Idėjos namams

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis stogo dangą?

Viename iš paskutinių namo statybos etapų stogo dangos medžiagos pasirinkimas yra viena malonesnių užduočių – juk medžiagą renkamės ne tik dėl funkcijos, bet ir dėl grožio, kadangi namo stogas yra vienas labiausiai praeivių dėmesį atkreipiančių dalykų. 

Statiems stogams skirtų medžiagų tipus, formas ir spalvas galite pasirinkti savo nuožiūra, tačiau jei stogo konstrukcija yra kiek sudėtingesnė, verta konsultuotis su specialistais. Šlaitiniai stogai reikalauja kur kas daugiau išlaidų, nes kartu su stogo danga perkame įvairius priedus: vėdinimo elementus, laiptelius kaminui, sniego tvoras ir pan. Su plokščiu stogu yra kitaip – ko nematai, nebūtinai turi būti gražu, užtenka, kad jis būtų sandarus ir tinkamai atliktų savo pirminę funkciją.

Pardavimų duomenys rodo, kad lietuviai ir jų kaimynai dažniausiai renkasi metalines dangas. Pirmiausia – metalinės stogo čerpės, kurių gamintojai nuolat vieni kitus lenkia rinkai pristatydami naujo dizaino dangas bei inovacijas (kalbant apie apsaugines stogo dangų dangas). Daugiau apie tokią stogo dangą informacijos rasite čia: https://www.borga.lt/statybiniai-komponentai/skardine-stogo-danga/. Taip pat gerai parduodamos bituminės dangos. Namų savininkams tai gali būti netikėta, tačiau tokia stogo danga dažniausiai naudojama, pavyzdžiui, dengiant daugiabučius. Keraminės čerpės pirmauja tarp čerpių – čia turime ir klasikinių, ir madingų plokščių čerpių. 

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis dangą?

Atsižvelkite į namo vietą – pajūryje skardinis stogas labiau bus linkęs į koroziją, po medžiais ant čerpių atsiras samanos ir kerpės. Ten, kur pučia stiprus vėjas, geriau rinktis mažo formato ir sunkią dangą. 

Svarbi ir stogo forma. Didelio formato elementai (pvz., metalinės stogo čerpės) puikiai tiks tiesiuose šlaituose – darbas greitas, atliekų beveik nėra. Jei ta pati medžiaga dedama ant sudėtingo stogo, jos reikės iki 30 % daugiau, nei būtų galima tikėtis išmatuojant paviršių. Ten, kur daug kampų, stoglangių ir erkerių, geriau dėti mažo formato elementus (pvz., plyteles) – tai reiškia mažiau medžiagos švaistymo ir lengviau formuoti stogą. 

Renkantis medžiagą, atkreipkite dėmesį į jos ilgaamžiškumą (atsparumą oro sąlygoms), kaip ji slopina garsus ir ar lengva ją montuoti, nes tai reiškia darbo sąnaudas.

Kas riboja pasirinkimą?

Stogo dengimo medžiagos pasirinkimą riboja keli veiksniai.

Pirma, įstatymas. Pasitaiko, kad vietos teritorijos plėtros plane arba sprendime dėl plėtros sąlygų dangos spalva yra primetama iš išorės, pvz., ruda arba panaši į natūralią keraminės plytelės spalvą. Dažniausiai tai lemia ir stogo formą bei nuolydį (pvz., dvišlaičio, su 40-45° nuolydžiu). Puikus pavyzdys būtų Neringos miestas Lietuvoje.

Antra, medžiagos svoris. Dėl to dangos skirstomos į lengvąsias ir sunkias. Lengvas svoris neviršija keliolikos kg / m2. Tai lakštai (plokščios, metalinės čerpės) ir bituminės čerpės. Sunkieji sveria keliasdešimt kg / m2. Tai stogo čerpės (keraminės ir cementinės) ir kartais šiaudinis stogas bei šiferis.

Trečias veiksnys, ribojantis dangos pasirinkimą – jos sandarumas. Paprastai reikėtų vadovautis taisykle, kad kuo didesnis nuolydžio kampas, tuo mažiau sandariai galima uždėti medžiagą.

Ir ne mažiau svarbus veiksnys yra stogo dangos kaina, kuri priklauso nuo tam tikrų niuansų. Jūs galite įsigyti palyginti pigią stogo dangą, tačiau tikėtina, kad po keletos metų ar po pirmos stipresnės gamtos stichijos teks nusivilti ir galbūt išleisti panašią pinigų sumą vėl. Todėl geriausia rinktis brangesnę, bet patikimesnę stogo dangą, kurios gamintojas suteiks garantiją dešimtmečiams.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą