Laisvalaikis

Nacionaliniame Kauno dramos teatre – spektaklio „Getas“ premjera

Rugsėjo 21 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre įvyko premjera pagal Joshua Sobolio pjesę „Getas“, kurią režisavo Gintaras Varnas. Dokumentiniais faktais papildytas spektaklis dedikuojamas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui ir Vilniaus geto likvidavimo 75-osioms metinėms.

Spektaklio „Getas“ ašis – Lietuvos žydų holokaustas. „Perskaičiau daugybę knygų ta tema ir man pasidarė didžiulė gėda, kad lietuviai dalyvavo šiame naikinime. Galima sakyti, kad susipykau su savo lietuviška tapatybe ir pajutau, kad sąlyginę taiką galiu susigrąžinti tik pastatęs spektaklį. Pjesė „Getas“ ir joje pateikiama Vilniaus geto ir jo teatro istorija – dokumentinė pjesė, kuri, vėliau kuriant spektaklį, išsiplėtė. Geto teatras įrodė labai didelę teatro svarbą. Tikėdamas tuo, nusprendžiau statyti spektaklį šimtmečio akivaizdoje, kuomet prisimename Lietuvos istoriją,  tebūnie, prisimename ir šią. Spektaklyje yra dvi linijos, geto teatro – fenomenali kalėjimo teatro istorija, ir lietuviška, dokumentinė istorija. Tai dviejų linijų polifonija – antroji be geto siužeto neskambėtų“, – sakė režisierius G. Varnas.

Pasak teatro generalinio direktoriaus Egidijaus Stanciko, premjera „Getas“ atliepia šių metų teatro sezono šūkį, „O koks tu, kai nevaidini?“ „Režisierius Gintaras Varnas priminė, kad istorija, apie kurią kalba spektaklis, yra mūsų Lietuvos istorijos dalis Akistata su savimi, savianalizė, savikritika ir yra pagrindinis sezono tikslas“, – sakė E. Stancikas.

Spektaklio kompozitoriui, Nacionalinės premijos laureatui Anatolijui Šenderovui šis susitikimas su J. Sobolio pjese jau antrasis – jis kūrė muziką kino filmui „Vilniaus getas“ (rež. A. Juzėnas). Pasak kompozitoriaus, ši pjesė yra kitokia: „ Čia muzikiniai uždaviniai yra visai kitokie ir jų žymiai daugiau, jie daugiaplaniai ir tuo įdomūs. Vis dėlto, kokia tema bebūtų aktuali – tai meno kūrinys ir aš noriu jį vertinti kaip meninį kūrinį. Ši pjesė statoma visame pasaulyje, bet ši premjera – visai kita premjera. Ji netgi aktualesnė, aštresnė.“ Spektaklyje atliekamos ir kompozitoriaus aranžuotos gete sukurtos arba skambėjusios dainos.

Scenografas Gintaras Makarevičiaus nuomone, spektaklio tema aštri, neleidžianti suklysti, sugadinti bendro darbo. „Įvaizdžiai scenoje atsirado labai atsargiai – o ir kurti lyg nebuvę ką, nes J. Sobolio pjesėje veiksmas irgi vyksta teatre. Tai iššaukė naujus klausimus, kokie elementai, simboliai ir užuominos yra paslėptos dramaturgijoje“, – teigė jis.

Spektaklyje nėra pagrindinio vaidmens. Ryškiausio moters vaidmens atlikėja – aktorė Jovita Jankelaitytė įkūnija dainininkę Chają. „Šiame vaidmenyje mano monologai yra mano dainos. Tai didžiausias iššūkis. Esu dėkinga žmonėms, padėjusiems tai padaryti“, – pasakojo aktorė.

Spektaklio kostiumų dailininkė – Aleksandra Jacovskytė, vaizdo projekcijų autorius – Kornelijus Jaroševičius. Spektaklio dramaturgijos autoriai – Gintaras Varnas ir Daiva Čepauskaitė.

Spektaklį sukūrė 40 skirtingų sričių menininkų. Pagrindinius vaidmenis atlieka aktoriai Sigitas Šidlauskas, Dainius Svobonas, Mantas Zemleckas, Jovita Jankelaitytė, Liubomiras Laucevičius, Gytis Ivanauskas, Ričardas Vitkaitis ir kiti.

Spektaklis įgyvendinamas kartu su teatru „Utopia“.

Spektaklio premjera vyks rugsėjo 21, 22, 23 dienomis, o taip pat spektaklis bus rodomas spalio 21 ir lapkričio 2 d.

NKDT informacija

Pranešimą paskelbė: Jolanta Garnytė-Jadkauskienė , Nacionalinis Kauno dramos teatras

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą