Gamta ir gyvūnai

Instaliacija „(Ne)amžinos vertybės“ šiauliečius privers susimąstyti apie besikaupiančias atliekas

Menininkės Jolitos Vaitkutės instaliaciją „(Ne)amžinos vertybės“ jau gali išvysti ir Saulės miesto gyventojai Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje. Įspūdingą, beveik 2 metrų aukščio kaukolę dengia žemėje įsiterpusios plastiko, tekstilės ir elektronikos atliekų liekanos, kurios simboliškai primena ne tik apie šiukšlių ilgaamžiškumą, bet ir apie žmonių atsakomybę.

Eksponuojamos kaukolės kaktoje įmontuota vario plokštė, kurios palietimai sumuojami pakaušyje esančiame skaitiklyje. Iki šiol šį skaitiklį yra palietę daugiau kaip 12 tūkst. žmonių.

Tai simbolinis raginimas palikti savo žymę planetoje tvariu, ekologišku ir neeikvojančiu būdu – savo idėjomis ir mintimis. Šiuo savo kūriniu menininkė skatina ne tik daugiau kalbėti apie tvarumą, bet ir asmeniškai apmąstyti, ar mūsų išmetamos šiukšlės yra tai, ką mes norime palikti ateinančioms kartoms kaip XXI amžiaus kultūrinį sluoksnį.

„Tikiu, kad ši instaliacija privers žmones labiau susimąstyti apie ekologiją ir Lietuvos ateitį. Prisilietę prie kaukolės kaktos pagalvokime kaip galėtumėm gyventi tvariau. Nėra labai sudėtinga truputį atsakingiau žiūrėti į vartojimą, nepirkti nereikalingų daiktų ir būsimoms kartoms palikti mažiau šiukšlių. Menas šią didžiulę problemą padeda suvokti suprantamiau“, – Šiauliuose vykusiame renginyje kalbėjo menininkė J. Vaitkutė.

Kūrinį inicijavusios Aplinkos ministerijos duomenimis, vienas Lietuvos gyventojas per metus sugeneruoja beveik 500 kg komunalinių atliekų, o didžiausią atliekų dalį sudaro plastikas ir stiklas. Kasmet šis kiekis didėja maždaug 10-čia kilogramų, tad nekeičiant vartojimo įpročių atliekų gali daugėti. 

„Galima pasidžiaugti, kad Šiaulių regione pastaraisiais metais surenkamų komunalinių atliekų mažėja: pernai visame regione buvo surinkta apie 110 tūkstančių tonų, o 2020 m. – 138 tūkstančiai tonų. Tai įrodo, kad šio krašto žmonės yra sąmoningi, tvariai naudoja išteklius, moka tinkamai tvarkyti jau susidariusias atliekas“, – sakė renginyje dalyvavusi aplinkos ministro patarėja Aistė Žilinskienė.

Šiaulių miesto savivaldybė dar 2021 m. inicijavo bandomąjį atskiro maisto atliekų surinkimo projektą „Aš Pats. Planuoju. Valgau. Rūšiuoju. Saugau.“. Į jį įsitraukė daugiau nei 1 000 butų gyventojai, kurie gavo specialius maisto atliekų surinkimui skirtus kibirėlius sėkmingam maisto atliekų rūšiavimui.

Šiaulių apskrities P. Višinskio viešoji biblioteka pati parodė iniciatyvą ir pakvietė šią unikalią instaliaciją eksponuoti Saulės mieste.

„Mes labai norėjome, kad ši menininkės J. Vaitkutės instaliacija atkeliautų į biblioteką, nes menas turi poveikį, sustabdo bėgantį žmogų, galbūt ir šokiruoja, skatina mąstyti. Tikimės keisti savo santykį su aplinka, vartojimu. Jau kelios dienos, kaip ši instaliacija yra mūsų bibliotekoje, ir mes pastebime didelį visuomenės, jaunimo susidomėjimą instaliacija, vaikai liečia, klausinėja, iš ko ji padaryta“, – renginio metu kalbėjo Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos Informacinių, edukacinių ir kultūrinių paslaugų skyriaus vedėja Gerda Žymantaitė-Magalinskė. 

Ši instaliacija jau buvo eksponuojama Vilniaus Martyno Mažvydo bibliotekoje ir Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje, Tauragės krašto muziejuje „Santaka“, Palangos kultūros bare „Kablys: jūra. Kultūra”.

Instaliaciją bibliotekos lankytojai galės apžiūrėti iki rugsėjo mėnesio pabaigos bibliotekos darbo valandomis.  

Pranešimą paskelbė: Aistė Gadliauskaitė, LR aplinkos ministerija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą