Studijos - Karjera

Seimo Laisvės frakcijos pranešimas: frakcija išsakė poziciją dėl naujai suformuotos Lietuvos mokslo tarybos

2023 m. balandžio 4 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimui naujuoju Lietuvos mokslo tarybos (LMT) pirmininku paskyrus prof. Gintarą Valinčių, taryba pradėjo naują veiklos etapą. Daug dėmesio švietimui, mokslui ir asmens teisei tobulėti skirianti Laisvės frakcija, palaikydama pasikeitimus LMT, išsakė lūkesčius dėl tarybos vaidmens skatinant valstybės pažangą.

„Dvejus metus iš eilės Lietuvoje vykdytas beprecedentis valstybės biudžeto asignavimų moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai didinimas. Rezultatas – per dvejus metus LMT biudžetas išaugo kelis kartus ir tai reikalauja, žinoma, peržiūrėti valdymą ir padaryti tą valdymą labiau efektyvų, mažiau biurokratinį ir atliepiantį visuomenės lūkesčius.

Mokslo tarybai iš tikrųjų atsiveria galimybės veikti kaip vienam iš svarbiausių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros politikos formuotojų ir įgyvendintojų šalyje“, – teigia Laisvės frakcijos narys, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas Artūras Žukauskas.

Anot Seimo nario, naujovės, kurių tikimasi, didinant mokslinių tyrimų finansavimą, yra tokios, kad Lietuvoje, šalia aukšto lygio mokslo finansavimo, turėtume sukurti priemones investavimui ir į tas mokslo kryptis, kurios valstybei yra nepaprastai svarbios.

„Tarp jų paminėsiu informatikos ir informatikos technologijų kryptis, kurios pasaulyje šiuo metu kuria didžiausią pridėtinę vertę, ugdymo mokslus ir „EdTech“ technologiją. Taip pat kitais metais jau turbūt pradėsime finansuoti ir žaliojo kurso mokslinius tyrimus tam, kad mūsų valstybė turėtų pakankamai išmanymo ir žinojimo tose srityse, kur laukiame didelio proveržio“, – sako A. Žukauskas.

Šiuolaikiniame pasaulyje pagrindinis pažangos išteklius yra žinojimas – kartu su mokslo žiniomis kuriamas gebėjimas atpažinti, suvokti, suprasti, atnaujinti, kritiškai vertinti, valdyti ir taikyti praktikoje mokslo žinias. Todėl svarbiausias Laisvės frakcijos lūkestis, pasak A. Žukausko, būtų kvietimas LMT su nauju vadovu dar labiau atsigręžti į jaunąją kartą, nes būtent studentų darbas moksliniuose projektuose yra laikomas, tarkime, Jungtinėse Valstijose, pagrindiniu kanalu, per kurį žinojimas yra perduodamas visuomenei.

„Netiesioginiai tyrimai, susieti su konkrečių įmonių ar organizacijų veikla, ne patentai, išradimai ar kokie nors akademinėse institucijose sukurti naujų produktų prototipai, yra pirminis pažangos variklis. Netgi ne startuoliai.

Pirminis pažangos variklis yra kiekvienais metais iš mokslo ir studijų institucijų išeinanti jaunimo banga, kuri įsilieja į verslą ir į viešąjį sektorių, atnešdama naują žinojimą. Tokiu būdu, kai kuriais vertinimais, yra perduodama iki 95 proc. žinojimo, skatinančio pažangą visuomenėje.

Laisvės frakcija tikisi, kad naujas pirmininkas, būdamas labai aukšto lygio vadybininkas ir mokslininkas, turintis milžinišką tarptautinę patirtį, galės organizuoti LMT darbą taip, kad ji atlieptų šiuos didžiausius visuomenės lūkesčius“, – tikina Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą