Sveikata

PASAULINĖ ŠIDIES DIENA ŠVENČIAMA RUGSĖJO 29 DIENĄ

Širdies ir kraujagyslių ligos yra pirmaujanti mirties priežastis planetoje.

Širdies ir kraujagyslių ligos yra pirmaujanti mirties priežastis pasaulyje, kasmet nusinešanti per 17 milijonų gyvybių. Lietuva yra ne išimtis, kur 55 proc. mirčių (20 901 mirtis 2019 m.) lemia širdies ir kraujagyslių ligos. Remiantis Eurostat duomenimis, Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta 2,5 karto daugiau žmonių, lyginant su Europos sąjungos vidurkiu.

Širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių yra daug: nuo rūkymo, cukrinio diabeto, padidinto arterinio kraujo spaudimo ir nutukimo, iki oro taršos ir mažiau paplitusių priežasčių, tokių kaip paveldėjimas, infekcinės ir kaupimo ligos. COVID-19 pandemijos metu, širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai patiria dvigubą grėsmę. Jie ne tik turi didesnę tikimybę sirgti sunkesne SARS-CoV2 infekcijos forma, bet jie ir labiau bijo kreiptis dėl profesionalios medicininės pagalbos. Mes galime tik prognozuoti kaip pandemija vystysis ateityje, tačiau mes žinome, jog širdimi rūpintis dabar yra daug svarbiau ne bet kada. Todėl, 2020 m. rugsėjo 29 dieną, minint Pasaulinę širdies dieną, Lietuvos širdies asociacija kartu su Pasauline širdies federacija kviečia “Kovokite iš širdies su širdies ir kraujagyslių ligomis“.

 

Kokias esmines žinutes perduoda Lietuvos širdies asociacija?

Rinkitės klausdami širdies

Mes galime rūpintis savo širdimi ir perspėti širdies ir kraujagyslių ligas sveikai maitindamiesi, atsisakydami tabako, ribodami alkoholio vartojimą ir didindami fizinį aktyvumą. Tokie pasirinkimai yra puikus pavyzdys mūsų vaikams bei tiems, kuriuos mylime.

Įsiklausykite širdimi į savo širdį

Jei jūs turite sveikatos problemų, tokių kaip širdies liga, širdies nepakankamumas, cukrinis diabetas, aukštas kraujo spaudimas ar nutukimas, neleiskite, kad COVID-19 sustabdytų jus nuo reguliarių sveikatos patikrinimų, net jei jie yra nuotoliniai. Nevenkite kviesti greitosios medicinos pagalbos, jei jaučiate, jog būklė blogėja – neužmirškite, kad tai saugu ir medicinos darbuotojai dirba jums.

Iš širdies padėkite visuomenei, mylimiems žmonėms ir sau

Individualūs asmenys, bendruomenės ir įmonės reagavo į pandemiją ypatingais būdais, remdami vienas kitą, palaikydami sveikatos apsaugos personalą ir pažeidžiamus visuomenės narius. Todėl kalbame apie geresnius pasirinkimus kiekviename lygyje – nuo asmeninių bei kasdieninių pasirinkimų iki sprendimų valstybiniu ir pasauliniu lygiu.

Širdimi palaikykite sveikatos apsaugos darbuotojus

Pandemija lėmė išaugusį slaugytojų, gydytojų, mokslininkų, epidemiologų ir visuomenės sveikatos specialistų palaikymą. Didžiuojamės jais!

Dalyvaukite iš visos širdies!

Rugsėjo 29 d. 18 val. Vilniaus mieste nuo V. Kudirkos aikštės  vyks simbolinis dviračių žygis, skirtas Pasaulinei širdies dienai (PŠD). Dalyvius informuosime apie širdies ir kraujagyslių ligų grėsmę, skirsime prizus. Kviečiame visus dalyvauti ir švęsti Pasaulinę širdies dieną aktyviai – sveikai ir smagiai praleisime laiką kartu! PŠD skirtos iniciatyvos vyks ir kituose miestuose: Kaune, Panevėžyje ir Šiauliuose. Junkitės prie Facebook paskyros @heart.lt ar ieškokite informacijos tinklapyje www.heart.lt.

Pranešimą paskelbė: Sigita Glaveckaitė, Lietuvos širdies asociacija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą