• Studijos - Karjera

    Interneto sensacija tapęs buvęs NASA inžinierius praveria duris į kūrybiškų eksperimentų užkulisius

    Džiugi naujiena originalių išradimų mėgėjams – bene mėgstamiausias „YouTube“ platformos inžinierius pradeda karjerą televizijoje. Naujas mokslo populiarinimo šou „Susipažinkite, aš Markas Roberis“ su buvusiu NASA inžinieriumi priešakyje atskleidžia sudėtingiausių jo eksperimentų ir kūrinių užkulisius bei įrodo, kad apie mokslą galima kalbėti įdomiai ir nenuobodžiai. Pirmąkart internete amerikietis Markas Roberis išpopuliarėjo dar 2018 m., kai „YouTube“ platformoje paviešino nuotaikingą vaizdo įrašą apie kovą su siuntas nuo namų slenksčio vagiančiais žmonėmis. Tąkart M. Roberis vagišiams pakišo įkyriais blizgučiais užpildytą dėžę, kuri sprogdama dar ir įrašinėjo garsą. Neįtikėtinai išradingi ir smagūs vaizdo įrašai lėmė, kad šiuo metu M. Roberis turi daugiau nei 24 mln. sekėjų, o „discovery+“ platformoje startuoja naujas inžinieriaus šou. Laidoje…

  • Studijos - Karjera

    Rytoj prasideda priėmimas į profesines ir aukštąsias mokyklas: neribojamas vietų skaičius į pedagogikos, IT studijas

    Rytoj, birželio 1 d., prasideda 2023 m. pagrindinis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas ir profesinio mokymo įstaigas. Į valstybės finansuojamas studijų vietas universitetuose ir kolegijose šiemet numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių. Profesinio mokymo įstaigose valstybės finansavimą planuojama suteikti 20,6 tūkst. naujai priimtųjų. Neribotas priėmimas stojantiesiems į prioritetines specialybes „Norime paskatinti stojančiuosius rinktis tokias specialybes, kurios labai svarbios valstybei ir darbo rinkai. Todėl numatome neriboti priėmimo į prioritetinėmis laikomas studijų kryptis – siekiame, kad jas pasirinkę stojantieji, tenkinantys stojimo į valstybės finansuojamas vietas reikalavimus, galėtų studijuoti nemokamai“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas. Šiemet prioritetinėmis studijų kryptimis yra laikomos trūkstamiausių specializacijų pedagogika, informacinės technologijos, matematika, inžinerija, slauga ir…

  • Studijos - Karjera

    Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ kviečia atrasti knygas, kurios (pa)tinka

    „Skaitymas tau tinka!“ – šių metų šūkiu tikina Lietuvos apskričių ir savivaldybių viešosios bibliotekos, ir vėl skelbiančios kasmetinį, jau aštuntąjį, skaitymo iššūkį „Vasara su knyga“.             Atėjus vasarai džiaugiamės saulės spinduliais, gyvename džiugiomis emocijomis, matuojamės akinius nuo saulės, maudymosi kostiumus ir skrybėles. Skaitymo iššūkis „Vasara su knyga“ šiemet kviečia pasimatuoti skaitymą ir knygą! Esame įsitikinę: skaitymas tau tinka! Juk 2022 m. į skaitymo skatinimo akciją „Vasara su knyga“ įsitraukė per 30 tūkst. dalyvių, iššūkį įveikė net 22 698 dalyviai, ir jų skaičius kasmet auga. Skaityk kaimo, miestelio, miesto ar didmiesčio bibliotekoje            Nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d. vykstanti skaitymo skatinimo akcija priimti iššūkį kviečia įvairaus…

  • Studijos - Karjera

    Vilniaus 700 metų jubiliejui skirtoje parodoje – retai eksponuojami dokumentai, tarp kurių ir trys Gedimino laiškai

    Jau visai netrukus Vilniaus universiteto (VU) bibliotekoje duris atvers paroda Curriculum Vilnae, skirta paminėti ypatingą Vilniaus 700 metų sukaktį. Paroda, kurią bus galima pamatyti nuo gegužės 31 d., kvies susipažinti su vertingais miesto istorijos įvykius menančiais dokumentais. Tarp jų – ir iš Vokietijos atvežtu transumptu – trijų Gedimino laiškų nuorašais, kurie užima itin reikšmingą vietą ne tik Vilniaus, bet ir visos Lietuvos istorijoje. Į savo Curriculum Vitae (CV) žmogus įrašo savo pasiekimus ir tai, kuo labiausiai didžiuojasi. Tad ir kurdami miesto gyvenimo aprašymą, parodos kuratoriai į ekspoziciją sudėjo dokumentus, skirtus šviesiems miesto gyvavimo momentams. Joje beveik nekalbama apie skaudžias patirtis, okupacijas, karus. Ši Vilniaus sukakčiai parengta paroda skirta pasidžiaugti miesto…

  • Studijos - Karjera

    Birželio 1-ąją Sostinės vaikų ir jaunimo centras kviečia vilniečius į šventinį koncertą

    Birželio 1-ąją, Tarptautinę vaikų gynimo dieną, Sostinės vaikų ir jaunimo centras kviečia švęsti drauge. SVJC Amfiteatre (Konstitucijos pr. 25, Vilnius) vyks šventinis muzikos žvaigždžių ir vaikų koncertas LAIMINGAS AŠ. Scenoje pasirodys grupė „Baltasis Kiras“, Gabrielė Vilkickytė, Rūta Loop, Justė Kraujalytė, Rasa Kaušiūtė, taip pat jaunieji SVJC atlikėjai – vokalo studija „Kivi“, popmuzikos studija „Re-Mi-Do“, baleto studija „Tip Toe“, flamenko „Solea“, tautinių šokių grupė „Ugnelė“ ir kiti. Koncertą ves Gediminas Nadtočis-Natas. Koncertas „Laimingas aš“ – baigiamasis to paties pavadinimo edukacijų ir muzikos festivalio renginys. Vaikams ir jaunimui skirtos šventinės festivalio pramogos SVJC šėls nuo ryto: visi apsilankiusieji, kartu su menininke, komiksų kūrėja Anna Pencil Mood kurs meninę instaliaciją „Jaunimo balsas“; leisis į orientacinius iššūkius…

  • Studijos - Karjera

    5 būdai, kaip ugdyti kūrybiškumą: tarp jų ir – dirbtinis intelektas

    Kūrybiškumas – gebėjimas, būtinas sėkmingam ateities žmogui, įsitikinę ekspertai. Ir jį galima išlavinti. „Svarbu suprasti, kad kūrybiškumą galime kontroliuoti – lavinti, mokytis, sudaryti jam palankias sąlygas ar pašalinti trukdžius. Reikia tik atrasti jums tinkančius būdus“, – teigia kultūros tyrėja, humanitarinių mokslų daktarė Rūta Latinytė. Ji ir kiti kūrybiškumo ekspertai bei kūrėjai išskiria 5 patarimus, kurie padės ugdyti kūrybiškumą. 1. Pažvelkite į kūrybiškumą plačiau Pasak dr. R. Latinytės, kūrybiškumas yra itin kompleksinis gebėjimas, kurį tyrinėjant ir lavinant reikia pasitelkti daugybę disciplinų – psichologiją, neuromokslus, menų studijas, inžinerijos pagrindus, vadybos teoriją ir dar daugiau. „Norint nepasimesti, pirmiausia reikėtų pradėti nuo klausimo:  kas man yra kūrybiškumas? Pabandykite jį aptikti savo veikloje ir kasdienybėje,…

  • Studijos - Karjera

    Tęsiamas pasirengimas mokyklose dirbti pagal atnaujintas programas

    Nuo rugsėjo 1-osios nelyginių klasių mokiniai mokysis pagal atnaujintas ugdymo programas, lyginėse klasėse bus tęsiamos ir užbaigiamos dabartinės programos. 2024–2025 mokslo metais visos klasės dirbs pagal atnaujintas programas. Apie pasirengimą įgyvendinti atnaujintą ugdymo turinį ir ką dar reikia padaryti iki rugsėjo, šią  savaitę bus kalbamasi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuojame pasitarime su mokyklų vadovų, mokytojų ir mokinių atstovais. Šiais mokslo metais pagal atnaujintas programas mokosi priešmokyklinukai ir lenkų gimtosios kalbos besimokantys III klasės gimnazistai, kurie balandžio mėnesį laikė ir tarpinį patikrinimą – kitų metų brandos egzamino dalį. „Pastaruoju metu buvo pasirodę siūlymų stabdyti ugdymo turinio atnaujinimą. Tai reikštų, kad naujas ugdymo turinys, aktualios temos, gyvenime reikalingų kompetencijų ugdymas  dešimtis…

  • Studijos - Karjera

    Lietuvoje įkurta pirmoji DevOps asociacija

    Pastaraisiais metais DevOps (apjungia programinės įrangos kūrimą ir IT operacijas) praktikų naudojimas itin sparčiai išpopuliarėjo. Vis daugiau įmonių transformuoja IT procesus, komandas bei bendrą įmonės kultūrą, siekiant prisitaikyti prie modernių technologinių tendencijų bei naujos darbo metodikos. Šios srities specialistų bendruomenei tenka spręsti vis naujus iššūkius, dėl to IT įmonių „Devbridge“ (priklausanti „Cognizant“ kompanijai), „DevoTeam“ ir „Mambu“ specialistai susivienijo ir įkūrė asociaciją „Devops days“. „Dirbdami su klientais iš viso pasaulio matome su kokiomis problemomis įmonės susiduria. Daugelis organizacijų dar tik pradeda savo kelią DevOps praktikos pritaikyme savo IT organizacijose. Lietuvoje yra stiprių DevOps inžinierių, bet vienas iš pagrindinių iššūkių visame pasaulyje – šių specialistų trūkumas. Tikimės, jog asociacijos veikla padės spręsti…

  • Studijos - Karjera

    Seimo Ateities komitetas: ateities visuomenė mokosi šiandien

    2023 m. gegužės 29 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai) 2050-aisiais Lietuvos veidą lemsianti karta šiandien ugdoma vaikų darželiuose ir mokyklose – tokia aksioma vadovavosi politikai ir ekspertai, 2023 m. gegužės 26 d. Seimo Ateities komiteto posėdyje svarstę švietimo strateginę viziją. „Švietimo aplinka jau pasikeitė, – pabrėžė Seimo Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata. – Pasaulyje vyksta globalūs geopolitiniai pokyčiai, įsisiūbuoja klimato kaita, o dirbtinio intelekto pažanga tiesiog per keletą mėnesių pakeitė informacijos surinkimu pagrįstas profesijas. Todėl švietimo politika privalo būti įžvalgi ir orientuota į ateitį, o ne į kosmetinį esamos būklės pagerinimą.“ Seimo narė, buvusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė…

  • Studijos - Karjera

    Kolegijų pertvarka: trūksta skaidrumo ir pagrįstų sprendimų

    Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) vykdoma kolegijų pertvarka sulaukė kritikos iš kolegijų pusės. Jų teigimu, siūlomi optimizavimo projektai neatitinka tikslų iškeltų Vyriausybės nutarime dėl valstybinių kolegijų tinklo stiprinimo, stinga bendradarbiavimo, skaidrumo, o sprendimų rengime dalyvauja galimai suinteresuoti asmenys. Apie kolegijų tinklo optimizavimą kalbama seniai – tą daryti rekomendavo Europos Komisija bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija. Nors sutariama, kad pertvarka reikalinga, tačiau kritikuojama tai, kaip ji vykdoma. „Neabejotina, kad kolegijų tinklui optimizacija reikalinga ir matome, kad dalis kolegijų sutarė su kitomis aukštosiomis mokyklomis dėl abipusiai naudingo susijungimo ar prisijungimo. Tai ‒ geras postūmis. Tačiau yra ir kita proceso pusė, kurios ignoruoti negalima. Ji kelia nerimą dėl dalies jungimų prasmingumo…