Visi norime gyventi gražiuose namuose, kurie atrodo tarsi tos interjero žurnalų iliustracijos. Remontas, namų dekoravimo atnaujinimas tampa tarsi hobis, tarsi laisvalaikio leidimo būdas. Tačiau žvelgiant į daiktus su kuriais atsisveikinama, su iš namų keliaujančiais į šiukšlyną daiktais, darosi nejauku. Daugelis žmonių pripažįsta, jog delsia pradėti namų atnaujinimus vien dėl besiformuojančio zero waste požiūrio ir noro gyventi tvaresnį gyvenimą.
Tačiau ar galima suderinti namų atnaujinimą su tvarumu? Žinoma! Tik reikia kelių gudrybių, trupučio laiko, dėmesio ir fantazijos. Tad pakalbėkime apie žingsnius, kurie gali padaryti mūsų gyvenimą tvaresnį: daiktų ir baldų atnaujinimas, senų baldų pritaikymas naujam interjerui, perliukų paieška ir mokymasis dalintis.
Baldų ir daiktų sutvarkymas
Dažnai daikto pradedame nemėgti, nes jis nebėra toks, koks buvo kai jį įsigijome. Rankenėlė kliba, ratukas nesisuka, kėdės kojos braižo grindis, yra įbrėžimų ir panašūs daikto defektai vis kelia mintis galvoje apie naujo daikto įsigijimą. Tačiau sustokite ir pagalvokite iš kitos pusės. O jei tų trūkumų ir defektų nebūtų, ar tas daiktas vėl jums patiktų? Jei ne, tuomet pakeiskite. Tačiau jei norėtumėte to paties daikto, tik be defektų, tuomet sutvarkykite jį.
Yra daugybė paprastų būdų pašalinti smulkius defektus, kartais tereikia pagalvoti, pasižvalgyti parduotuvėse ar suformuoti tinkamą užklausą paieškos sistemoje. Pavyzdžiui, jei nesisuka kėdės ar stalelio ratukai, galite juos paprasčiausiai pakeisti – jų yra ko ne kiekvienoje parduotuvėje. Kėdės kojos aštrios ir braižo grindis? Yra specialūs ant kojų užmaunami minkšti „padukai“. Nedidelius įbrėžimus mediniuose balduose galima užmaskuoti baldų poliravimo priemonėmis. Taigi, sprendimų visada yra, jų reikia tik paieškoti.
Baldų atnaujinimas ir restauravimas
Darant remontą norisi ir naujų baldų, jog šie derėtų atnaujintuose namuose. Tuo labiau, jog šiuo metu madingos šviesios spalvos, minimalistinis interjeras, sugrįžta midcentury modern mada. Dalį iš turimų baldų tikrai galima atnaujinti ir pritaikyti.
Pavyzdžiui, seną, tačiau tvirtą lovą galima lengvai atnaujinti pakeitus galvūgalį ir šonus. Šiuo metu madingus audiniu trauktus galvūgalius galima įsigyti atskirai, o galima susikonstruoti ir patiems. Lova bus ta pati, o išvaizda kaip naujos! Tamsų medinį stalą galima perdažyti medžio dažais baltai, priderinti ryškias mėtinės spalvos kėdes ir valgomasis bus kaip iš žurnalų puslapių. Seną, dėmėtą sofą, kuri dabar slepiasi po užklotu, galima pervilkti nauju audiniu, kurio spalva bus suderinta su užuolaidomis – svetainė tiesiog spindės nuo tokio derinio, o senas baldas atrodys kaip naujas.
Jei nedrąsu imtis tokių pokyčių patiems, ar neįsivaizduojate, kaip galėtų atrodyti galutinis variantas, visada galite kreiptis į meistrus, kurie atnaujina baldus ir suteikia jiems naują gyvenimą. O jei norite bandyti patys ir linksmai praleisti laisvalaikį eksperimentuojant – yra daugybė video pamokų kaip galima atnaujinti įvairiausius baldus.
Atidavimas
Jei apsispręsite, jog baldų atnaujinimas ne jūsų jėgoms ar netiks naujuose namuose, neskubėkite daikto išmesti. Parduokite, atiduokite ar išmainykite. Net jei jums atrodo, jog daiktas nėra „prekinės išvaizdos“, kitam žmogui tai gali būti lobis. Galbūt jūsų baldas ras vietą namuose, kur pinigai taupomi būtinosioms reikmėms, arba pateks į darbščių rankų namus, kur bus atnaujintas ir prikeltas naujiems interjero nuotykiams.
Daiktų dalinimuisi šiuo metu yra Facebook grupės būtent skirtos zero waste kultūrai ir daiktų dalinimuisi, daugelyje miestų yra daiktų dalinimosi stotelės „Daiktų namai“ ar vykdomos kitos panašios iniciatyvos. Žinoma, nepamirškime ir sendaikčių turgaus bei atgimusio bagažinių turgaus.
Pagalvokite ir iš kitos pusės – jei kažko trūksta namuose, galbūt galite rasti jį paminėtuose vietose, nusipirkti ar gauti dovanų iš antrų rankų, vietoj to, kad pirktumėte naują.