Studijos - Karjera

Negalią turinčių vaikų sportui – daugiau pripažinimo ir dėmesio

Sportinėms veikloms, dalyvavimui komandiniuose sporto užsiėmimuose vaikams reikalinga fizinė ir psichologinė ištvermė, sporto šakos technikos įvaldymas, gera orientacija ir gebėjimas reaguoti į kintančią žaidybinę situaciją, o visų šių savybių ypač stokoja raidos sutrikimų turintys vaikais, – pasakoja Ilona Totoraitė, viešosios įstaigos „Švietimo pagalbos projektai“, besirūpinančios raidos sutrikimų turinčių vaikų sporto paslaugų plėtra, įkūrėja ir vadovė.

Raidos sutrikimų turintys vaikai patiria daug iššūkių: jiems sunkiau bendrauti, reikšti savo mintis, suvokti kalbą, gali jautriai reaguoti į aplinkos dirgiklius, sunkiau orientuotis, stokoti fizinio pajėgumo, todėl pagalba jiems bus reikalinga visą gyvenimą. Organizacijos vykdomose projektuose atsižvelgiama į šias aplinkybes, vaikams skirtos programos yra specialiai pritaikytos, daug dėmesio skiriama specialistų kvalifikacijos tobulinimui.

Vienas organizacijos vykdomų projektų laimėjo antrą vietą Nacionalinės sporto agentūros „Įkvėpti judėti“ apdovanojimų nominacijose ir pateko tarp geriausiai įvertintų šalies sporto projektų. “Džiaugiamės apdovanojimu, ir galvojame kaip dar galėtume patobulinti savo vykdomas programas vaikams. Mūsų organizacija veikia jau šeštus metus. Per šį laiką įgijome patirties, parengėme specialistų, įsigijome įvairių specializuotų, įtraukiam vaikų sportui pritaikytų priemonių, bendradarbiaujame su užsienio partneriais. Mūsų sporto užsiėmimai yra gerai suplanuoti, iš anksto numatomi užsiėmimo tikslai, priemonės, būdai jiems pasiekti. Taikomi modernūs darbo metodai, pasitelkiami kvalifikuoti treneriai, kineziterapeutai, psichologai. Vaikai supažindinami su įvairių sporto šakų elementais, siekiame užtikrinti didesnę veiklų įvairovę ir pasirinkimą, todėl naudojame IT priemones,  dirbame tiek sporto salėje, tiek atvirose erdvėse, lankomės sporto arenose. Dirbdami su raidos sutrikimų turinčiais vaikais sulaukėme tėvų kreipimųsi, kad šių paslaugų, specializuotų sporto programų vaikams labai trūksta mažesniuose miestuose, labiau nutolusiose savivaldybėse“, – pasakoja Ilona Totoraitė.

Todėl Sporto rėmimo fondo šiais metais bendrai finansuojamu projektu siekiame savo patirtį paskleisti šalies mastu, sporto programa vaikams įgyvendinama šešiose savivaldybės: Trakų, Kauno, Klaipėdos rajono, Alytaus, Tauragės ir Marijampolės. Programoje dalyvauja apie 150 vaikų, kurie turi galimybę reguliariai sportuoti.

Vienas projekto akcentų – dėmesys sporto specialistų kvalifikacijai ir darbo metodikai: parengta trijų mėnesių trukmės sporto programa su konkrečių užsiėmimų planais, sukurti metodiniai vaizdo filmai, organizuoti seminarai treneriams regionuose.

Švietimo sistemai tampant labiau atvira negalią turintiems asmenims, reikalinga įvaldyti tinkamus darbo metodus, kad įtrauktis taptų neatsiejama tikrove, taip pat ir sporto užsiėmimuose.  „Seminarų metu mus nudžiugino tai, kad treneriai yra pozityviai nusiteikę raidos sutrikimų vaikų atžvilgiu, stengiasi juos įtraukti, tačiau nemaža jų dalis dar netaiko modernių darbo metodų, stokoja specializuotų, fizinės veiklos patrauklumą ir vaikų motyvaciją didinančių priemonių. Tad seminarai buvo tikrai vertingi, prisidedantys prie treniruočių kokybės užtikrinimo“,- pasakoja vadovė.

„Vienas projekte dalyvaujančių vaikų kartą pasakė, kad jis norėtų, jog įvyktų stebuklas ir jis pabustų kitokiame kūne, kuris gali atlikti daug jam iššūkių keliančius fizinius pratimus. Todėl turime dar daug dirbti, kad vaikų svajonės taptų tikrove, sportas būtų prieinamas visiems“, – apibendrina organizacijos įkūrėja.

Projektas „Raidos sutrikimų turinčių vaikų fizinio aktyvumo paslaugų plėtra“ bendrai finansuojamas Sporto rėmimo fondo lėšomis, kurias administruoja Nacionalinė sporto agentūra prie LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos.

Pranešimą paskelbė: Ilona Totoraitė, VšĮ Švietimo pagalbos projektai

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą