Su nekantrumu laukiate išsvajotų atostogų? Jau kraunatės lagaminus ir įsivaizduojate, kaip mėgausitės saule auksiniame paplūdimyje? Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje turto draudimo ekspertai primena, kad prieš ilgesnę kelionę taip pat vertėtų pasirūpinti ir namais. Sugrįžus, atostogų akimirkos išliks dar ilgiau, jeigu išvykdami tinkamai apsaugosite savo būstą.
Užlieti kaimynus gali ir vandens lova
Pastarųjų metų statistika rodo, kad dažniausia būsto žalų priežastis – vandens užliejimai ir netinkama elektros instaliacija. Prieš palikdami butą kelioms savaitėms, būtinai patikrinkite, ar vonioje ir virtuvėje užsuktas vanduo, ar sandarūs vandens maišytuvai. Nors tai skamba kaip savaime suprantamas dalykas, visgi pasitaikė atvejų, kai dėl aplaidumo buvo padaryta nemenka žala ne tik būsto savininkams, bet ir kaimynams. Per pastaruosius dvejus metus didžiausia žala, kuri buvo išmokėta dėl vandentiekio avarijos siekė apie 4 tūkst. eurų.
„Name buvo vykdomi vamzdynų remonto darbai ir laikinai buvo išjungtas karštas vanduo. Klientai laukdami kol bus vėl įjungtas karštas vanduo, laikė atsuktą vandens maišytuvą. Nesulaukę karšto vandens, pamiršo užsukti ir išėjo į darbą. Įjungus vandenį smarkiai nukentėjo ne tik apdraustas butas, bet ir apačioje esantys. Butas buvo 12-ame aukšte, o vanduo nutekėjo iki 3-ojo“, – patirtimi dalinasi Jūratė Mačkinienė, Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Turto žalų administravimo skyriaus vadovė.
Nutikimai su vandeniu gali būti nenuspėjami, kartais netgi keliantys šypseną. „ERGO Insurance“ istorijoje yra buvę atvejų, kai namus užliejo vanduo iš akvariumų ar vandens lovų. Žalos gali pridaryti ir neįvertintos stichijos, pavyzdžiui, karštą vasaros rytą palikus neuždarytus langus ar orlaides, sugrįžus vakare gali laukti nemalonus siurprizas, jei tądien dienos metu siautėjo audra.
2014 m. nustatyti 3304 įvykiai, kai buvo apgadintas žmonių turtas, 28 proc. iš jų įvyko vasarą. Beveik 1000-čio atvejų priežastis – vandens prasiskverbimas iš gretimų patalpų ir vandentiekio kanalizacijos tinklų avarijos.
Elektra ir ugnis reikalauja ypatingo atidumo
Paliekant namus tiek kelioms savaitėms, tiek „tik trumpam nubėgti iki parduotuvės“, visada aktualu įsitikinti, ar elektros prietaisai išjungti, ar užgesintos žvakės, smilkalai. Neužpūsta žvakė gali pridaryti daugiau žalos nei įsivaizduojame. Geriausiu atveju žala bus padaryta staltiesei ar stalui, tačiau liepsna gali išplisti ir po visą kambarį, o tai jau reiškia ženklius nuostolius buto savininkams, o gal net ir kaimynams.
Planuojate išvykti savaitei, mėnesiui ar keliems? Tokiu atveju, elektros prietaisus reikėtų ne tik išjungti, bet ir ištraukti kištukus iš elektros lizdų – taip apsidrausite nuo netikėtų trumpųjų elektros jungimų. Židinių savininkams reikėtų imtis ypatingo saugumo paliekant namus, jeigu neseniai ruseno ugnis. „ERGO Insurance“ istorijoje pasitaikė įvykių, kai gaisrą sukėlė iškritusi žarija, o palikta rusenti krosnis tapo suliepsnojusios pirties priežastimi.
Didžiausia per pastaruosius metus dėl gaisro išmokėta suma siekia 58 tūkst. eurų, vidutinė žala dėl įtampos svyravimų ir kitų elektros instaliacijos gedimų yra apie 1000-2000 eurų.
Kaip išvengti nekviestų svečių?
Nekviestų svečių, turbūt, norėtų išvengti kiekvienas. Neretai pasitaiko, kad nuo ilgapirščių nukenčia tie būstai, kurių šeimininkai dažnai savaitgalius praleidžia soduose ar sodybose. Padidinta rizika egzistuoja ir tada, kai išvykstama ilgesniam laikotarpiui. Dažnai kaimynai net neįtaria, kad šeimininkai išvykę, todėl praviros durys ar langai, viduje deganti šviesa įtarimų nesukelia. Perspėję kaimynus, kad kurį laiką jūsų nebus ir paprašę atidžiau pastebėti, ar prie durų neslankioja įtartini asmenys – turėsite papildomą apsaugą. Mainais už pagalbą, galite pažadėti, kad jiems išvykus taip pat prižiūrėsite jų būstą, o galbūt net parvežti lauktuvių.
Verta atkreipti dėmesį, kad gyvename išmaniųjų technologijų amžiuje, tad nereikėtų nuvertinti ir išmaniųjų vagių. Patogi priemonė stebėti potencialų grobį – socialinis tinklas „Facebook“. Ekspertai pataria savo paskyroje nepalikti nuotraukų, įrašų, nurodančių apie išvykimą. Jeigu visgi knieti dalintis ypatingomis akimirkomis su draugais – sustiprinkite savo paskyros apsaugą. Sugriežtinkite nustatymus, kad veiksmai „ant sienos“ būtų matomi išskirtinai tik draugams.
Jeigu namuose laikote itin vertingus daiktus ir palikti juos neramu – paslėpkite, vertybes palikite seife, o ypatingos reikšmės relikvijas – artimųjų priežiūroje. Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje vagysčių statistika rodo, kad 2015 m. jau yra užfiksuoti 95 vagystės atvejai, 11 iš jų – birželį.