Apsauga ir nėštumas,  Sveikata

Moterų vaisingumas – įdomūs faktai, kuriuos naudinga žinoti

Nors dauguma moterų žino bazinę informaciją apie vaisingumą, vis dėlto pastebima, kad reta moteris yra girdėjusi apie kiaušidžių funkcinio rezervo pokyčius bėgant metams, priežastis, kurios gali nulemti vaisingumą ar pagrindinius faktus, susijusius su moterų vaisingumu. Todėl pateikiame jums 9 įdomius faktus, kuriuos turėtumėte žinoti.

1. 30 m. amžiaus moters pastojimo tikimybė yra 20%

30 m. amžiaus moters, kurios reprodukcinė sistema yra tinkamai funkcionuojanti, pastojimo tikimybė bet kuriuo mėnesiu yra tik 20%. Tuo tarpu visiškai sveika 40 m. amžiaus moteris turi tik 5% tikimybę pastoti kiekvieno menstruacijų ciklo metu.

2. Po 35 m. moterų pastojimo tikimybė reikšmingai sumažėja

Po 35 m. moters kiaušinėlių skaičius pradeda mažėti, o jų būklė – prastėti. Dėl šios priežasties, šiandien nemažai moterų, prieš sulaukdamos 35 m. amžiaus, nusprendžia užšaldyti savo kiaušinėlius.

3. Svoris paveikia vaisingumą

Jei yra palaikomas tinkamas KMI (20-25 ribose), pasirūpinama pačiu svarbiausiu veiksniu, kuris gali paveikti vaisingumą. Ne vieno atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad viršsvoris arba pernelyg mažas svoris gali neigiamai paveikti moterų vaisingumą. Tai taip pat gali padidinti sveikatos problemų riziką dirbtinio apvaisinimo metu.

4. 80-90% porų pastoja per pirmuosius metus

Statistika rodo, kad iš 100 porų, kurios bando susilaukti vaikelio, 80-90 pastoja per pirmuosius metus. Kitoms poroms tenka laukti ilgiau arba prireikia medicininės pagalbos.

5. Moters turimų kiaušinėlių skaičius niekuomet nedidėja

Moteris turi nuo 6 iki 7 mln. kiaušinėlių. Šis skaičius bėgant metams pamažu mažėja, kol galiausiai, moteriai visiškai subrendus, jų lieka apytiksliai 300 000.

6. Rūkymas, alkoholis ir kofeinas gali paveikti vaisingumą

Yra daugybė moterų ir vyrų vaisingumui kenkiančių veiksnių, kurie labai tiesiogiai priklauso nuo priimamų sprendimų ir gyvenimo būdo. Atliktų tyrimų duomenys rodo, kad per pastaruosius 40 metų žmonių gyvenimo būdas ir įvairūs aplinkos veiksniai labai tiesiogiai neigiamai paveikė žmonių vaisingumą. Tarp jų didžiausi priešai yra alkoholis, rūkymas, nesveika mityba, žemas fizinio aktyvumo lygis ir netgi kofeino vartojimas.

7. Antimiulerinio hormono lygis yra svarbus moterų vaisingumui

Antimiulerinis hormonas (AMH) – tai medžiaga, atsakinga už miulerinių latakų (moteriškų reprodukcinių organų) regresiją besivystančiuose vyriškuose embrionuose. Svarbus atradimas buvo AMH sintezė grūdėtųjų ląstelių (supančių subrendusį kiaušinėlį) pagalba. Paskui jos pagrindu buvo pradėtas atlikti labai tikslus antimiulerinio hormono tyrimas, kuris šiandien yra vienas iš pačių svarbiausių kiaušidžių rezervų tyrimų, plačiai atliekamas visame pasaulyje. Per pastaruosius 20 metų taip pat buvo intensyviai tiriama AMH svarba kiaušidžių funkcijai.

8. Tinkamas fizinio aktyvumo lygis gali pagerinti vaisingumą

Pernelyg didelis fizinis krūvis gali neigiamai paveikti vaisingumą, tačiau lygiai taip pat neigiamos įtakos vaisingumui gali turėti ir pernelyg mažas fizinis aktyvumas. Todėl kiekvienai moteriai yra rekomenduojama penkias dienas per savaitę sportuoti bent po 30 min. (pasirenkant optimalų fizinio krūvio lygį) arba bent tris dienas per savaitę labai aukšto intensyvumo treniruotėms skirti po 20 min.

9. Tam tikromis mėnesio dienomis pastojimo tikimybė padidėja

Tikimybė pastoti padidėja, jeigu lytinių santykių turėjote praėjus maždaug vienai dienai po ovuliacijos (subrendusio kiaušinėlio išleidimo iš kiaušidės). Tai yra vidutiniškai po 14 dienų, skaičiuojant nuo pirmos paskutinio mėnesinių ciklo dienos, jei moters mėnesinių ciklas trunka apie 28 dienas.

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą