Studijos - Karjera

Netikėtas posūkis Domeikavos pusiaukelės namų istorijoje aktyviai įsijungus Kauno rajono savivaldybei

Sausio 25 d. Kauno raj. savivaldybės taryba balsuos dėl Domeikavoje  (Kauno raj.) didžiulį gyventojų pasipriešinimą sukėlusių pusiaukelės namų pastato perdavimo savivaldybės nuosavybėn. Savivaldybė jame ketina steigti meno mokyklą, dziudo ir jojimo sporto mokyklą, įkurti atvirą jaunimo užimtumo erdvę.     

Sprendimo projektas pateiktas https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAP/56ff91e0b51e11ee9269b566387cfecb?positionInSearchResults=0&searchModelUUID=a87003c1-7765-4bcd-baae-3089e7e33819

Kauno raj. savivaldybė įvardino, kad toks sprendimas priimtas gavus Domeikavos seniūnijos seniūnaičių sueigos protokolinį sprendimą ir įvertinus Domeikavos bendruomenės nuomonę. Savivaldybė pripažino, jog Domeikavos gimnazijoje trūksta galimybių kurti meno ir sporto būrelius vaikams, daugiau nei 200 vaikų norėtų lankyti meno mokyklą. Maža to, Domeikavos seniūnijoje yra didžiausia dalis jaunų žmonių (nuo 14 iki 29 m. amžiaus) lyginant su kitomis rajono seniūnijomis, tad jiems reikalinga socializacijos erdvė. 

Kauno raj. savivaldybės sprendimo projekte išdėstyta: „Meno mokykla artimoje aplinkoje suteiktų mokiniams saugias, tėvų laiką taupančias sąlygas ugdytis ir kokybišką meninį lavinimą. 2023 m. Domeikavos gimnazijos veiklos kokybės įsivertinimo duomenimis 60,5 proc. mokinių savęs nerealizuoja, kadangi turi didesnių poreikių nei gimnazija gali pasiūlyti. Todėl meno mokyklos įkūrimas suteiktų didesnes galimybes mokinių savirealizacijai. Šiuo metu meno, dailės, muzikos, baleto mokyklas Kaune lanko 49 mokiniai. Pagal apklausos duomenis Domeikavos gimnazijos 208 mokiniai nori lankyti Kauno rajono meno mokyklą“. 

Kaip teigia Rima Stabrauskienė, Šakių kaimo seniūnaitė: „Savivaldybės sprendimas visiškai atitinka bendruomenės poreikius ir neprieštarauja įstatymams, be to, yra puikus pavyzdys, kaip savivaldybė išgirsta itin aktyvių bendruomenių iniciatyvas. Mes patys, bendruomenės ir seniūnijos, esame atsakingi už savo aplinkos kūrimą, už tai, kas bus ir ko trūks mūsų pačių aplinkoje“. 

Šis žingsnis padėtų tašką daugybę institucijų įtraukusioje protestų ir teisinės kovos istorijoje tarp Domeikavos bendruomenės, Lietuvos kalėjimų tarnybos ir LR Teisingumo ministerijos. Pernai lapkritį Domeikavoje paskelbus apie ketinimus įkurti atviro tipo įkalinimo vietą – pusiaukelės namus – sukilusi bendruomenė vieną po kito viešumon kėlė galimus šio valstybinio projekto teisinius pažeidimus. Domeikavos aktyvistai sulaukė rekordinės įvairių institucijų paramos. Savo palaikymą Domeikavos bendruomenei išreiškė LR Prezidentūra, Kauno miesto bei rajono merai, Savivaldybių asociacija, Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Kauno apygardos prokuratūra, į kurią Domeikavos bendruomenė kreipėsi dėl viešojo intereso gynimo, pateikė griežtą poziciją dėl pusiaukelės namų Domeikavoje, nusprendusi “įspėti Lietuvos kalėjimų tarnybą nedaryti  teisės aktų pažeidimų“.  Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija pareiškė, kad siekis įkurti pusiaukelės namus Domeikavoje „parodo nekompetencijos lygį ir negebėjimą vertinti vykdomų projektų ir reformų rizikų“. 

Naujos teisinės mįslės dėl pusiaukelės namų

Vienas iš probleminių teisinių punktų steigiant pusiaukelės namus Kauno r. Domeikavos sen. Šakių k., Stumbro g. 3,  yra netinkama pastato ir sklypo paskirtis – pastatas yra viešbučių paskirties, o žemės sklypas – komercinės. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos raštu patvirtino, kad „šiuo metu esančiame viešbučių paskirties pastate, kuris yra komercinės paskirties žemės sklype, specialiosios paskirties pastatai negali būti“. Specialiosios paskirties pastatai yra kareivinių pastatai, kalėjimai, pataisos darbų kolonijos, tardymo izoliatoriai ir kiti. 

Lietuvos kalėjimų tarnyba kreipėsi į Kauno raj. savivaldybės Urbanistikos skyrių dėl sklypo paskirties keitimo, tačiau prašymas net nebuvo pradėtas nagrinėti, nes, kaip rašoma Kauno raj. savivaldybės rašte Domeikavos aktyvistams, „Lietuvos kalėjimų tarnyba nepatenka į Apraše nurodytų subjektų sąrašą galinčių pateikti prašymą“. 

Tuomet Lietuvos kalėjimų tarnybos vadovas Virginijus Kulikauskas rašte Domeikavos bendruomenei pareiškė, kad nors pusiaukelės namai priklauso Kauno kalėjimui, jiems negalioja įprastinės taisyklės, nes „pusiaukelės namai neturi juridinio asmens statuso, todėl jų kūrimo nesaisto Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse ir Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų įstatyme nustatytos juridinių asmenų arba juridinio asmens administracinių padalinių steigimo procedūros“.

Dalia Grakulskytė, VšĮ Domeikavos vienybė steigėja, sako, nustebo gavusi tokį atsakymą: „Ar tai reiškia, kad Vyriausybės projektams negalioja įstatymai, privalomi Lietuvos piliečiams ir įmonėms?“  D.Grakulskytė teigia, bendruomenė sulaukė ne mažiau stebinančio naujausio LR Teisingumo ministerijos rašto, kuriame teigiama, jog pusiaukelės namų pastatas bus naudojamas ir komercinei veiklai: „… didesniąją šio pastato dalį Lietuvos kalėjimų tarnyba naudoja (planuoja panaudoti) nurodytai komercinei veiklai vykdyti“.  Pusiaukelės namų pristatymo metu Domeikavos seniūnijoje jokių panašių sumanymų nebuvo išsakyta. „Susidaro įspūdis, kad LR Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, pati pripažinusi, kad visas pusiaukelės namų projektas turi teisinių trūkumų, nesiima jų taisyti, o bando išsisukti iš situacijos skubotais pareiškimais“,- teigia D.Grakulskytė. 

Informacija apie sausio 25 d. Kauno raj. savivaldybės tarybos  posėdžio darbotvarkę – https://www.krs.lt/savivaldybe/taryba/posedzio-darbotvarke/ , klausimas dėl Domeikavos pusiaukelės namų likimo – nr. 7

Pranešimą paskelbė: Austė Korbutė, Informacijos vadybos centras

Netikėtas posūkis Domeikavos pusiaukelės namų istorijoje aktyviai įsijungus Kauno rajono savivaldybei


Netikėtas posūkis Domeikavos pusiaukelės namų istorijoje aktyviai įsijungus Kauno rajono savivaldybei

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą