2024 m. lapkričio 6 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Šiandien, lapkričio 6 d. vyko paskutinis parlamentinių politinių partijų nacionalinio susitarimo dėl Lietuvos švietimo politikos (2021–2030) priežiūros grupės susitikimas. Parlamentinių partijų atstovai aptarė bendrojo ugdymo mokyklų kokybės reikalavimų rodiklius bei užbaigė praeito susitikimo metu pradėtą diskusiją dėl pasiektos pažangos įgyvendinant susitarimą. Diskusiją vedė Seimo narė ir susitarimo rengimo moderatorė Jurgita Šiugždinienė.
Nuo 2021 m. rugsėjo 1 d., kai buvo pasirašytas Susitarimas, sėkmingai įgyvendinti daugelis įsipareigojimų, pradedant atlyginimų didėjimu, kad iki 2024 m. pabaigos vidutinis mokytojų darbo užmokestis pasiektų 130 proc., o dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų – 150 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio. Iš viso nuo 2020 m. iki 2024 m. pabaigos vidutinis mokytojų darbo užmokestis bus išaugęs 77 proc., dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų – 83 proc.
Apibendrinant susitarimo įgyvendinimo rezultatus, buvo aptarta šių metų rugsėjį pradėtų vykdyti visuotinio ikimokyklinio ugdymo nuo 3 metų ir visuotinio įtraukiojo ugdymo sričių pažanga. Minėti teigiami pokyčiai dėl didesnės pagalbos mokytojams ir mokiniams: kadencijos metu įsteigtas Lietuvos įtraukties švietime centras, sėkmingai veikia 9 regioniniai specialiojo ugdymo centrai. Nuo 2020 m. finansavimas švietimo pagalbai išaugo 100 mln. eurų, mokyklose švietimo pagalbos specialistų skaičius padidėjo 20 proc., mokytojų padėjėjų yra 2 kartus, o stojančiųjų į specialiąją pedagogiką – 3,3 karto daugiau. Reikšminga, kad jau trečius metus visiems mokiniams užtikrinamas profesinis orientavimas, vykdoma Gyvenimo įgūdžių programa, o mokymosi visą gyvenimą srityje sėkmingai startavo suaugusiųjų švietimo sistema „Kursuok“.
„Svarbiausia, kad Susitarimas galiotų nepaisant politinių permainų, būtų tęsiamas ir papildomas svarbiais darbais. Šiandien pradėjome labai svarbią diskusiją dėl ugdymo kokybės reikalavimų, kurią būtina tęsti ir pasikeitus Seimo sudėčiai. Svarbu peržiūrėti, išgryninti savivaldybių ir valstybės atsakomybes švietimo finansavimo bei kokybės užtikrinimo srityse. Neformalaus ugdymo finansavimo modelio parengimas ir investicijų į šią sritį skaidrumas – tai dar viena sritis, kurią siūlome aptarti ir sutarti Susitarimo formatu“, – būsimiems švietimo politikos vedliams linkėjo Susitarimo iniciatorė Jurgita Šiugždinienė.
Susitarimo priežiūros grupės dalyviai akcentavo, kad jie jaučiasi šio svarbaus dokumento savininkai ir linkėjo ateinančiai kadencijai tęsti sutartus darbus bei siekti konsensuso ateities klausimais. Tai, kad kadencijos pradžioje buvo pasiektas konsensusas esminiais švietimo klausimais sudarė galimybę reikšmingai didinti finansavimą ir įgyvendinti kitus svarbius pokyčius.
Susitarimo tikslas – užtikrinti, kad nepaisant politinių permainų būtų laikomasi jame numatytų įsipareigojimų švietimui.
Pranešimą paskelbė: Agnė Radžiūtė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija