Rugsėjo ir spalio mėnesiais įvairias Klaipėdos erdves papuošė meninės instaliacijos aplinkosaugos tema. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) inicijuoto projekto tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į kiekvienam svarbias gamtos saugojimo ir tvarumo problemas.
Penkios meninės instaliacijos įrengtos skirtingose Klaipėdos vietose. Instaliacija „Švarus pajūris“ prie molo kavinės „Ateik ateik“ ragina nepalikti šiukšlių Baltijos jūros pakrantėje. Kopose, smėlio paplūdimiuose vis dar randama nemažai stiklo, maisto pakuočių, įvairių plastiko atliekų, kurias neretai praryja paukščiai ir kiti gyvūnai. Yrančios atliekos tampa nuodingomis medžiagomis, pavyzdžiui, mikro plastikais, kurių vis daugiau aptinkama žuvų ir kitų gyvūnų organizmuose.
Prie lauko kavinės „Ateik ateik“ šalia Danės upės pastatytas veidrodis skirtas ne tik pažvelgti į save. Instaliacija „Ateik” siunčia žinutę, kad puoselėdami savo išvaizdą kasdien naudojame įvairias higienos ir grožio priemones – šampūnus, kaukes, prausiklius, makiažo priemones – kuriose yra sveikatai kenksmingų medžiagų (parabenų). Iš nuotekų sistemų jų vis dar patenka į gruntinius ir paviršinius vandenis.
Klaipėdos Atgimimo aikštėje įrengta instaliacija „Žemės terapija“. Paradoksalu, tačiau vaistai, skirti sveikatos gerinimui gali kenkti aplinkai – nemažai normas viršijančių farmacinių preparatų veikliųjų medžiagų kiekiai vis dar aptinkami vandens telkiniuose. Tai lemia ne tik didelis vaistų vartojimas, bet ir neatsakingas pasenusių ar nebenaudojamų preparatų utilizavimas.
Danės krantinėje – aiški „Žinutė butelyje“. Danės upę vis dar „dažo“ išsilieję naftos ir kiti pramonės produktai, „puošia“ lietaus ir vėjo atneštos, mūsų nerūpestingai paliktos šiukšlės. Į upę su nuotekomis patenka žemės ūkio trąšos, buityje naudojamų skalbiklių ir ploviklių likučiai. Jų sudėtyje esantys fosfatai skatina vandens augalų vešėjimą, o, šiems yrant ir pūvant, prasideda vadinamasis vandens žydėjimas. Dėl šios priežasties vandenyje mažėja deguonies koncentracija, dūsta žuvys ir kiti vandens gyvūnai.
Danės pakrantėje – dar viena instaliacija „Žvejo tinklas“. Kartu su lietaus vandeniu į Danę patenka daug įvairių šiukšlių – nuorūkų, plastiko pakuočių likučių, automobilių tepalų, dylančių padangų dalelių, buitinės ir pramoninės chemijos. Be ar tikrai Danės upė – tiesiog šiukšliadėžė, į kurią galime mesti viską?
Visos meninės instaliacijos Klaipėdoje stovės iki spalio vidurio.
Aplinkos apsaugos agentūra – valstybinė institucija, atliekanti aplinkos tyrimus ir monitoringus, teikianti patikimą, savalaikę ir moksliniais duomenimis grįstą informaciją apie Lietuvos aplinkos būklę.
Pranešimą paskelbė: Vaidotas Norkus, Aplinkos apsaugos agentūra