Sveikata

Dienos be dietų proga – gydytojos dietologės priminimas apie pagrindines sveikatai palankios mitybos taisykles

Atėjus pavasariui žmonės dažniau susimąsto apie savo mitybą, o norėdami prieš vasarą numesti kelis kilogramus kai kurie imasi ir dietų. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad kai kurios dietos gali organizmui pridaryti didelės žalos ir kviečia vietoje to rūpintis balansu. Pavyzdžiui, specialistė pastebi, jog dažnas lietuvis vartoja per mažai ankštinių daržovių, kurios yra gera mėsos patiekalų alternatyva, aprūpinanti baltymais bei pasotinanti skaidulomis. Artėjant Tarptautinei dienai be dietų, kuri minima gegužės 6-ąją, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva kviečia maitintis palankiau sveikatai ir atkreipia dėmesį į „Rinkis sveikiau“ ženklu pažymėtus produktus.

Nors pavasarį žmonės neretai linkę griebtis įvairių dietų, dr. Editos Gavelienės teigimu, jos rekomenduojamos tik sergant tam tikromis ligomis ar sveikstant po jų. Taip pat gydytoja atkreipia dėmesį, kad sveikiems žmonėms profesionalų nepaskirtos dietos, dėl menkavertiškumo, gali sukelti ilgalaikę sisteminę žalą sveikatai. „Ilgesnį laiką trūkstant būtinųjų maistinių medžiagų, nyksta raumenynas, mažėja mineralinių medžiagų ir vitaminų kiekis organizme, o to pasekmės liūdnos: prastėja kraujo, širdies, kraujagyslių, virškinimo ir kitų organizmo sistemų būklė“, – pažymi dietologė.

Pasak dr. Editos Gavelienės, sveikatai palankios mitybos principų reikėtų laikytis nepaisant sezoniškumo: „Kiekvieną dieną turėtume valgyti tai, kas yra naudingiausia mūsų organizmui. Sveikatai palankią mitybą turi sudaryti skirtingais vitaminais ir mineralais turtingi produktai. Todėl renkantis lėkštės turinį labai svarbu nepamiršti produktų įvairovės bei spalvų gausos. Be to, skaidulomis turtingo maisto įtraukimas į mitybos racioną yra pats geriausias organizmo valymas.“

Pasak gydytojos, lęšiuose bei kitose ankštinėse daržovėse galima rasti daug sveikatai palankių augalinių baltymų, tad juos turėtume įtraukti į kasdienės mitybos racioną. „Lęšių būna įvairių – raudonųjų, žaliųjų, geltonųjų, o jų spalvos lemia skonines savybes. Lęšiai turtingi augalinės kilmės baltymais, todėl ypač tinka gyvūninės kilmės produktų nevartojantiems asmenims. Juose taip pat gausu geležies, kalio, organizmui naudingos folio rūgšties, kuri labai svarbi nervų sistemai bei kraujodarai“, – pasakoja dr. E. Gavelienė. Gydytoja priduria, kad į kasdienę mitybą įtraukus kuo daugiau sveikatai palankių produktų, maistas ant mūsų stalo bus ne tik įvairus, bet ir spalvingas.

Kviečia atkreipti dėmesį į „Rinkis sveikiau“ ženklą

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, jog pastaraisiais metais pirkėjai nori maitintis sveikiau, tad jų pirkinių krepšeliuose atsiduria daugiau kokybiškų, lokaliai užaugintų bei šviežių produktų. Juos parduotuvių lentynose identifikuoti padeda specialus „Rinkis sveikiau“ ženklas.

„Šiuo metu savo asortimente turime per 1,5 tūkst. šiuo ženklu pažymėtų produktų ir visi jie atitinka palankumo sveikatai bei kokybinius kriterijus: yra su daugiau skaidulų, pilno grūdo, su mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, be GMO ar sintetinių maisto priedų. „Rinkis sveikiau“ ženklu pažymėti produktai atrenkami remiantis Baltijos ir Šiaurės šalių mitybos rekomendacijomis bei Pasaulio sveikatos organizacijos sveikos mitybos rekomendacijomis“, – pasakoja specialistė.

Pasak „Rimi“ komercijos operacijų vadovės, vienas iš strateginių įmonės tikslų – gerinti pirkėjų mitybos įpročius ir nukreipti juos tinkama kryptimi. Todėl ir toliau produktuose yra mažinamas druskos, riebalų bei pridėtinio cukraus kiekis: „Rinkis sveikiau“ ženklu pažymėtos produkcijos pirkėjai gali įsigyti ir apsipirkdami elektroninėje parduotuvėje „Rimi.lt“. Norintiems sutaupyti verta efektyviau apsipirkinėti su tiksliu pirkinių sąrašu bei naudotis „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikiančia asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.“ 

„Rimi“ kulinarijos technologai kviečia paminėti Tarptautinę dieną be dietų ir pasigaminti maistingą juodųjų lęšių sriubą.

RECEPTAS

Juodųjų lęšių sriuba

Jums reikės:

400 g jautienos mentės;

1 šaukštas maltos paprikos ;

1 šaukštelis kajeno aitriosios paprikos miltelių;   

1 šaukštelis kmynų;

1 šaukštas česnakų granulių;        

1 vnt. morkos;       

1 vnt. pastarnokų; 

0.2 vnt. salierų šaknų;       

2 šaukštai sviesto; 

3 l jautienos sultinio;        

1,4 šaukšto pomidorų pastos;       

220 g juodųjų lęšių.

Gaminimo eiga:

  1. Mėsą ir daržoves supjaustykite mažais kubeliais.
  2. Pagardinkite mėsą prieskoniais ir pakepinkite puode su lydytu sviestu.
  3. Suberkite daržoves ir šiek tiek patroškinkite, tada supilkite pomidorų pastą ir sultinį.
  4. Kai sultinys pradės virti, supilkite lęšius ir virkite dar mažiausiai 40 minučių, kol gausite norimą sriubos konsistenciją.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą