Sveikata

Latekso čiužiniai – kenčiantiems nuo alergijų, nugaros ir sąnarių problemų

Kokybiškas ir individualias mūsų savybes atitinkantis čiužinys – svarbiausia gero poilsio sąlyga. Vis dėlto, atėjus laikui išsirinkti naują lovos pagrindą, susiduriame su pasirinkimo ir informacijos gausa. Kokį čiužinį pirkti, kad miegotumėme nekankinami kūno skausmų ir alergijų? Atsakyti į šį klausimą skuba LONAS miego ekspertai ir kviečia susipažinti su viena populiariausių čiužinių rūšių – latekso čiužiniais.

Kas yra lateksas?

Lateksas – tai natūrali medžiaga gaminama iš kaučiukmedžių žievės išskiriamo skysčio. Dar XVI amžiuje, europiečiams pradėjus kolonizuoti Ameriką pastebėta, jog čionykščiai gyventojai iš Amazonės regione augančių brazilinių kaučiukmedžių gamina ir įvairioms buities paskirtims pritaiko nematytą elastingą medžiagą. Įpjovus šio medžio kamieną iš jo pradeda sunktis šviesus klampus skystis, kuris sąveikaudamas su oru oksiduojasi ir stingsta.

Bėgant laikui latekso panaudojimas paplito po visą pasaulį, o jo gamybos technologijos modernėjo. Šiandien greta natūralaus latekso rinkoje atsirado ir sintetinis – gaminamas iš naftos produktų.

Lateksas čiužinių gamyboje

Prieš beveik šimtą metų britų įmonė „Dunlop“ pastebėjo, jog taikant vulkanizacijos procesą, iš latekso galima sukurti medžiagą, puikiai prisitaikančią prie mūsų kūno ir taip užtikrinančią idealias miego sąlygas.  Tiesa, iš pradžių naujoji „Dunlop“ produkcija buvo parduodama tik karališkajai šeimai, tačiau bėgant laikui ši technologija užkariavo visą pasaulį.

Modernūs latekso čiužiniai gaminami tiek iš natūralaus, tiek iš sintetinio latekso. Savo fizinėmis savybėmis šios medžiagos stipriai nesiskiria. Vis dėlto, natūralus lateksas yra šiek tiek minkštesnis ir elastingesnis, o kartu – jautresnis temperatūros ir drėgmės svyravimams. Dėl šios priežasties, siekiant išgauti optimalias čiužinio savybes, gana dažnai natūralus ir sintetinis lateksai yra maišomi tarpusavyje.

Latekso gamybos būdai

Šiandien išskiriami du pagrindiniai lateksinių čiužinių gamybos metodai – Dunlop ir Talalay. Dunlop yra senesnis ir paprastesnis gamybos būdas, kurio metu modernios įrangos pagalba  iš medžių gaunamas skystis intensyviai plakamas iki kol pasiekiama putų konsistencija. Putos supilamos į formas ir vulkanizuojamos 115 °C temperatūroje, kol sukietėja iki norimos formos.  

Talalay –  naujesnis bei kiek sudėtingesnis latekso gaminimo metodas. Naudojant šią technologiją, Dunlop būdas papildomas dviem etapais:  čiužinio forma yra uždaroma vakuume ir šaldoma. Pagrindinis skirtumas tarp šių gamybos būdų yra čiužinių kietumas. Dunlop čiužiniai yra kietesni, tuo tarpu pagal Talalay technologiją pagaminti produktai – minkštesni.

Latekso čiužiniai ir jų ypatybės

  • Palaiko natūralią ir anatomiškai taisyklingą stuburo padėtį. Miegant ant tokio čiužinio, mūsų kūno svoris pasiskirsto tolygiai. Kūnas išsitiesia ir atsipalaiduoja, nejaučiame spaudimo nei viename iš kūno taškų, o dėl to pagerėja ir kraujo apytaka. Atitinkamai, latekso čiužiniai rekomenduojami žmonės, kurie susiduria su nugaros, stuburo, sąnarių skausmais, juos dažnai vargina įsitempę raumenys.
  • Būdingas taškinis elastingumas. Kitaip tariant, čiužinys idealiai prisitaiko prie mūsų kūno linijų ir užtikrina tolygią atramą visoms kūno dalims, nepaisant to, kokia poza miegame – ant nugaros, pilvo ar šono.
  • Pasižymi natūraliomis antibakterinėmis ir hipoalerginėmis savybėmis. Latekso čiužiniai itin vertinami dėl natūralaus atsparumo pelėsiui, dulkių erkutėms ir kitiems mikroorganizmams. Atitinkamai, šie čiužiniai yra vertinami alergijomis sergančių žmonių. Taip pat, dėl šių priežasčių latekso čiužiniai puikiai tinka ir vaikams, mat jų oda yra jautresnė dulkių erkutėms.
  • Laidūs orui. Atvira latekso porų struktūra užtikrina aukštą oro pralaidumą. Lengvai čiužinyje cirkuliuojantis oras ne tik apsaugo nuo drėgmės kaupimosi, bet ir pagerina termoreguliacines savybes – žiemą šildo, o vasarą šaldo. Tiesa, svarbu žinoti, jog latekso čiužinius būtina guldyti ant grotelių ir užtikrinti oro ventiliaciją iš apačios.
  • Neperduoda judesių. Latekso čiužiniai puikus pasirinkimas poroms, kadangi čiužiniai prisitaiko prie kiekvieno miegančiojo fiziologinių savybių ir neperduoda judesių į kitą lovos pusę. Taigi, net jei šalia miegantis partneris visą naktį vartysis nuo vieno šono ant kito, jūs to nepajusite ir galėsite mėgautis kokybišku miegu.
  • Ilgaamžiai ir patvarūs. Latekso čiužiniai dėvisi labai lėtai. Tinkamai prižiūrint, produktas komfortą išlaikyti gali net 10–15 metų. Tiesa, latekso čiužinių kaina dažnai yra kiek didesnė, tačiau lyginant su kitais čiužiniais jų atsiperkamumas yra aukštesnis.  

Renkantis latekso čiužinį – dėmesys tarptautiniams standartams

Renkantis latekso čiužinį itin svarbu atkreipti dėmesį, ar čiužinys atitinka tarptautinius standartus. Reikėtų ieškoti tokių kokybės sertifikatų, kaip „Oeko-Tex“, „Eurolatex“, LGA ar „Morton Thiokol“. Šie dokumentai patvirtina, kad čiužinio lateksinis pagrindas yra patvarus, elastingas, neturi sveikatai pavojingų medžiagų, nekelia pavojaus nei vartotojui, nei aplinkai.

Kaip rinktis čiužinį?

„Renkantis čiužinį būtina atkreipti dėmesį į savo ūgį, svorį, miegojimo poziciją, jautriausias organizmo vietas. Pavyzdžiui, jei jaučiate nugaros skausmus, vieniems padeda kietesni čiužiniai, o kitiems – minkštesni. Tuo tarpu, jei senasis čiužinys buvo nuolatinės alergijos priežastis, svarbus naujojo gaminio akcentas turėtų būti hipoalergeniškumas“ , – sako jau 27 metus čiužinius gaminančios įmonės LONAS vadovas Domas Jakutis.

Naujasis čiužinys, specialisto teigimu, turėtų būti bent 15 centimetrų ilgesnis nei žmogaus ūgis, o jo kietumą rinktis reikėtų atsižvelgiant į savo svorį. Kuo žmogaus svoris didesnis, tuo kietesnis čiužinys turėtų būti. Ekspertas pažymi, kad čiužinio kietumą įvertinti vien kelio ar rankos paspaudimu – nepakanka. Užsukus į saLONĄ, būtina atsigulti ir bent keletą minučių pagulėti. Tik tokiu būdu galima pajusti, ar atsigulus kūnas tinkamai atsipalaiduoja.

Pranešimą paskelbė: Saulius Jakutis, UAB „LONAS”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą