• Gamta ir gyvūnai

    Skelbiama Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaita: oro temperatūra jau pakilo 1,1 °C

    Pirmadienį Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija (IPCC) paskelbė šeštąją vertinimo ataskaitą. Joje patvirtinta, kad vidutinė globali oro temperatūra nuo priešindustrinio laikotarpio padidėjo 1,1 °C. Prognozuojama, kad iki 2030 m. ji viršys 1,5 °C. Pabrėžiama, jog dar įmanoma atšilimą apriboti iki 1,5 °C, tačiau tam reikia skubių, plataus masto pokyčių. „Mažiau nei po devynių mėnesių pasaulio lyderiai susirinks į COP28 konferenciją, kurioje bus apžvelgta, kokių veiksmų turime imtis, kad pasaulis atitiktų Paryžiaus susitarimo tikslus. Šalių vadovams būtinos išsamios mokslinės gairės, kad priimtų žmonėms ir planetai tinkamus sprendimus. Jie turi suprasti, kokias milžiniškas pasekmes gali turėti delsimas ir kokią didžiulę naudą gali duoti sunkių, bet būtinų sprendimų priėmimas“, – pristatydamas IPCC vertinimą sakė…

  • Gamta ir gyvūnai

    Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje – aplinkos apsaugos kontrolės įgaliojimų išplėtimo aptarimas

    2023 m. kovo 20 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų) Reaguodamas į „15min“ tyrimą „Šiukšlių pogrindis: greitai, pigiai, nelegaliai“, vasario 9 d. Aplinkos apsaugos komitetas svarstė parlamentinės kontrolės klausimą „Dėl atliekų vežėjų kontrolės“. Posėdyje buvo nagrinėjama, kaip galima būtų užtikrinti atliekų tinkamą ir saugų sutvarkymą ir šios veiklos efektyvią kontrolę. Tęsiant šio klausimo svarstymus, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje kovo 22 d. 10 val. bus pristatyti galimi Aplinkos apsaugos departamento įgaliojimų išplėtimai. Siekiant užkardyti aplinkos apsaugos pažeidimus, Aplinkos apsaugos departamentui numatoma sudaryti galimybes stabdyti ir tikrinti transporto priemones bei krovinį, sulaikyti ir konfiskuoti juridiniams bei tretiesiems asmenims priklausančias transporto priemones, supaprastinti prielaidas taikyti administracinę atsakomybę. Taip pat bus siūloma išplėsti kontrolinių…

  • Gamta ir gyvūnai

    Pasaulinę žemės dieną Prezidentas atidarė parodą „Žalios ateities herojai“

    Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį atidarė Valstybės pažinimo centro parodą „Žalios ateities herojai“. Pasak šalies vadovo, ši paroda – proga susimąstyti apie klimato kaitos ir kitos mūsų veiklos padarinius gamtai ir į reikalingus sprendimus pažvelgti kūrybiškai. „Su klimato kaitos pasekmėmis ir žmogaus veiklos sukeltais iššūkiais susiduriame kiekvieną dieną. Ir nors šiandien galime rasti daug pavyzdžių, kaip prisidėti prie švaresnės ir žalesnės Lietuvos kūrimo, mums dar labai trūksta inovatyvaus požiūrio“, – sakė Prezidentas parodos dalyviams – moksleiviams iš įvairių Lietuvos mokyklų. Pasaulinę žemės dieną duris atvėrusi paroda kviečia susipažinti su keturiais retais, saugomais ir į Lietuvos raudonąją knygą įrašytais gyvūnais: baliniu vėžliu, didžiąja miegapele, kraujalakiniu melsviu ir baltuoju kiškiu. Parodos lankytojai…

  • Gamta ir gyvūnai

    Žemės dienos proga Vilniuje – dvi išskirtinės meno instaliacijos

    Ar šiukšlės yra tai, ką ateinančioms kartoms norime palikti po savęs? Šį klausimą užduoda šiandien, pasaulinę Žemės dieną, pristatoma Jolitos Vaitkutės instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“, inicijuota Aplinkos ministerijos. O Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje įgyvendinama tirpstančio ledo instaliacija kviečia ieškoti tvaresnių sprendimų kasdieniame gyvenime. Martyno Mažvydo bibliotekoje vienai dienai įsikūrusi Jolitos Vaitkutės instaliacija – tai kaukolė, padengta „sąvartyno žeme“ su joje likusiais plastiko, tekstilės, elektronikos ir kitų šiukšlių elementais. Jos aukštis yra kone du metrai, o paruošti ją autorės studijoje užtruko kelis mėnesius. „Mūsų šiukšlės yra ilgaamžiškesnės už mus pačius. Dažnai daiktai naudojami ir vertingi tik trumpą laiką, bet jų egzistavimas gali daugybę kartų viršyti žmogaus gyvenimo trukmę. Kas buvo vertinga labai…

  • Gamta ir gyvūnai

    Pasaulinei Žemės dienai – unikali ledo instaliacija Vilniuje

    Minint pasaulinę Žemės dieną, vilniečių ir sostinės svečių žvilgsnius traukia unikali tirpstančio ledo instaliacija. Tai manifestas, kviečiantis atkreipti visuomenės dėmesį į destruktyvų žmogaus santykį su aplinka bei skatinimas domėtis aplinkosauga ir ieškoti tvaresnių sprendimų kasdieniame gyvenime. Ledo luitų ekspozicija bus atverta Vinco Kudrikos aikštėje kovo 20-ąją nuo 10 val. ryto iki 19 val. vakaro. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) pasaulinei Žemės dienai sukurtoje ledo instaliacijoje įšaldyti aplinkos kokybei matuoti skirti prietaisai, siekiant supažindinti, kaip yra atliekami oro ir vandens kokybės matavimai. Ledo tirpimas simbolizuoja grėsmingai didėjančios taršos poveikį mūsų planetai. „Jei aplinkos taršos procesai toliau įsibėgės tokiu greičiu, mes, žmonės, patirsime negrįžtamų pokyčių poveikį ir daromą žalą – nuo įprastų veiklų…

  • Gamta ir gyvūnai

    Pasaulinę atliekų perdirbimo dieną minint – 3 faktai apie plastiką, kurių tikriausiai nežinojote

    Beveik 80 proc. visų žmonijos kada nors sukurtų plastiko gaminių vis dar yra aplinkoje ar sąvartynuose, o perdirbta – vos 10 proc. Nors vis daugiau žmonių rūpinasi, kad jų plastiko atliekos būtų perdirbtos, šį procesą supa daugybė mitų. Kovo 18 d. minimos Pasaulinės atliekų perdirbimo dienos proga ekspertės pasakoja, ką svarbu žinoti naudojant ir perdirbant plastiką.  Neperdirbamas ir gamtoje irti liekantis plastikas kenkia aplinkai, gyvūnams ir žmogui, o jo irimas gali trukti šimtus, tūkstantį ar net daugiau metų. Kita vertus, visiškai atsisakyti plastiko nėra įmanoma, tad itin svarbu tinkamai jį rūšiuoti ir tobulinti patį plastiką, kad jis būtų perdirbamas, sako Diana Ramanauskaitė, gamintojų ir importuotojų asociacijos „Gamtos ateitis“ komunikacijos ir…

  • Gamta ir gyvūnai

    Vilniuje šiemet bus apželdinta per 70 kilometrų gatvių

    Vilniaus savivaldybė artėjantį želdinimo sezoną planuoja pasodinti apie 4 tūkst. medžių ir 40 tūkst. krūmų. Dar dešimtis tūkstančių medžių miestui jau suplanavo padovanoti įvairios įmonės. Daugiau gatvių ir skverų šiemet sužaliuos tankiausiai gyvenamuose sostinės rajonuose. Naujamiestyje, Šnipiškėse, Žirmūnuose ir kituose rajonuose naujos medžių alėjos jungsis su pasodintomis praėjusiais metais.   „Per pusantrų Vilniaus žaliosios bangos metų bendromis savivaldybės, verslo ir bendruomenių pastangomis pavyko sukurti žalesnių gatvių tinklą, kuris iš esmės keičia Naujamiesčio, Šnipiškių, daugelio viešųjų erdvių atmosferą. Toliau stengiamės pagyvinti būtent tas gatves, kuriose intensyviausias eismas, šalia kurių pėstiesiems ir dviratininkams vasarą trūksta pavėsio, užkardos nuo taršos ir dulkių“, – sako Vilniaus savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus vedėja Ramunė Baniulienė. Pavasarį, atsižvelgiant į…

  • Gamta ir gyvūnai

    Aplinkos taryboje susitarta dėl pramoninių išmetamųjų teršalų reguliavimo pertvarkos

    Ketvirtadienį vykusiame Europos Sąjungos Aplinkos tarybos posėdyje ministrai pasiekė bendrąjį požiūrį dėl Pramoninių išmetamųjų teršalų direktyvos, daugiausia dėmesio skirdami su žemės ūkiu susijusiems klausimams. Taip pat ministrai diskutavo pakuočių, anglies dioksido absorbentų sertifikavimo bei miestų nuotekų valymo temomis. Siekiant skatinti pramonės pertvarką ir mažinti taršą, prisidėti prie klimato, energetikos ir žiedinės ekonomikos politikos įgyvendinimo, susitarta dėl Pramoninių išmetamųjų teršalų direktyvos pakeitimų, daugiausia dėmesio skiriant gyvulininkystės sektoriui. Atsižvelgiant į skirtingas valstybių narių pozicijas sutarta, kad į direktyvos taikymo sritį bus įtraukiami ūkiai, kuriuose laikoma 350 ar daugiau sutartinių gyvulių galvijų ir kiaulių, 280 ar daugiau naminių paukščių, taip pat 350 sutartinių gyvulių vertę viršijantys mišrūs ūkiai. Išimtys bus taikomos ekstensyviam ūkininkavimui,…

  • Gamta ir gyvūnai

    Aplinkos ministras su VMI vadove tarėsi dėl priemonių mažinti šešėlį statybos, medienos prekybos ir atliekų tvarkymo srityse

    Ketvirtadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas susitiko su Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininke Edita Janušiene. Susitikimo metu aptartos bendradarbiavimo galimybės mažinant šešėlį skirtinguose sektoriuose: statybos, medienos prekybos ir atliekų tvarkymo. „Valstybė turi stovėti legalaus, mokesčius mokančio verslo pusėje. Norime padėti legaliam verslui apsiginti nuo užribyje veikiančių medienos prekybininkų, atliekų tvarkytojų ir statybos vystytojų. Todėl susitikome pakalbėti, kaip stabdyti nesąžiningai konkuruojančius asmenis“, – sako aplinkos ministras. Susitikimo metu sutarta aktyviau bendradarbiauti, apribojant nelegalaus darbo ir paslaugų atvejus. Bus  keičiamasi didesniu kiekiu duomenų, ieškoma teisinių reguliavimo priemonių, kuriomis būtų galima sumažinti šešėlį ir legaliai veikiantiems verslams sudaryti sąžiningos konkurencijos sąlygas. Susitikime taip pat dalyvavo Aplinkos apsaugos departamento direktorius Giedrius Kadziauskas, aplinkos viceministrė dr. Daiva…

  • Gamta ir gyvūnai

    Sodas pagal lietuvius: nuo šiaudinio iki kolektyvinio

    Greičiausiai niekas nesiginčys, kad savo lysvėje užauginta braškė ar ridikas yra kiekvienam skaniausi pasaulyje. Būtent dėl to sodas ar savas daržas daugeliui yra širdyje daigus įleidusi vieta, kurioje galime atrasti ramybę ar tiesiog „suleisti rankas į žemę“. Įleidęs šaknis į kultūrą bei tradicijas Sodus, tik pakabinamus, galime sutikti ir mūsų kultūroje. Mums visiems pažįstami šiaudinių stiebelių vėriniai išsiskiria labai aiškia, kartais ypač sudėtinga, tačiau tikslia geometrine forma, kuri byloja apie harmoningai surėdytą pasaulį.  Pasak tradicinių amatų meistrės Loretos Lichtarovičienės, ruginių šiaudų sodai paprastai buvo rišami svarbiausių metų švenčių – Kalėdų, Velykų proga, taip pat žmogaus gyvenimo virsmams paminėti. Jie buvo kabinami ištaigingiausiose namų vietose. Yra duomenų, kad rišant sodus, seniau…