Sveikata

Pilvo išvarža ar išsiskyrę tiesieji pilvo raumenys gali būti ir nugaros skausmo priežastimi

Pilvo sienos išvarža – tai pilvo organų ar jų dalies išsiveržimas į poodį pro pilvo sienos įgimtus arba įgytus defektus. Dažniausiai išvarža atpažįstama iš pilvo srityje atsiradusio gumbo. Pilvo tiesiųjų raumenų išsiskyrimas (diastazė) – tai tarpo tarp raumenų vidurinėje pilvo linijoje atsiradimas, išoriškai pastebimas kaip pailgas iškilimas, išryškėjantis įtempus raumenis, sėdant ar keliantis.

Pasak medicinos centro „Northway“ chirurgo Deivido Narmonto, nors šie sveikatos sutrikimai iš pradžių gali atrodyti nereikšmingi ir daugelis pacientų, nejausdami didelio diskomforto, jų gydyti neskuba, laikui bėgant jie gali sukelti varginančius simptomus ar rimtas komplikacijas.

Patyrusio specialisto teigimu, apie 90 proc. pacientų, besikreipiančių dėl išsiskyrusių pilvo raumenų yra nutukimu sergantys vyrai ir gimdžiusios moterys. Moterys dažniausiai kreipiasi dėl estetinių priežasčių, tai yra deformuoto pilvo. Tačiau pilvo raumenų išsiskyrimas ne tik estetinė problema – ši būklė gerokai sumažina pilvo raumenų jėgą ir tvirtumą. Didelio laipsnio diastazė sukelia varginančius juosmeninės nugaros dalies skausmus, silpnina dubens dugną, lemia netaisyklingą laikyseną. Gimdžiusios moterys neretai susiduria su šlapimo nelaikymu, nuolatiniu vidurių užkietėjimu, lytinio gyvenimo pablogėjimu. Dažnai esant pilvo raumenų išsiskyrimui aptinkamos ir pilvo sienos išvaržos (tokios kaip bambos ir baltosios linijos). Dėl susilpnėjusios pilvo apsaugos ir esant dideliam išsiskyrimui kyla pavojus patirti vidaus organų sužeidimų. Šios problemos neįmanoma pašalinti aktyviai sportuojant ar laikantis dietų, nes pilvo raumenys neatsistato savaime.

Gydytojas sako, kad pacientai, turintys pilvo sienos išvaržą į gydytojus specialistus dažniausiai kreipiasi dėl atsiradusio arba didėjančio gumbo ir patiriamo diskomforto. Ne vieną išgąsdina išvaržos komplikacijas patyręs draugas ar kaimynas. Pasak jo, neturintiems antsvorio pacientams diagnozuoti išvaržą įprastai pakanka apžiūros bei apčiuopos. Esant poreikiui gali būti atliekamas ultragarso (echoskopijos) tyrimas, retais atvejais – kompiuterinė tomografija arba magnetinio rezonanso tomografija.

Diagnozavus pilvo sienos išvaržą, visada rekomenduojamas operacinis gydymas, tačiau dalis pacientų dėl įvairių priežasčių jo atsisako. „Nesutvarkyta išvarža yra kaip tiksinti bomba, nes bet kada gali įvykti komplikacija. Dažniausia komplikacija – išvaržos ir joje esančių organų įstrigimas. Ji reikalauja neatidėliotinos chirurginės intervencijos, nes vos per kelias valandas gali išsivystyti įstrigusio organo kraujotakos pakenkimas arba pradėti žūti audiniai. Tokiu atveju reikia pašalinti dalį pažeisto organo, pvz., žarnos, o tai papildomai didina kitų komplikacijų tikimybę“, – apie galimas pasekmės įspėja Deividas Narmontas.

Pilvo raumenų išsiskyrimas vyrams ir gimdžiusioms moterims, specialisto teigimu,  gydomas skirtingai. Jei vyras sergantis nutukimu kreipiasi dėl pilvo raumenų išsiskyrimo ir apžiūros metu kartu su šia patologija nerandama pilvo sienos išvaržos, operacija nerekomenduojama. Jei kartu diagnozuojama ir išvarža, rekomenduojamas chirurginis išvaržos ir raumenų išsiskyrimo gydymas. Nesigydant laiku gresia ligos (t.y. išvaržos) pasikartojimas arba naujos susidarymas.

Gimdžiusioms moterims pilvo raumenų išsiskyrimas operuojamas visada, net ir nesant pilvo sienos išvaržos.  Operacijų metodika, priklausomai nuo esamų simptomų, taip pat skiriasi. Esant odos pertekliui atliekama atvira abdominoplastikos operacija, kurios metu sutvirtinami išsiskyrę pilvo raumenys, pašalinamas odos ir poodžio perteklius. Esant poreikiui, operacijos metu galima nusiurbti riebalus ar panaikinti esamą išvaržą. Tokias operacijas atlieka plastikos chirurgai. Jeigu odos pertekliaus nėra operaciją atlieka chirurgas endoskopiniu būdu per minimalius pjūvelius, tad po jos faktiškai nelieka randų.

Pasak patyrusio chirurgo, nors įgimtos išvaržos išvengti neįmanoma, apsisaugoti nuo įgytų išvaržų galima stiprinant pilvo preso raumenis, stengiantis nekilnoti per sunkių daiktų, palaikyti normalų kūno svorį, gydyti vidurių užkietėjimą, lėtinį kosulį. „Jei visgi įtariate pilvo sienos išvaržą,  svarbiausia – ilgai nelaukti ir pasikonsultuoti dėl gydymo galimybių. Kiekvienas atvejis yra vertinamas chirurgo, todėl pastebėjus deformaciją pilve, reikia nedelsti kreiptis į specialistą, kuris išsiaiškins priežastis ir paskirs optimaliausią gydymą
Laiku diagnozuota liga padės išvengti išvaržos įstrigimo“, – baigdamas pokalbį primena Deividas Narmontas.

Pranešimą paskelbė: Monika Vičkačkienė, UAB Northway medicinos centrai

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą