Gyvenimas

Kada verta kreiptis dėl mediacijos paslaugų?

Mediacija, kaip taikus ginčų sprendimo būdas, Lietuvos teisinėje praktikoje naudojamas vis dažniau. Nuo 2020 metų mediacijos procesas yra privalomas sprendžiant su šeimos teise susijusius ginčus. Mediacija siekiama kuo sklandesnio nesutarimų sprendimo, ilgų teisminių procesų išvengimo, o kartais ir susitaikymo. Kitais atvejais, kai ginčai nėra susiję su šeimos teise, mediacija nėra privaloma, tačiau kartais tai yra labai naudingas sprendimas. Kokiems gi atvejams esant verta pagalvoti apie mediacijos galimybes?

  • Kai kilo ginčas, tačiau teisinis procesas dar nepradėtas

Paprastai kilus nesutarimams tarp dviejų (ar daugiau) šalių nei vienas ginčo dalyvis iš karto neskuba pradėti teisminius veiksmus. Tiek atsakovas, tiek  kaltinamasis dažniausiai supranta, kad laiko ir išlaidų prasme kur kas naudingiau taikiai išspręsti ginčą. Tačiau tokiais atvejais vien laukimas rezultatų neduos. Tuo tarpu mediacija naudinga tuo, kad trečiasis asmuo (mediatorius) gali padėti rasti bendrą kalbą ginčo dalyviams ir pasiūlyti visoms šalims tinkamą ginčo sprendimą. Mediacija dažniausiai baigiama taikos sutartimi ir visos jos šalys išvengia ilgų teismo procesų.

  • Kai ginčas vyksta dėl nedidelės materialinės vertės turto ar vertybių

Natūralu, kad kilus ginčui dėl nedidelės vertės vertybių, turto ar padarytos nedidelės žalos, teisminiai procesai nėra pats geriausias sprendimas. Sprendžiant tokius smulkius ginčus teismuose, jų išlaidos kartais gali būti didesnės nei priteisiami žalos atlyginimai ir pan. Tokiais atvejais, mediacija, kaip taikus ginčų sprendimas yra labai naudinga. Mediatorius, įsigilinęs į ginčo esmę, paprastai greitai pasiūlo abiems šalims priimtiną variantą ir nesutarimai išsprendžiami labai greitai bei efektyviai.

  • Kai iki bylos senaties termino likęs neilgas laikotarpis

Mediacija gali būti taikoma ir bylose, dėl kurių jau  vyksta teisminiai procesai. Pasinaudojus mediacijos galimybe, sustabdomas ieškinio senaties terminas. Tai reiškia, kad likus, pavyzdžiui, mėnesiui laiko iki ieškinio senaties termino pabaigos ir pasinaudojus mediacija, kuri trunka, tarkime, du mėnesius, net ir nepasiekus rezultato (taikos sutarties), ieškiniui pateikti vis tiek lieka mėnesio laikotarpis. Tokiu būdu išnaudojama galimybė taikiai išspręsti ginčą, nesėkmės atveju neprarandant galimybės kreiptis į teismą.

Žinoma, pagalvoti apie bylos sprendimą su mediatoriaus pagalba, verta ne vien šiais atvejais. Esant bet kuriai kitai situacijai, mediacija taip pat gali būti labai naudinga. Ji taip pat dažnai pasirenkama sprendžiant ne materialinės vertės ginčus, pavyzdžiui, su darbo ar verslo santykiais susijusius klausimus.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą