Studijos - Karjera

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo darbuotojams darbo užmokestis turi didėti 15 proc.

Didžiausia šalyje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) gegužės 7 d. kreipėsi į LR Vyriausybę, reikalaudama ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo specialistams mokėti padidintą darbo užmokestį.

Nuo 2020 m. gegužės 18 d. atnaujinamas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo ir vaikų priežiūros procesas esant realiai COVID – 19 plitimo ir užsikrėtimo grėsmei, tačiau užtikrinti mokytojų ir kitų specialistų sveikas ir saugias darbo sąlygas yra praktiškai neįmanoma. Minėti darbuotojai negali dėvėti specialių apsaugos priemonių dirbdami su vaikais, skirtingai nei medikai.

„Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo  mokytojų sąlygos nukrypsta nuo normalių darbo sąlygų, o darbdavio pareiga, tokiu atveju, yra mokėti darbuotojui padidintą darbo užmokestį už darbą esant nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų. Tai yra įtvirtinta 2017 m. liepos 1 d. įsigaliojusiame Darbo kodekse“, – sako LŠMPS  pirmininkas Egidijus Milešinas.

LŠMPS, rašte LR Vyriausybei, atkreipė dėmesį, kad teismų praktika ne kartą yra išaiškinusi, kokios darbo sąlygos yra neatitinkančios normalių darbo sąlygų ir net asmens apsaugos priemonių naudojimas rizikos nepašalina. Darbų pavojingumas reiškia, kad tam tikros rūšies darbai yra atliekami tokiomis sąlygomis, kai yra specifinių veiksnių, veikiančių darbuotojų saugumą ir sveikatą.

„Atsižvelgiant į tai, kad ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo darbuotojų saugių ir sveikų darbo sąlygų nebus įmanoma užtikrinti, o minimalios asmens apsaugos priemonės rizikos nepašalins, reikalaujame laikytis galiojančių teisės aktų ir padidinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo darbuotojų darbo užmokestį 15 proc. Padidinimas galiotų, kol darbuotojai galės dirbti normaliomis darbo sąlygomis“, – pabrėžia LŠMPS vadovas.

Profesinė sąjunga atkreipia dėmesį, jog pagal atliktą savivaldybių pateiktų duomenų analizę, pastarosios prie švietimo sistemos finansavimo prisideda mažiau nei puse sumos, kuri nustatyta įstatymuose.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) vienija daugiau nei 10 tūkst. narių visoje Lietuvoje ir yra didžiausia Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai (LPSK) priklausanti profesinė sąjunga.

Pranešimą paskelbė: Egidijus Milešinas, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga

Parašykite komentarą