Valstybinė kultūros paveldo komisija konstatuoja: Lietuvoje nėra įteisinta pareiga atlikti poveikio pasaulio paveldo vietovių išskirtinei visuotinei vertei vertinimą, kuris atitiktų UNESCO ir ICOMOS dokumentuose keliamus reikalavimus. Tai reiškia, kad sprendimai dėl pokyčių – dažniausiai naujų statybų istorinėje aplinkoje – gali būti priimami tinkamai neįvertinus jų galimų pasekmių, – rašoma Paveldo komisijos pranešime spaudai. Tai kelia grėsmę tokioms vertybėms, kaip Vilniaus istorinis centras, Kernavės archeologinė vietovė, Kuršių nerija ir Kauno modernizmas, kurių unikalumą yra pripažinusi ne tik Lietuva, bet ir pasaulis. „Atlikę naujausią situacijos analizę, atkreipiame dėmesį į sistemines paveldosaugos spragas, kurios kartojasi jau ne pirmus metus. Dar 2022 m. tyrime apie statybas Vilniaus baroko ansambliuose sakėme, kad planavimo sprendimai dažnai…
Kaip sutaupyti ir išvengti klaidų šiltinant fasadus? Ekspertų patarimai
Fasado šiltinimas – tai ne tik investicija į mažesnes šildymo sąskaitas. Tai sprendimas, kuris turi įtakos pastato ilgaamžiškumui, mikroklimatui ir estetinei išvaizdai. Nors šis procesas atrodo gana aiškus, praktikoje vis dar pasitaiko daugybė klaidų, kurios gali ne tik sumažinti šiltinimo efektyvumą, bet ir pareikalauti papildomų išlaidų. Šiltinimo medžiagų pasirinkimas Fasado šiltinimui svarbu pasirinkti tinkamas termoizoliacines medžiagas. Nors jų paskirtis analogiška, fizikinės savybės – tokios kaip šiluminė varža, garų laidumas ar atsparumas aukštai temperatūrai – gali skirtis. „Medžiagų pasirinkimui įtakos gali turėti namo konstrukcija, patalpų ventiliavimo būdas ar net būsima fasado spalva bei jos intensyvumas, todėl prieš renkantis, kuo šiltinti savo būstą, geriausia būtų pasitarti su specialistais“, – teigia „Spalvų salos“…
Kada verta rinktis žemės frezavimą? Sezoniškumo ir oro sąlygų svarba
Gražus, lygus ir tvarkingas sklypas – tai ne tik estetikos klausimas, bet ir labai praktiškas dalykas. Tvarkinga žemė palengvina tolimesnius darbus: sėjimą, sodinimą, vejos įrengimą ar net statybų planavimą. Vienas efektyviausių būdų greitai ir kokybiškai paruošti žemę – tai žemės frezavimas. Tačiau kaip ir dauguma lauko darbų, jis yra glaudžiai susijęs su sezoniškumu ir oro sąlygomis. Nuo jų priklauso tiek darbų sėkmė, tiek ilgalaikis rezultatas. Tad kada verta planuoti frezavimą ir ką reikėtų žinoti apie sąlygas? Kas iš tiesų yra žemės frezavimas? Žemės frezavimas – tai procesas, kai su specialia technika (freza) yra purenamas, išlyginamas ir atnaujinamas žemės paviršius. Tai ne tas pats, kas arimas. Skirtingai nei arimas, kuris dažnai…
Seimas priėmė statybas paspartinsiančias pataisas
Antradienį Seimas priėmė grupės Seimo narių pasiūlytas Statybos įstatymo pataisas, leisiančias nuo kitų metų sausio 1 d. pagreitinti statybų procesus. Pataisose patikslinti atvejai, kada reikalingas statybą leidžiantis dokumentas (SLD), keičiant pastatų paskirtį. Jį reikės gauti, kai keičiasi pastatų ar patalpų paskirties grupė arba kai keičiasi inžinerinio statinio grupė. Kitais atvejais šio dokumento nereikės. Pavyzdžiui, keičiant iš viešbučio į bendro gyvenimo namų paskirtį SLD bus neprivalomas. Taip pat numatyta, kad techninis darbo projektas gali būti pateikiamas dalimis aplinkos ministro nustatyta tvarka. Statybvietėje bus galima vykdyti tik tuos statybos darbus, kuriems vykdyti parengta techninio darbo projekto dalis ir kai atlikta šios dalies ekspertizė (kai ji privaloma pagal Statybos įstatymo nuostatas). Šie dokumentai…
Prasideda vasaros audrų sezonas – kas antras šalies gyventojas nerimauja dėl galimų nuostolių turtui
Šiltasis metų sezonas, džiuginantis atostogoms ir poilsiui palankiu oru, turi ir nemalonią savybę – jis kasmet atneša didesnių ar mažesnių audrų. Praėjusią savaitę pietiniu Lietuvos pakraščiu praslinkusi audra rodo, kad audrų sezonas jau prasidėjo. Kaip atskleidė „Lietuvos draudimo“ užsakymu atliktas reprezentatyvus gyventojų tyrimas, pusė šalies gyventojų (50 proc.) jaučia susirūpinimą dėl galimų audrų padarinių, o 1 iš 4 (22 proc.) yra anksčiau bent kartą patyrę nuostolių dėl audrų, liūčių, žaibų ar kitų gamtos stichijų. Ekspertai pabrėžia, kad klimato kaitos kontekste vis dažnėjančios gamtos nelaimės turėtų būti vertinamos kaip ilgalaikė pasikartojanti rizika, reikalaujanti ne tik fizinės, bet ir finansinės prevencijos. Nuo stichijų mažiau apsaugoti – būstai regionuose Remiantis tyrimo duomenimis, 6…
Įdomiausi vasaros NT aukcionai: nuo įspūdingo ploto erdvių iki nebenaudojamos lavoninės
Turto bankas vasarą pasitiko fiksuodamas reikšmingus aukcionų rezultatus. Nuo metų pradžios iki vasaros viešuosiuose aukcionuose parduoti 275 objektai, už kuriuos surinkta 10,6 mln. Eur. Surinktos lėšos reikšmingai prisidės kuriant šiuolaikiškas darbo erdves valstybės tarnautojams. Šiltasis metų sezonas – ne kliūtis toliau serviruoti patrauklius nekilnojamojo turto (NT) pasiūlymus visoje Lietuvoje. Aukcionuose bus galima išvysti ir tokių netikėtų variantų kaip buvusi lavoninė, istoriškai vertingų pastatų pajūryje, įspūdingo ploto pramoninių erdvių pietų Lietuvoje. Nuo objekto gamtos apsupty iki lavoninės prestižiniame rajone Tuos, kurie vertina unikalų paveldą, turėtų patraukti objektas šalia sostinės esančiose Buivydiškėse, Dvaro g. 3. Pirkėjui ketinama perleisti ne tik 857,34 kv. m ploto žirgų maniežą, bet ir kiek daugiau nei 744 kv.…
Vilniaus Viršuliškių mikrorajone pradedamas statyti naujas gyvenamųjų namų kompleksas
Vilniaus Viršuliškių mikrorajone, Juozo Rutkausko gatvėje pradedamas statyti naujas gyvenamųjų namų kompleksas „Romeo ir Džiuljeta“. Nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Groupinvest“ į projektą investuos daugiau nei 18 mln. eurų, statybų pabaiga numatoma 2026 metų ketvirtąjį ketvirtį. Gyvenamųjų namų kompleksą sudarys du daugiabučiai – devynių aukštų A korpusas ir dešimties aukštų B korpusas. Juose bus įrengti 157 butais, kurių plotas svyruos nuo 30 iki 68 kv. m. Projekte numatytos penkios komercinės patalpos, kelių lygių požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, bendros poilsio, sporto ir vaikų žaidimų erdvės. „Tai bus A++ energinio naudingumo klasės pastatai, su liftais ir visa reikiama infrastruktūra, pritaikyta žmonėms su negalia. Siekiame, kad projektas atitiktų šiuolaikinio miesto gyventojo poreikius – įtraukties…
Savivaldybių vyriausieji architektai buvo supažindinti su statybų sektoriuje planuojamais pokyčiais
Aplinkos ministerijos surengtoje Lietuvos savivaldybių vyriausiųjų architektų konferencijoje buvo pristatyti statybų sektoriuje planuojami pokyčiai, kalbėta apie šio sektoriaus skaitmenizavimo reikšmę bei architektūros kokybės gaires, kvartalinę renovaciją ir žiedinės statybos modelio koncepciją. Renginyje aplinkos viceministras Kastytis Žuromskas kalbėjo apie statybų sektoriuje planuojamus pokyčius mažinant perteklinę biurokratiją ir supaprastinant statybų procedūras. „Jau parengtos ir Seime svarstomos Statybos įstatymo pataisos, kuriomis bus atsisakyta nereikalingų perteklinių procedūrų, o kai kurios tvarkos bus supaprastintos“, – savivaldybių vyriausiesiems architektams sakė aplinkos viceministras. Pataisose planuojama numatyti galimybę pradėti statybas neparengus visų techninio darbo projekto dalių, aiškiai numatyti, kuomet privalomas informacijos apie statybas viešinimas, patikslinti atvejus, kuomet privalomas statybą leidžiantis dokumentas keičiant pastato paskirtį. Pristatyta ir aptarta koncepcija…
KAM skelbia Kairių karinio miestelio vystymo ir priežiūros paslaugų pirkimą
Krašto apsaugos ministerija skelbia Kairių karinio miestelio infrastruktūros sukūrimo ir priežiūros paslaugų pirkimą viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) būdu. Naujasis karinis miestelis Klaipėdos rajone užtikrins nuolatinę infrastruktūrą Lietuvos kariuomenės motorizuotosios pėstininkų brigadai „Žemaitija“ bei privalomosios karo tarnybos kariams. „Kairių kariniame miestelyje įsikurs apie 1500 Lietuvos kariuomenės karių, todėl projektas reikšmingai prisidės prie Lietuvos gynybos pajėgumų stiprinimo. Šis karinis miestelis užtikrins reikalingą infrastruktūrą vystomai nacionalinei divizijai, kuri karo atveju taptų pagrindiniu manevro vienetu“, – pabrėžia krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė. Karinio miestelio projektavimas ir statyba turėtų prasidėti 2027 metais, o visa infrastruktūra bus sukurta per trejus metus, taikant VPSP modelį, kuris leidžia efektyviau paskirstyti rizikas ir sumažinti pradines viešojo sektoriaus…
Seimas svarstys siūlymą stiprinti nelegalių statybų kontrolę
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Linas Jonauskas parlamentarams pristatė Teritorijų planavimo, statybos ir žemės naudojimo valstybinės priežiūros įstatymo pataisų projektą, kuriuo siūloma stiprinti nelegalių statybų kontrolę. L. Jonausko teigimu, įstatyme įtvirtinti gan trumpi terminai pranešimui apie nelegalias statybas kartais yra išnaudojami nelegaliai statybai įteisinti. „Jeigu tai nėra viešas interesas Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija turi dvejų metų terminą, per kurį gali reaguoti į tariamus pažeidimus – juos tirti, nustatyti pažeidėjus, skirti jiems nuobaudas ir panašiai. Kaip rodo gyvenimas, tų dviejų metų neužtenka ir tiek savivaldybės, tiek ir žmonės prašo, kad šis terminas būtų ilgesnis: Teritorijų planavimo statybos inspekcijos darbuotojų pajėgumai yra riboti ir kartais tie du metai praeina labai…