Gamta ir gyvūnai

Jau trejus metus „Lidl“ klientai padeda gelbėti ruoniukus – surinkta 180 tūkst. eurų paramos

Prie Baltijos pilkųjų ruonių išsaugojimo prisidedanti „Lidl Lietuva“ iniciatyva „Duok ruoniukui penkis“ liepą mini trečiąjį gimtadienį ir skaičiuoja jau beveik 180 tūkst. eurų surinktos paramos. Klientų dosnumas ne tik padėjo išslaugyti daugiau nei 70 ruoniukų, bet ir suteikia galimybę Lietuvos jūrų muziejui (LJM) geriau ištirti Baltijos jūros ekosistemos būklę. Kam yra skiriama „Lidl“ surinkta parama ir kaip šiuo metu laikosi 19 šiemet prižiūrimų jauniklių, pasakoja „Lidl“ ir LJM atstovai.

Jau trejus metus „Lidl“ prekybos tinkle galima įsigyti specialius daugkartinius iš perdirbto plastiko pagamintus „Duok ruoniukui penkis“ pirkinių maišelius – už kiekvieną įsigytą maišelį 0,05 euro yra skiriama Lietuvos jūrų muziejaus vykdomai Baltijos jūrų gyvūnų reabilitacijos veiklai. 

„Lidl“ nuolat ieško būdų, kaip įvairiapusiškai rūpintis mus supančia gamta, pasakoja Antanas Bubnelis, „Lidl Lietuva“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos vadovas. Šiuo nedideliu veiksmu – maišelio įsigijimu – „Lidl“ suteikia galimybę ir patiems klientams keleriopai prisidėti prie gamtos puoselėjimo. 

„Klientų suteikta parama padeda kokybiškai slaugyti ir atgal į jūrą paleisti Baltijos pilkuosius ruoniukus. Taip pat – iš surinktos paramos perkami siųstuvai, kurie leidžia stebėti atgal į jūrą paleistų ruonių elgseną. Negana to, rinkdamiesi daugkartinį pirkinių maišelį ir kuo ilgiau jį naudodami, klientai taupo gamtos išteklius ir mažina atliekų kiekį. Dėkojame klientams už atsakingumą ir tikimės, kad jų rūpestis gamta toliau išliks toks pat stiprus“, – sako A. Bubnelis.

Didžioji dalis ruoniukų – jau pasiruošę būti paleisti į jūrą

Dalis „Lidl“ surinktos paramos skiriama ruoniukų, kurie pavasarį randami išmesti į Baltijos jūros pakrantę, reabilitacijai bei jai reikalingų priemonių įsigijimui. Vieno mažylio slaugymo ir gydymo išlaidos kainuoja per 1,2 tūkst. eurų. Jeigu ruoniukas į muziejų atkeliauja turėdamas sunkesnių sveikatos problemų, suma dar išauga.

Nuo 2021 metų 53 išslaugyti ruoniukai jau paleisti į laisvę, o šiuo metu LJM Baltijos jūrų gyvūnų reabilitacijos centre gyvena dar 19 ruoniukų, kurių dauguma yra beveik pasiruošę keliauti atgal į jūrą.

„Penkiolika mūsų priglaustų ruoniukų jau puikiai maitinasi ir yra sveiki bei drūti kaip ridikai. Likę keturi ruoniukai vis dar elgiasi lyg – kaip mes juokais vadiname – bajoraičiai ir jais reikia individualiai rūpintis. Du jų maitinasi kol kas tik grundalais, vieną reikia valgydinti iš rankų, o paskutiniajam, atrodo, trūksta peilio ir šakutės, taip jis drasko ir smulkina žuvytę. Bet ir šis ketvertas sėkmingai auginasi riebalus, todėl tikėtina, kad rugpjūčio gale galėsime visus ruoniukus paleisti į jūrą“, – pasakoja Arūnas Grušas, LJM jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas.

Ruonių stebėsena padeda įgyti žinių apie Baltijos jūrą

Kita „Duok ruoniukui penkis“ iniciatyvos surinktų lėšų dalis skiriama pirkti specialiems siųstuvams, kurie yra tvirtinami prie į jūrą paleidžiamų ruonių. Siųstuvai padeda stebėti jų elgseną, įvertinti reabilitacijos sėkmingumą ir rinkti kitą mokslinę informaciją.

„Iš siųstuvų gauti duomenys teikia žinių ne tik apie pačius ruonius, bet ir apie bendrą Baltijos jūros būklę. Ruoniai neplauks 80 kilometrų nuo kranto ir neners itin giliai vien dėl malonumo – jie tokiu būdu ieško žuvies. Tad stebėdami ruonių judėjimą galime daugiau sužinoti apie tai, kur Baltijos jūroje žuvies ištekliai yra gausūs, o kur – menki. Kuo daugiau turime surinktos medžiagos iš siųstuvų, tuo galime daryti tikslesnes išvadas“, – pasakoja Nina Puteikienė, LJM Kultūros komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja.

Nuo paramos akcijos pradžios su siųstuvais į jūrą buvo išleista 18 ruonių, tačiau LJM turi tikslą iš viso gauti informaciją iš 30 ruoniukų su siųstuvais.

Taip pat LJM planuose – tolesnis Baltijos pilkųjų ruonių reabilitacijos metodikos tobulinimas, geriausių pagalbos ruoniukams priemonių paieškos, tyrimų dėl ruonių žūčių priežasčių gilinimas. Be to, siekiama įsilieti į tarptautinį Baltijos ruonių ir Baltijos jūros ekologijos mokslinių tyrimų lauką.

Visuomenės susirūpinimas auga

N. Puteikienė džiaugiasi, kad per trejus „Duok ruoniukui penkis“ iniciatyvos metus pastebimas ryškus gyventojų susidomėjimo Baltijos jūros gamta augimas.

„Per visą „Lidl“ ir LJM draugystės laikotarpį akivaizdžiai sustiprėjo visuomenės dėmesys Baltijos jūros ekologijai, išaugo suvokimas, kad Baltija – ruonių namai, o šiuos gyvūnus reikia saugoti ir gelbėti žūstančius jų jauniklius. „Lidl“ paramos dėka stiprėja ir mokslinė veikla, vykdoma Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre – čia vyksta tarptautinės Baltijos jūros problematikai skirtos konferencijos“, – sako N. Puteikienė.

„Lidl“ iniciatyvos „Duok ruoniukui penkis“ daugkartinio naudojimo pirkinių maišeliai su ant jų pavaizduotu ruoniuku yra pagaminti naudojant 50 proc. perdirbtų medžiagų, jų kaina siekia 0,35 euro, iš kurių 0,05 euro yra skiriama Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrui. Specialius projekto maišelius galima įsigyti visose „Lidl“ parduotuvėse Lietuvoje.

Nuo liepos LJM fizinės ar el. parduotuvės lankytojai taip pat gali prisidėti prie Baltijos jūros reabilitacijos centro augimo įsigydami išskirtinio dizaino „Lidl“ ir LJM užsakymu sukurtus suvenyrus. Juos kūrė menininkė ir iliustratorė Justė Urbonavičiūtė, žinoma slapyvardžiu Kissi Ussuki, o pagamino Lietuvoje veikiančios įmonės.

Pranešimą paskelbė: Benita Gaižiūnaitė, UAB „coagency”

Jau trejus metus „Lidl“ klientai padeda gelbėti ruoniukus – surinkta 180 tūkst. eurų paramos


Jau trejus metus „Lidl“ klientai padeda gelbėti ruoniukus – surinkta 180 tūkst. eurų paramos

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą