Gamta ir gyvūnai

Viktoro Bergo premija – žymiai gamtosaugininkei Rūtai Baškytei

Aplinkos ministerijos šiemetinę Viktoro Bergo premiją pelnė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktoriaus pavaduotoja Rūta Baškytė. Premija bus įteikta Prezidentūroje birželio 5-ąją, Pasaulinę aplinkos dieną.

Plačiosios visuomenės laikoma šalies saugomų teritorijų puoselėtoja ir ryžtinga kovotoja už jų apsaugą Rūta Baškytė itin svariai prisidėjo kuriant šių teritorijų sistemą ir jų apsaugos teisinius pagrindus, formuojant „Natura 2000“ teritorijų tinklą. Jos iniciatyva ir pastangomis sutvarkyta ir pritaikyta lankyti daugybė vertingų gamtinių teritorijų ir objektų, įkurtas ir įrengtas traukos centru tapęs Saugomų teritorijų Nacionalinis lankytojų centras. Išskirtinis Rūtos Baškytės nuopelnas – Medžių lajų takas Anykščių regioniniame parke, kuris dabar yra vienas lankomiausių šalyje objektų. O dėl jo teko nemažai pakovoti. Daug iečių, pasak Rūtos, buvo sulaužyta, daug pretenzijų teko išklausyti.

Beveik visą savo gyvenimą ji skyrė gamtosaugai. Į Vilniaus universitetą įstojusi studijuoti gamtos mokslų, studijas baigė su pagyrimu. Dirbdama Lietuvos statybos ir architektūros mokslinio tyrimo institute, įgijo svarbios gamtosaugai planavimo patirties. Ta patirtis labai pravertė vėliau kuriant šalies nacionalinių parkų planavimo schemas.

Į Nepriklausomybės pradžioje įsteigtą Aplinkos apsaugos departamentą Rūta Baškytė atėjo dirbti 1992-aisiais. „Nuo tada ir sukuosi kraštovaizdžio apsaugos, saugomų teritorijų steigimo, teisinio reguliavimo, planavimo, tarptautinio bendradarbiavimo verpetuose“, – sako Rūta. Nuo 1994 m. ji dirbo Aplinkos ministerijoje – vadovavo Kraštotvarkos ir biologinės įvairovės departamentui, buvo ministro patarėja. Nuo 2002-ųjų dvylika metų – VSTT direktorė, o pastaruosius septynerius metus – direktoriaus pavaduotoja.

„Kai pagalvoji, nuveikta išties daug. O smagiausia, kai teigiamai vertina kiti. Taip, tai ne mano vienos darbo rezultatas. Tikrai ne. Bet teko būti ir idėjine lydere, ir idėjų generatoriumi. Džiaugiuosi, kad kolegos manimi patikėjo. Buvo labai sunkių periodų, išbandymų. Kai stovi pirmose gretose, tai ir per galvą gauni. Beje, kuo įdomesnė, kuo naujesnė idėja, tuo sunkiau ją apginti, įgyvendinti. Pirmiausia tekdavo daug druskos suvalgyti, įrodinėti, prisiimti atsakomybę“, – prisimena Rūta. Dešimtys bylų dėl gamtos niokojimo teismuose, įniršę neteisėtų statybų iniciatoriai, politikų bandymai revizuoti gražiausias gamtos vietas ginančius įstatymus nesugebėjo palaužti šios iš pažiūros trapios moters, mūru stojančios už gamtos išsaugojimą, principų.

Rūta Baškytė – šešioliktoji Viktoro Bergo premijos laureatė. Šią kas dveji metai skiriamą premiją Aplinkos ministerija savo sistemos darbuotojams įsteigė 1995-aisiais. Po dvejų metų ji buvo pavadinta Viktoro Bergo, vieno  svarbiausių aplinkos apsaugos sistemos Lietuvoje kūrėjų, vardu. Premijos laureatų sąrašą galima rasti čia.

Pranešimą paskelbė: Raimonda Karnackaitė, LR aplinkos ministerija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą