Sveikata

Paukštiena ant šventinio stalo: kaip išsirinkti kokybišką ir šviežią?

Didžiosios žiemos šventės ir tradicinis Kalėdų stalas neįsivaizduojamas be paukštienos patiekalų. Nuo seno maistas ne tik pasotina ar sušildo, bet ir sukuria jaukumą, suartina šeimą, sukviesdamas visus jos narius bendriems pietums. Nors ant lietuvių švenčių stalo populiariausia išlieka kepta antiena ir kalakutiena, tačiau „Rimi“ kokybės vadovės Anos Čudinienės teigimu, daug svarbiau ne išsirinktos paukštienos rūšis, bet jos kokybė ir šviežumas. Todėl specialistė dalijasi patarimais, kurie padės atskirti kokybišką paukštieną, tinkamai ją laikyti namuose ir ilgiau išlaikyti šviežią.

Šventiniu laikotarpiu populiariausia išlieka antiena ir kalakutiena 

Vištiena, žąsiena, antiena, kalakutiena, o gal putpelių ar kurapkų mėsa – kurią rinktis šventiniams pietums? Mažmeninės prekybos tinkas „Rimi“ pastebi, kad pirkėjai dažnai ieško įdomesnių patiekalų, receptų ir marinatų, tačiau žiemos laikotarpiu paukštienos kategorijoje labiausiai auga antienos ir kalakutienos pardavimai.

Anot paukštienos augintojo „Baltic Larus“ rinkodaros direktorės Rūtos Burdzilauskaitės, kiekvienas pirkėjas paukštienos rūšį renkasi pagal skonį ir kainą. Daug svarbiau už tai, kokią mėsą išsirinksite, yra jos kokybė. Todėl paukštienos ekspertė rekomenduoja atkreipti dėmesį į perkamos mėsos laikymo ir auginimo sąlygas bei rinktis šviežią produktą.

„Paukščius lesiname subalansuotais lesalais, tad paukštienos kokybė ir skonis yra nepriekaištingi. Užaugintos žąsys sveria 7–8 kilogramus, tuo tarpu antis užauginame iki 4 kilogramų, todėl šie paukščiai tampa ne tik gardžiu, bet ir itin puošniu bei ryškiu šventinio stalo akcentu“, – teigia R. Burdzilauskaitė.

Paukštieną rekomenduoja kepti be perteklinių riebalų

Nors paukštiena dėl didesnio baltymų ir mažesnio riebalų kiekio yra laikoma sveikatai palankia mėsos rūšimi, „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė Edita Gavelienė primena, jog vištiena, kalakutiena, putpelių ar kurapkų mėsa yra priskiriamos liesesnės paukštienos kategorijai, tuo tarpu antiena ir žąsiena – gerokai riebesnės. Renkantis, koks paukštis taps pagrindiniu šventinio stalo patiekalu, gydytoja dietologė rekomenduoja atsižvelgti į savo sveikatos būklę, jausti saiką ir norimą mėsą ruošti be papildomų riebalų. 

„Gausiai aliejuje gruzdinti ir kepti patiekalai nebus sveikatai palankūs, todėl gaminant paukštieną svarbu vengti perteklinių riebalų. Žinoma, per šventes dažniausiai renkamės paukštieną kepti orkaitėje, ją pagardinant įvairiais prieskoniais ar skirtingais marinatais. Tai sveikatai palankus kepimo būdas, jei nenaudojame daugybės riebalų, o pasigamintu patiekalu mėgaujamės saikingai. Kalbant apie antieną ir žąsieną, vertėtų nepamiršti, kad šie paukščiai jau patys iš savęs yra turtingi riebalais, todėl prieš kepant juos rekomenduočiau šakute švelniai pabadyti paukštienos krūtinėlę ar kulšeles, kad kepimo metu pertekliniai riebalai greičiau išbėgtų. Valgyti keptą paukštieną būtų geriausia be odelių“, – sako E. Gavelienė.

Be to, gydytoja dietologė įspėja, kad gaminant paukštieną svarbu ją tinkamai apdoroti: „Jokiu būdų nevalgykite žalios, termiškai neapruoštos ar iki galo neiškepusios paukštienos, nes taip didėja rizika apsinuodyti. Sveikatai palankiausias paukštienos paruošimas – lėtai ją kepant ant silpnos ugnies orkaitėje, prieš tai pamarinavus švelniai rūgščiame padaže arba gaminant paukštieną garuose.“ 

Kaip išsirinkti šviežią paukštieną?

Anot „Rimi“ kokybės vadovės Anos Čudinienės, ne ką mažiau nei tinkamas paukštienos paruošimas svarbu įsitikinti, kad pasirinktas produktas – šviežias bei atitinka pagrindinius paukštienos kokybei taikomus kriterijus: „Šviežia paukštiena turėtų būti rausva, malonaus kvapo. Mėsa turėtų būti stangri, be pastebimų sumušimų, kraujo dėmių ar nešvarumų. Jei įsigyjate supakuotą produktą – svarbu patikrinti, kad pakuotė būtų sandari ir nepažeista.“

Parsinešus paukštieną į namus specialistė rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į tinkamas produktų laikymo sąlygas. „Namuose paukštiena bei jos gaminiai turėtų būti laikomi šaldytuve, ne aukštesnėje nei 4 °C temperatūroje. Paukštieną geriausia laikyti šaldytuvo apatinėse lentynose, kad mėsa neturėtų kontakto su kitais produktais ar šaldytuvo paviršiumi. Ją geriausia laikyti ne atvirai, bet sandariose pakuotėse. Po gaminimo būtina po karštu vandeniu gerai nusiplauti rankas, nuplauti patiekalo ruošime naudotus įrankius, pjaustymo lenteles bei nuvalyti stalo ar kitus paviršius. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas ir paukštienos galiojimo terminui“, – sako A. Čudinienė.

Ji priduria, kad ilgiau išlaikyti paukštieną šviežią gali padėti jos užšaldymas. „Vadovaujantis gamintojų rekomendacijomis, laikymas šaldiklyje nuo pagaminimo datos skiriasi priklausomai nuo to, kokios dalys užšaldomos, ar tai termiškai apdorotas produktas ir pan. Tiesa, šaldytą paukštieną ir marinuotus jos pusgaminius laikyti galima iki 12 mėnesių, tuo tarpu supjaustytus paukštienos gabalėlius – iki 9 mėnesių. Be to, kartą atitirpintos paukštienos jau nebegalima užšaldyti pakartotinai“, – primena „Rimi“ kokybės vadovė.

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą