Laisvalaikis

Psichologas apie ryšį su tėčiais: pasitelkite kantrybę ir humorą

Artėjanti Tėvo diena daugelį skatina susimąstyti, kaip pasveikinti ir nustebinti vienus svarbiausių žmonių mūsų gyvenime. Deja, neretam tai padaryti gali būti kur kas sunkiau nei mamų atveju, su kuriomis bendravimas dažnai būna reguliaresnis, atviresnis, šiltesnis. Tačiau psichologai pastebi, jog tai nereiškia, kad su tėčiais neįmanoma užmegzti glaudesnio ryšio – tam tereikia suprasti jų bendravimo skirtumus ir iš savo mąstymo išrauti įsisenėjusius stereotipus.

„Paradoksalu, tačiau daugelis mūsų, norėdami sužinoti, kaip laikosi tėtis, to paklausti pirmiausia skambiname mamai. Taip yra todėl, jog tarp mūsų vyrauja įsitikinimas, kad prie vyrų sunkiau prieiti, nes jie linkę savuosius išgyvenimus laikyti po devyniais užraktais. Visgi pasistengę su tėčiais bendrauti reguliariai, kartu praleisti daugiau laiko ir rūpintis jų emocine gerove, galime su jais tapti tokie pat artimi, kaip ir su mamomis“, – teigia Antanas Grižas, vyrų psichologas, drauge su komanda įkūręs vyrų saviugdos bendruomenę „Gentys“.  

Bendravimas su vyrais – skiriasi

Pasak eksperto, prieš pradedant pokalbį su tėčiu verta turėti omenyje, kad vyrai, tiek dėl biologinių, tiek dėl socialinių priežasčių yra labiau susitelkę į veiksmus, darbus, daiktus ir yra mažiau linkę dalintis savo vidiniais išgyvenimais. Dėl šios priežasties tiesioginis pokalbis apie jausmus ir išgyvenimus gali sulaukti neigiamo atsako bei tik dar labiau padidinti užsisklendimą.

„Geras metodas inicijuoti kontaktą su vyrais – pokalbio pradžioje kalbėti buitinėmis temomis ir juokauti. Tai yra būdas apšilti ir pamažu įsipatoginti pokalbyje. Pavyzdžiui, ledus pralaužti galima apsikeičiant neseniai girdėtais anekdotais arba šiek tiek plačiau atsakant į tėčiui rūpimus klausimus. Tarkime, jei tėtis teiraujasi, ar nesugedo automobilis, galima papildomai papasakoti, kaip sekasi su juo važinėti, kaip jame jaučiamės ar pasidalinti nuotykiu, kuris nutiko jį vairuojant“, – aiškina A. Grižas.

Antras patarimas – pasistengti bendrauti reguliariai. Dažnu atveju daugelis neskambina tėčiui nes tiesiog neturi tokio įpročio – nuo mažens esame įpratę, kad tėtis yra toli ir dirba. Tačiau pasiryžę tėčiui paskambinti ar susitikti bent kartą per savaitę bei nugalėję pirminį nejaukumą, net ir per tą trumpą laiką drauge pradėsime darytis artimesni. Maža to, reguliarumo dėka pradėsime įžvelgti progas, kaip santykį pagilinti galima dar labiau.

Galiausiai bendravimą palengvinti gali bendra veikla, per kurią nereikia intensyviai galvoti, apie ką kalbėti. Kelionė, ekskursija, filmas, žvejyba, stovyklavimas – tai tik keletas iš idėjų, kurios galėtų padėti surasti sąlyčio taškų. 

„Kita vertus, su tėvu suartinti gali bet kokie bendri užsiėmimai, kuriuos atliekame kartu. Todėl net ir pagalba dirbant kaime ar remontuojant būstą, tos pačios knygos skaitymas ir aptarimas bei netgi mėsos kepimas grilyje veiksmingai padeda stiprinti žmogišką ryšį. Aš pats tai suprasdamas jau antrus metus savo tėvą atsivežu į „Genčių“ organizuojamą vyrų festivalį, kuriame užsiimame saviugda, sportu, žaidimais“, – pasakoja psichologas. 

Svarbūs ir pokyčiai visuomenėje

Bandydami kurti šiltesnį kontaktą, prie stereotipų apie uždarą ir emocijų nemokantį parodyti vyrą naikinimo gali prisidėti ne tik šeimos nariai, bet ir mus supanti aplinka. Psichologas teigia pastebėjęs, jog visuomenėje jau dabar vyksta teigiami pokyčiai. 

„Šiais laikais verslai vis labiau rūpinasi savo darbuotojų emocine sveikata, pavyzdžiui, kompensuoja konsultacijas su psichologu, mini vyrų dieną, organizuoja „Movember“ arba „Barzdoto lapkričio“ veiklas ir daugelį kitų. Tai – geros iniciatyvos“, – sako A. Grižas. 

Jam antrina telekomunikacijų bendrovės „Telia“ naudų darbuotojams vadovė Inga Abraškevičė, pabrėžianti atmosferos, kurioje darbuotojas neturi užimti stereotipinio „visada stipraus ir niekada neverkiančio“ vyro pozicijos, svarbą organizacijoje.

„Siekiant užtikrinti visos komandos emocinę gerovę, reikia ieškoti būdų, kaip tinkamai prieiti prie kiekvienos lyties. Esame pastebėję, kad vyrai taip pat linkę kalbėti apie jautrius ir asmeniškus dalykus, tačiau kiek kitaip, nei moterys. Jiems kur kas svarbiau girdėti ne kaip kažkas gali išgelbėti juos tam tikroje situacijoje, o kas galėtų padėti tikslą pasiekti pačiam ar įgalinti“, – kalba  I. Abraškevičė.

„Telia“ naudų darbuotojams vadovė taip pat priduria, jog stresas ir nerimas yra tos emocinės būsenos, kurios kada nors aplanko kiekvieną – nepriklausomai nuo to, ar jis yra vyras ar moteris. Tai suprasdama bendrovė darbuotojams suteikia papildomą sveikatos draudimą, kuris kompensuoja psichologų ar psichologų-psichoterapeutų konsultacijas bei apima net ir tuos darbuotojus, kurie yra vaiko priežiūros atostogose. Be to, papildomą sveikatos draudimą galima įsigyti ir darbuotojų šeimos nariams, kuriais kompanija laiko ne tik vyrą, žmoną ar vaikus, bet ir gyvenimo partnerį/ę, nepaisant jų lyties.

„Tėvo diena yra puiki proga inicijuoti pokyčius mūsų požiūryje ir santykyje su mums artimiausiais vyrais. Labai svarbu, kad asmeniniame ir profesiniame gyvenime lyčių skirtumai nesutrukdytų suvokti, jog jautrią pusę turi kiekvienas vyras. Tiesiog prie jos prieiti reikia šiek tiek kitaip“, – apibendrina psichologas A. Grižas.

Pranešimą paskelbė: Beatričė Mikšytė, UAB „INK agency“

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą