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl Lietuvos mokinių ir jaunimo pilietinio ir patriotinio ugdymo. Susitarimu numatytas nuoseklus ministerijų bendradarbiavimas įvairiose srityse: nuo istorinės atminties puoselėjimo ir pilietinių vertybių ugdymo iki šiuolaikinių technologinių gebėjimų, tokių kaip kibernetinis saugumas ar bepiločių orlaivių valdymas, stiprinimo. „Geopolitinių iššūkių kontekste turime rimtai dirbti su visuomene. Jaunimas yra tikslinė grupė, kuriai turime skirti papildomo dėmesio. Viena iš svarbiausių sričių yra įgūdžių formavimas ekstremalių situacijų metu bei visuotinė gynyba. Tikimės, kad mokymai prisidės prie to, kad daugiau jaunuolių pasirinks Lietuvos…