Gamta ir gyvūnai

Ekologiško viešojo maitinimo sertifikavimas įsibėgėja: sertifikuota pirmoji kavinė, daugėja besidominčiųjų

Nuo šių metų gegužės Lietuvos viešojo maitinimo įmonės gali sertifikuoti ekologišką viešąjį maitinimą pagal naują tvarką.

Pasak „Ekoagros“ plėtros vadovės Eglės Akelaitienės, daugėja ne tik besidominčių, norinčių sertifikuotis, bet ir jau gaunančių sertifikatus.

Pirmąjį sertifikatą „Ekoagros“ išdavė Ukmergės vaikų lopšeliui-darželiui „Žiogelis“, kuris yra vienas iš dviejų darželių, pirmųjų šalyje pasinaudojusių Žemės ūkio ministerijos teikiama parama ir perėjusių prie ekologiško vaikų maitinimo. Dokumentus sertifikuotis jau yra pateikęs ir antrasis iš šių dviejų darželių – Ukmergės vaikų darželis-lopšelis „Nykštukas“.

O neseniai sidabrinį sertifikatą, patvirtinantį, kad naudoja 60–90 proc. ekologiškų žaliavų, gavo ir pirmoji kavinė – UAB „Žaliuomenė“ iš Vilniaus. Tai kelios veiklos kartu – kavinė, parduotuvė ir bendruomenė.

„Kai negali rasti to, ko norisi, imi ir sukuri. Mūsų šeima seniai ieškojo vietos, kur galima įsigyti ekologiškų produktų be pakuotės protingomis kainomis. Ieškojome ir kavinės, kuri gamintų iš ekologiškų produktų, nes per patirtį suvokėme, kiek daug lemia kokybiškas maistas, vanduo ir švarus oras“, – sako Konstantinas Aleksandrovičius, „Žaliuomenės“ direktorius  ir vedlys.

„Žaliuomenė“ sertifikavo ekologiško viešojo maitinimo ir pardavimo veiklas. Planuoja tapti aktyvia bendruomene, suburiančia bendraminčius, kurie keičiasi idėjomis, žiniomis, patirtimi, palaiko draugišką žmogui bei žemei ūkininkavimą. Be to, 30 proc. pelno skirs „Sengirės fondui“, kuris rūpinasi miškų apsaugojimu, vėliau dalį pelno ketina skirti vaikų bei suaugusiųjų edukacijai.

„Mums atrodo labai vertinga, kad kiekvienas žmogus pasirinkdamas, kur ir kaip apsipirkti, gali prisidėti prie visuomenei svarbių projektų. Visi esame susiję ir kiekvienas mūsų gali prisidėti prie šalies, pasaulio, kuriame gera gyventi“, – sako K. Aleksandrovičius.

Pasak „Ekoagros“ plėtros vadovės, besidomintiems ekologiško viešojo maitinimo sertifikavimu reikia žinoti, kad sertifikavimo procesas nuo pradinių dokumentų pateikimo „Ekoagros“ iki sertifikato išdavimo trunka apie 2 mėnesius. Vėliau kontrolė atliekama ne rečiau kaip kartą per metus veiklos vykdymo vietoje.

Labai svarbu įmonėms teisingai apsiskaičiuoti ekologiškumo procentą. Tai priimamų ekologiškų žaliavų procentinė dalis, apskaičiuojama suma eurais (su PVM) arba produkto mase (neto) nuo visų įstaigos įsigyjamų ar iš savo vykdomos ūkininkavimo veiklos gaunamų žaliavų sumos arba masės. Taip pat kad tiek ekologiškos žaliavos tiekėjas, tiek žaliavos būtų sertifikuotos ir atitiktų ES reglamentų reikalavimus, turėtų tai patvirtinantį dokumentą.

Pasitikrinti, ar tiekėjas sertifikuotas, galima „Ekoagros“ interneto svetainėje www.ekoagros.lt pasinaudojant funkcija „Sertifikatų paieška“. Svetainėje skelbiamos ir dokumentų, kuriuos reikia pateikti, formos, sertifikavimo taisyklės bei  kita naudinga informacija.

„Ekoagros“ informacija

Nuotraukos „Žaliuomenės“

Pranešimą paskelbė: Irma Minskienė, VŠĮ „Ekoagros“

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą