Jei esate pastabus praeivis, galbūt jau pastebėjote ryškią pastarųjų metų tendenciją – sodininkystė miestuose plinta. Nuo šiol gamtos gaiva alsuojančius balkonus galite pamatyti ne vien turistaudami egzotiškuose kraštuose. Lietuvoje gyvenamųjų namų fasadai vis dažniau yra dekoruojami ryškiaspalvėmis gėlėmis, o taip pat ir daugiamečiais augalais. Šios iniciatyvos imasi patys miestų gyventojai, paneigdami stereotipą, jog norint mėgautis sodininkystės teikiamais malonumais, būtina turėti didelę sodybą, ar gyventi nuosavame name. O juos gausiai aprūpina namų apyvokos ir sodo prekių pardavėjai savo lentynas pildydami įvairiaspalviais kabinamais vazonais, laikikliais bei loveliais.
Biudžeto pasvarstymai – ar tai brangus malonumas?
Išties, balkoną ar terasą ramia, žalumos pripildyta poilsio
poilsio oaze paversti galite lengvai ir nebrangiai. Konservatyviausiems pirkėjams apželdinimas gali kainuoti vos keliasdešimt eurų. Žinoma, brangesni vazonai bei loveliai leis užtikrinti, kad augalai gautų optimalų kiekį drėgmės. Jie taip pat yra patvaresni. Augalų, tinkančių auginimui loveliuose ir vazonuose, kainos prasideda vos nuo 2-3 eurų, o vienas nedidelis augalas dažniausiai nekainuos daugiau nei 10 eurų.
Vienmetės gėlės, ar daugiamečiai augalai?
Pakėlę žvilgsnį mieste, balkonuose dažniausiai pastebėsite žydint vienmetes gėles, tokias kaip našlaitės. Šios ir kitos gėlės puošiasi dailiais, ryškiaspalviais žiedais, tačiau yra lepesnės, reikalauja daugiau priežiūros bei verčia užsiemusius miesto gyventojus kasmet užsiimti sodininkavimu iš naujo. Balkoną apsisodinti galite ir daugiamečiais augalais – lapuočiais krūmais, puskrūmiais, arba ornamentinėmis žolėmis – kurie sėkmingai peržiemos, o atšilus orams vėl papuoš jūsų balkoną išraiškinga lapija ar gausiais žiedynais. Jei turite ir sodybą, daugiamečius augalus taip pat galite pradėti auginti buto balkone, o jiems ūgtelėjus nusivežti sodybon ir įsisodinti į žemę.
„Kone kasmet atsiranda nauja, nykštukinė sodininkų pamėgtų augalų veislių rūšis, kuri puikiai tinka auginimui vazonuose.” – įžvalgomis dalinasi dekoratyviniais augalais internetu prekiaujantis Artūras Kikūnas. Šio fenomeno pavyzdžių galime rasti tarp tokių lauko augalų rūšių kaip hortenzijos, veigelės arba avietės. Nors šie lapuočiai krūmai įprastai pasiekia virš vieno metro aukštį, jau esama ir kompaktiškų jų rūšių, neviršijančių 40x40cm matmenų.
Ant balkono grindų, stacionariuose lauko vazonuose galėsite ir auginti kiek didesnius augalus, tokius kaip hortenzija ‘Little Spooky’. Tuo tarpu kabinami vazonai bei loveliai, kurie yra tvirtinami prie balkono tureklų visai neužims vietos, dekoruos balkoną bei išsaugos erdvės pojūtį. Jų apsodinimui puikiai tinka raugerškiai, ožekšniai, veronikos, šalavijai, balžuvos bei dažniausiai sutinkamos levandos. Galiausiai, balkone puikiai atrodys ir ant vertikalių pertvarų auginami, arba žemyn svyrantys vijokliniai augalai.
Aukščiau paminėti augalai toleruoja tiek saulėtą vietą, tiek pusiau pavėsį. Prieš išsirinkdami sau patinkantį augalą, būtinai pasidomėkite kokie jo saulės reikalavimai.
Vazonų bei lovelių pranašumai ir trūkumai
Populiariausias bei pigiausias variantas – plastikiniai loveliai bei vazonai. Jie yra lengvesni, o dauguma jų taip pat turi drenažo sistemą, užtikrinančią kad žemėje niekad nesusidarytų vandens perteklius. Tačiau tamsiaspalviai loveliai ir vazonai saulėkaitoje labai įkaista, o dėl to augalų šaknys gali perkaisti. Taip pat atsiranda grėsmė, kad audrų metu jie apvirs arba sulūš, nes yra mažiau patvaresni ir lengvesni.
Taip pat dažnai sutinkami keramikiniai vazonai, tačiau patarieji greičiau garina drėgmę ir, jei yra nekokybiški, žiemą gali suskilti. Todėl norint geriausia įsigyti glazūruotus, laukui pritaikytus keramikinius vazonus, kurie yra tvaresni ir lengviau atspindi saulės šviesą.
Dekoratyvinių augalų sodinimo ir priežiūros ypatumai
Lovelyje ar vazone augalai neturės tiek daug vietos, kiek turėtų lauke, tad pravartu įsitikinti, kad optimali terpė bus sukurta tinkamai juos pasodinus. Pirmiausia, svarbu pasirinkti gerą dirvą.
‘Pravarčiausia įsigyti iš anksto paruoštą substratą ir įmaišyti į jį ilgo poveikio trąšų’ – pataria Artūras. Kadangi maistinių medžiagų augalas negalės pasisavinti naturaliuoju būdu, puikus pakaitalas tam bus subalansuotos organinės ir mineralinės trąšos. Jos padės dugiamečiams augalams geriau prigyti, bei puoselės jų augimą.
Nesiimant reikiamų priemonių, problemų gali atsirasti ir su laistymu. Pavyzdžiui, laistant vanduo gali varvėti pro lovelio ar vazono apačią. O vyraujant sausroms, keletas dienų be vandens kai kuriems augalams gali grėsti perdžiuvimu. Kai kuriais atvejais pirmą problemą padės išspręsti loveliuose ir vazonuose įrengta drenažo sistema – pritvirtinti padėklai, į kuriuos nutekės vandens perteklius. Tuo tarpu vandens nepakankamumą išspręsti padės specialios, drėgmę sugeriančios granulės, įmaišius jas į dirvą, prieš augalą sodinant. Drėgmę išlaikyti taip pat galima augalą pamulčiavus. Mulčias dažnai būna dekoratyvus, o taip pat atspindi šviesą nuo žemės paviršiaus, tokiu būdu apsaugodamas paviršines šaknis, bei užtikrindamas, kad vanduo žemėje išliktų ilgiau.
Kur geriausia įsigyti augalus?
Kruopščiau augalais pasirūpina bei didesnį jų asortimentą pasiūlyti gali augalų centrai. Vienmetes gėles galite įsigyti turguose bei specializuotose parduotuvėse. O internete taip pat gausu elektroninių parduotuvių, kurios siūlo ir pristatymo į namus paslaugą.
One Comment
Jokubas
Man įdomu ar augalams skirtų vazonų kaina atspindi gaminio kokybę? Ar verta rinktis vazonus su drėkinimo funkcija? Teoriškai tai skamba tikrai patraukliai. Įdomu ar tai iš tiesų pasiteisinę sprendimai.