Studijos - Karjera

Lietuvos žinutė visiems pasaulio vaikams

Šie metai lietuvių vaikų literatūrai – itin sėkmingi. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius laimėjo tarptautinę atranką ir tapo 2019 metų Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėju. Todėl balandžio 2-ąją – Tarptautinę vaikų knygos dieną – Lietuvos vardas plačiai suskambės pasaulyje.  Beveik 100 pasaulio šalių vaikai ir visi, besidomintys vaikų literatūra, galės pamatyti specialiai šiai progai Kęstučio Kasparavičiaus pieštą plakatą ir perskaityti jo laišką-kreipimąsi. Plakato dizainerė Deimantė Rybakovienė. Plakatas ir kreipimasis bus pristatyti plačiajai visuomenei Vilniaus knygų mugėje.

Kasmet balandžio 2-ąją, Hanso Kristiano Anderseno gimimo dieną, kuri minima nuo 1967 m., vis kitos IBBY priklausančios šalies kūrėjai įgyja teisę kurti plakatą ir rašyti kreipimąsi, kuris verčiamas į įvairias pasaulio kalbas, publikuojamas žiniasklaidoje, skaitomas renginiuose ir kartu su plakatu platinamas visame pasaulyje. Jais pasipuošia įvairios pasaulio bibliotekos, mokyklos, kitos kultūros įstaigos – visi, kuriems svarbi vaikų knyga ir skaitymas. Kreipimasis ir plakatas tampa pagrindiniu Tarptautinės vaikų knygos dienos akcentu.

Iki šiol laiškus viso pasaulio vaikams yra parašę tokie garsūs vaikų literatūros autoriai kaip Astrida Lindgren, Katerina Paterson, Achimas Briogeris, o plakatus nupiešę – Robertas Ingpenas, Mauricijus Sendakas ir kt. 2019-aisiais ši išskirtinė galimybė pirmą kartą suteikta Lietuvai, kuriai atstovauti patikėta lietuvių vaikų literatūros kūrėjui Kęstučiui Kasparavičiui. Jo kurto plakato ir kreipimosi pagrindinė idėja – „Knygos padeda neskubėti“.

Kasparavičius – vienas žymiausių ir talentingiausių Lietuvos knygų vaikams autorių, Astridos Lindgren atminimo premijos, H. Ch. Anderseno medalio – reikšmingiausių apdovanojimų, teikiamų knygų vaikams kūrėjams, – nominantas, įvairių prestižinių konkursų laimėtojas. Lietuvoje jau pasirodė per 60 jo iliustruotų knygų, nemažai jų paties kūrėjo ir parašytos. Gimtinėje autorius yra gavęs visus galimus didžiausius apdovanojimus, skiriamus už vaikų literatūrą, yra vertinamas kritikų ir mylimas skaitytojų. K. Kasparavičius taip pat gerai žinomas ir užsienyje, jo knygos išverstos į 27 pasaulio kalbas.

„Tai puiki galimybė garsinti Lietuvos vardą ir mūsų šalies kūrėjus visame skaitančiame pasaulyje. Tikiuosi, kad vaikai ir suaugusieji minutei sustos ir įsižiūrės į puikų Kęstučio Kasparavičiaus piešinį, neskubėdami perskaitys smagų tekstą, o tada jau skubės žemėlapyje pasižiūrėti, kur yra ši šalis – Lietuva. Džiaugiuosi, kad IBBY Lietuvos skyrius pasitarnavo šiam kilniam tikslui“, – sako IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

IBBY Lietuvos skyrius yra ne pelno siekianti visuomeninė organizacija, tarptautinės IBBY organizacijos nacionalinis padalinys. IBBY Lietuvos skyriaus tikslai – telkti ir vienyti Lietuvos specialistus, kurių veikla susijusi su vaikų literatūra, aktualizuoti vaikų knygų ir skaitymo svarbą, propaguoti meniškai ir pedagogiškai vertingą vaikų ir jaunimo literatūrą, skatinti jos leidybą, sklaidą Lietuvoje ir pasaulyje.

Plakato ir kreipimosi pristatymas visuomenei įvyks vasario 21 d. 17 val. Forume Vilniaus knygų mugėje.

Daugiau apie renginį čia: https://www.facebook.com/events/229912017959184/

Knygos padeda neskubėti

„Skubu!.. Neturiu laiko!.. Sudie!..“ – tokių šūksnių turbūt kasdien išgirsi ne tik Lietuvoje, kuri yra pačiame Europos centre, bet ir daug kur kitur pasaulyje. Ne ką rečiau girdėti samprotaujant, kad gyvename informacijos gausos, skubos ir lėkimo amžiuje.

Bet štai paimi į rankas knygą ir pasijunti kažkaip kitaip. Knygos, matyt, turi nuostabią savybę – jos padeda neskubėti. Atsivertęs knygą ir pasinėręs į ramią jos gelmę, jau nebesibaimini, kad pašėlusiu greičiu viskas pralėks pro šalį taip nieko ir nepamačius. Imi tikėti, kad nebereikės it akis išdegus pulti prie abejotinos svarbos darbų. Knygoje viskas vyksta tyliai, tvarkingai ir iš eilės. Gal taip yra todėl, kad jos puslapiai sužymėti skaičiukais ir ramiai, švelniai migdomai šnara verčiami lapai? Knygoje praeities įvykiai ramiai susitinka su įvykiais, kurie dar tik nutiks.

Knygos pasaulis labai atviras, tikrovė jame draugiškai pasitinka išmonę, fantaziją. Ir kartais nebesupranti, kur – knygoje ar gyvenime – pastebėjai, kaip gražiai nuo sniegino stogo kapsi tirpstantys lašai ir kaip žaviai apsamanojusi kaimyno tvora. Ar iš knygos, ar tikrovėje patyrei, kad šermukšnio uogos ne tik gražios, bet ir karčios? Ar knygos pasaulyje, ar iš tikrųjų gulėjai vasarą ant žolės, paskui sėdėjai ir sukryžiavęs kojas stebėjai danguje plaukiančius debesis?

Knygos padeda neskubėti, knygos moko pastebėti, knygos kviečia, netgi verčia pasėdėti. Juk dažniausiai jas skaitome sėdomis, pasidėję ant stalo arba ant kelių, tiesa?

O ar neišgyvenote dar vieno stebuklo – kad kai skaitote knygą, knyga skaito jus? Taip taip, ir knygos moka skaityti. Jos skaito jūsų kaktą, antakius, čia pakylančius, čia nusvyrančius lūpų kampučius, bet labiausiai, žinoma, akis. O per akis jos įžvelgia… Na, juk patys žinote ką!

Neabejoju, kad knygoms ant jūsų kelių be galo įdomu. Juk skaitantis žmogus – tiek vaikas, tiek suaugėlis – jau savaime kur kas įdomesnis už tą, kuris bodisi paimti į rankas knygą, kuris, amžinai skubėdamas, neturi kada prisėsti ir nespėja daug ko pastebėti.

Tarptautinę vaikų knygos dieną palinkėkime vieni kitiems įdomių knygų. Bet taip pat – kad ir patys būtume knygoms įdomūs!

Pranešimą paskelbė: Kęstutis Urba , Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą