Laisvalaikis

Ugdykime vaikų meilę knygoms: ką skaityti mūsų mažiesiems?

Daugelis vaikų išmoksta skaityti sulaukę šešerių septynerių metų. Kita vertus, įgytas skaitymo įgūdis dar neapsprendžia vaiko polinkio skaityti knygų. Nors knygos vaikams visame pasaulyje yra vienos populiariausių literatūrinių žanrų, statistika rodo, jog šiais laikais vaikai skaito daug mažiau knygų negu prieš keliasdešimt metų. Natūralu, jog to priežastys yra kompleksinės.

Kita vertus, 6-11 metų amžiaus vaikų literatūra yra išties turtinga. Pasauliniu mastu knygų leidyklos kasmet išleidžia itin daug tiek edukacinio, tiek pramoginio pobūdžio vaikų knygų. Negana to, populiarumo visuomet sulaukia ir geriausios visų laikų vaikiškos knygos. Galbūt „raktas“ į vaiko meilę knygų skaitymui slypi knygų parinkime?

Šiame straipsnyje aptarsime šiuolaikinių vaikų knygų skaitymo tendencijas, pateiksime būdus, kaip tėvai galėtų skatinti savo atžalas skaityti knygas, bei išskirsime vaikų literatūros kūrinius, kuriuos pravartu turėti pradedančio mažojo skaitytojo bibliotekoje.

Nuo 11 metų amžiaus mažėja susidomėjimas knygomis

Gyvename skaitmeninėje eroje, tad šiuolaikinė karta auga visiškai kitaip, nei ankstesnės: dar nemokantys skaityti, rašyti ar netgi kalbėti vaikai jau geba valdyti telefonus ar planšetes. Nieko keisto, jog, augant aplinkoje, kur gausu technologinių dirgiklių, smegenys pripranta „dirbti“ kitokiu režimu.

Psichologai jau seniai kalba apie žalą, kurią žmonėms kelia itin dažnas naudojimasis kompiuteriais, telefonais ar kitais įrenginiais. Tad ką jau kalbėti apie tai, kad šiuolaikinės kartos atstovai nuo pat vaikystės įsitraukia į skaitmeninį pasaulį, odaugelis jų kasdienybės neįsivaizduoja be kompiuterio ar telefono. Kadangi skaitmeniniai įrenginiai ir internetas itin stimuliuoja augančių vaikų smegenis, natūralu, kad daugelis ankstesnėms kartoms įprastinių veiklų, kaip popierinių knygų skaitymas, šiuolaikinei kartaineteikia tiek pasitenkinimo.

Įvairiose šalyse atliekami tyrimai taip pat patvirtina mažėjantį vaikų susidomėjimą knygų skaitymu – ši tendencija vyrauja jau kurį laiką.

2020 metais vykusios Pasaulinės knygų dienos metuJungtinės Karalystės Nacionalinis raštingumo fondas (NRF) paskelbė, jog 2019-aisiais tik 52,5 proc. 8-18 metų amžiaus vaikų skaitė knygas savo malonumui (2016 m. šis rodiklis siekė 58,8 proc.) ir tik 25,7 proc. jų knygas skaito kasdien. Beje, NRF duomenimis, didžioji dalis skaitančiųjų dalis yra jaunesni negu 14 metų amžiaus. Tai rodo, jog paaugliai yra mažiausiai skaitančiųjų nepilnamečių grupė.

Panašius rodiklius pateikia ir danų mokslininkai. 2017 m. jieištyrė, jog tik 56 proc. vaikų iki 14 metų amžiaus keletą kartų per savaitę skaito knygas. Be to, jų teigimu, didžioji dalis 9-14 metų amžiaus vaikų pradeda mažiau skaityti knygų sulaukę 11 metų amžiaus.Tikėtina, jog mažėjantį susidomėjimą knygų skaitymu galima sieti su paauglyste.

Tuo metu JAV ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo švietimo naujienų portalas „EducationWeek“ 2017-aisiais paskelbė, kad vidutiniškai 6 iš 10 vaikų iki 11 metų amžiaus skaito knygas savo malonumui, tačiau net 41 proc. jų patiria sunkumų atrasdami sau įdomią knygą. Be to, tik 17 proc. 9-11 metų amžiaus vaikų skaito knygas garsiai kartu su tėvais.

Galiausiai, portale „Renasaissance“ 2020 metais pristatytoje apžvalgoje „Ką skaito vaikai“ teigiama, jog mergaitės vidutiniškai 23 proc. dažniau skaito knygas negu berniukai. Apžvalgoje nurodoma, jog ši tendencija nesikeičia jau daugelį metų. Tą patvirtino ir „Nielsen“ 2018 metais atlikta apklausa: 8-10 metų amžiaus grupėje, 76 proc. berniukų ir 58 proc. mergaičių mieliau žvelgia į ekranus, negu renkasi skaityti popierines knygas.

Kaip „įskiepyti“ meilę knygoms

Kaip jau minėta, mokėjimas skaityti dar neapsprendžia vaiko meilės knygoms. Dar daugiau, iš aptartų tyrimų galima susidaryti įspūdį, jog polinkis į knygų skaitymą neretai mažėja artėjant paauglystei. Raidos specialistai tikina, jog tai, ar vaikas noriai skaitys knygas, didele dalimi priklauso nuo šeimos aplinkos ir tėvų auklėjimo.

Dažniausiai vaikai nemėgsta skaityti knygų dėl kelių priežasčių. Pavyzdžiui, vaikas knygų skaitymą gali sieti su darbu, o ne malonumu; vaikas gali patirti skaitymo sunkumų; vaikas gali manyti, kad knygos yra nuobodu; vaikas gali neatrasti sau dominančių knygų. Taigi jei vaikas nerodo susidomėjimo knygomis, vertėtų išsiaiškinti, kokia „šakninė“ vaiko nenoro skaityti knygų priežastis, ir pagal tai ieškoti galimų sprendimo būdų.

Visų pirma, labai svarbu, kad patys tėvai demonstruotų teigiamą pavyzdį ir skaitytų knygas, o namų lentynose visuomet būtų knygų. Tokiu būdu bus daug lengviau „įskiepyti“ augančiam vaikui, kad knygų skaitymas – ne tik naudingas, bet ir pasitenkinimą teikiantis užsiėmimas.

Naudinga kartu su vaiku vaikščioti po knygynus ar bibliotekas, kartu rinktis knygas, diskutuoti apie jas, lyginti knygose aprašomas istorijas su realaus gyvenimo patirtimis. Galima namuose sukurti knygų skaitymo erdvę, rengti knygų skaitymo pertraukėles ar panašiai.

Be to, kadangi 6-11 metų amžiaus vaikai demonstruoja susidomėjimą viena ar kita sritimi, tėvams vertėtų padėti vaikui rinktis knygas pagal vaiką dominančią sritį. Taip pat ir šiame amžiaus tarpsnyje tėvams patartina skaityti kartu su vaikais, nepaisant to, kad vaikas ir pats moka skaityti.

Nuo kokios literatūros vaikui pradėti savo skaitymo kelią?

Dažnai tėvams kyla klausimų, nuo kokių knygų vaikui pradėti savo skaitymo kelią. Tiesa ta, kad visi vaikai yra individualūs, todėl tai, kas patinka vienam, nebūtinai patiks kitam.

Vis tik pradedančiam skaitytojui vertėtų rinkti tas knygas, kurių turinys yra lengvas, aiškiai suprantamas, įtraukiantis. Naudinga, jei knygos tekstas parašytas trumpais, ritmingais sakiniais, storesniu ir didesniu šriftu. Rekomenduojama rinkti knygutes su iliustracijomis – iliustracijos padeda vaikui įsijausti į knygos pasaulį.

Kitas dalykas, tėvai neturėtų vaikams rinkti knygų vien savo nuožiūra. Specialistai rekomenduoja leisti ir patiems vaikams įsitraukti į knygų rinkimą. Naudinga kartu su vaiku nueiti į knygyną ar biblioteką, išrinkti keletą jam tinkamų knygų ir leisti pačiam išsirinkti norimų. Svarbu atkreipti dėmesį į vaiko interesus, charakterį, skaitymo įgūdžius.

Jei tėvai pastebi, jog neseniai knygas skaityti pradėjęs vaikas po truputį „pameta“ susidomėjimą jomis, tikėtina, kad išrinktos knygutės nėra tinkamos konkrečiam vaikui. Galbūt jos per sudėtingos, o gal – per lengvos? Svarbu neversti vaiko skaityti tėvų išrinktų ar pačio išsirinktų knygų, verčiau paieškoti naujų kūrinių, kurie jį sudomintų.

7-11 metų amžiaus vaikai neretai susidomi mylimiausios vaikų rašytojos įvardijamos Astridos Lindgren kūryba, magiškuoju Hario Poterio pasauliu. Taip pat vieni populiariausių visų laikų vaikų literatūros rašytojai yra E.B. White, RoaldDahl, LewisCarroll.

Iš lietuvių autorių, vieni populiariausių vaikų literatūros rašytojų yra Justinas Marcinkevičius, Vytautė Žilinskaitė, Eduardas Mieželaitis.

5 knygos, kurias pravartu turėti vaiko bibliotekoje

Tiek Lietuvos, tiek pasaulio mastu vaikų literatūra yra itin turtinga ir gausi, todėl įvairiuose šaltiniuose sudaromi rekomenduotinų knygų sąrašai pradedantiems skaitytojams yra itin įvairūs. Išskiriame 5 knygas, kurias, remiantis įvairiais šaltiniais, vertėtų perskaityti kiekvienam vaikui:

  • Salomėja Nėris „Eglė Žalčių karalienė“
  • Justinas Marcinkevičius „Grybų karas“
  • J.K.Rowling „Haris Poteris“
  • Roald Dahl „Čarlis ir šokolado fabrikas“
  • Astrid Lindgren „Pepė Ilgakojinė“

Daugiau vertingos literatūros mūsų mažiesiems rasite „Vaga“ elektroninėje parduotuvėje.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą