Liepos 11-ąją minima Pasaulio gyventojų diena. Neaprėpiama 8 milijardų žmonių kultūrų bei įpročių įvairovė atsispindi ir virtuvėje – net tradiciniai grilio patiekalai gerokai skiriasi priklausomai nuo šalies ir tradicijų. Visgi, kaip pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, lietuviai mielai eksperimentuoja, todėl vis aktyviau perima kitų šalių kulinarinius įpročius.
„Lietuviai imlūs naujovėms, todėl jau senokai yra pamėgę skonius, kurie jiems primena lankytus kraštus ir veda gurmaniškų atradimų keliu. Matome, kad pirkėjai vis labiau domisi azijietiškais padažais, mielai renkasi indiškus prieskonius ar dairosi meksikietiškų užkandžių. Šios naujos natos puikiai dera ir su jau pažįstamais produktais – pavyzdžiui, dėmesio susilaukia tokie marinuoti patiekalai kaip tradicinis šamas tailandietiškame padaže“, – sako V. Budrienė.
Grilio vakarėlio paįvairinimui, „Iki“ siūlo į įprastą meniu įtraukti kitų kraštų virtuvių įkvėptų patiekalų ir kviečia išbandyti tris patiekalus.
Užkandžiui – amerikietiškos bulvių odelės „loaded potato skins“
Amerikietiška virtuvė – tai ne tik greitai paruošiamas ir greitai suvalgomas maistas. Barbekiu tradicija yra puikus pavyzdys, kad užjūryje taip pat daug dėmesio skiriama lėtam patiekalų ruošimui.
„Tradicinė barbekiu technika skiriasi nuo dažniausiai įprastos Lietuvoje. Mes dažniau kepame aukštoje temperatūroje, patiekalus ruošiame greičiau, o amerikietiškame barbekiu mėsa lėtai kepama žemoje temperatūroje (105-130 °C), uždengta ir naudojant dūmus. Beje, šis metodas ir Lietuvoje kasmet susilaukia vis gausesnio būrio gerbėjų“, – sako „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bičkovas.
Tikram barbekiu vakarėliui reikia ne kečupo ir garstyčių, o BBQ padažo, geriausia – šviežiai pagaminto namuose. Aštriai saldžiame padaže galima marinuoti kokią tik nori mėsą, jo taip pat galima dėti į mėsainius ar dešrainius. Tiesa, nėra vieno „amerikietiško“ BBQ padažo, pastebi mėsos technologas. Kone kiekviena valstija turi savą variantą, tačiau pagrindiniai ingredientai yra pomidorų tyrė, česnakas, svogūnas, rudasis cukrus, obuolių sidro actas, garstyčios, Kajeno pipirai.
„Amerikietiškasis barbekiu labiausiai asocijuojasi jautiena: T-bone kepsniais, klasikiniais steikais ir, žinoma, mėsainiais. Populiaru ir kiaulienos patiekalai, ypač – šonkauliukai. Bet amerikietiškas barbekiu – tai ne tik lėtai kepta sodriame padaže marinuota mėsa. Tikra vakarėlių klasika yra šonine įdarytos bulvių odelės – „loaded potato skins“. Sočios, paprastai pagaminamos ir nuodėmingai skanios“, – sako G. Bičkovas.
Reikės: 4 nedidelių bulvių, 60 ml aliejaus, 2 šaukštelių druskos, 120 g tarkuoto čederio sūrio (tiks ir fermentinis), 6 riekelių šoninės, supjaustytų kubeliais), grietinės, svogūnų laiškų.
Gaminame: Bulvę vieną po kitos perpjaukite išilgai pusiau ir vidų išskobkite. Prie odelės turėtų likti maždaug 0,5 cm storio kraštas. Išskobę minkštimą, pamerkite bulvę į dubenį su vandeniu – taip ji neparuduos. Išskobus visas bulves, išimkite iš vandens ir sudėkite ant skardos. Lengvai apšlakstykite aliejumi ir iš visų pusių pagardinkite druska. Dėkite į grilių tiesiai ant grotelių odele aukštyn, uždenkite ir kepkite maždaug 30 minučių arba kol bulvės suminkštės. Tuomet apverskite jas žnyplėmis ir į kiekvieną bulvę gausiai įdėkite sūrio ir šoninės, uždenkite ir dar kepkite 3-5 minutes. Sūriui išsilydžius, bulves išimkite, ant kiekvienos jų uždėkite grietinės ir pabarstykite svogūnų laiškų. Valgykite dar šiltas.
Pagrindiniam patiekalui – tailandietiškai kepta visa žuvis „Pla Pao“
Tailandiečių virtuvė neįsivaizduojama be maisto ruošimo ant ugnies. Patiekalai taip gaminami ne tik ypatingomis progomis, bet ir kasdien – lankydamiesi Tailande, jų ragausite tiek turguje, tiek pas draugus namuose, tiek prabangiuose restoranuose. Pavyzdžiui, tajai dievina „Moo Kata“, kur patiekiama įvairios mėsos ir daržovių, ir patys valgytojai jas kepa ant stalinių grilių. O populiariausias gatvės maistas – „satay“, t.y., grilintos mėsos, žuvies ar jūros gėrybių iešmeliai.
Nors grilinamos mėsos įvairovė – didelė, tačiau Tailande labai svarbu tinkami padažai ir daržovės. Pavyzdžiui, dažnai patiekiamas kreminis žemės riešutų padažas ar pikantiškos agurkų salotos.
„Tajai yra ir žuvies, jūros gėrybių ruošimo meistrai. Tailandietiškas visos žuvies kepimo ant grotelių būdas „Pla Pao“ dažnai šefų įvardijamas kaip vienas geriausių. Labai storas druskos sluoksnis apsaugo žuvies vidų, todėl ji išlieka drėgna ir sultinga viso kepimo proceso metu. O naudojami prieskoniai dar geriau išryškina žuvies skonį“, – sako G. Bičkovas. Taip paruoštą žuvį paprastai lydi pikantiškas aštriai saldus padažas, puikiai derantis su jūros gėrybėmis.
Reikės: visos žuvies (tilapijos, jūrų ešerio, upėtakio ar panašios. Ji turėtų būti išdarinėta, tačiau likusi su žvynais), 300-400 g stambios druskos, 1 šaukšto miltų, šaukštelio vandens, 2-3 citrinžolės stiebų, jeigu turite – 1-2 kafiro laimo lapų, tačiau vietoj jų galima naudoti kalendros stiebus, bazilikus, mėtas.
Padažui: 6 šaukštų žaliosios citrinos sulčių, 3 šaukštų vandens, 2 šaukštų žuvies padažo, 1 šaukšto cukraus, ½ arbatinio šaukštelio druskos, 12 skiltelių česnako, aitriųjų paprikų pagal norimą aštrumą.
Tvirtu daiktu, pavyzdžiui, mėsos plaktuku, šiek tiek padaužykite citrinžolės stiebus ir kitus žalumynus, kad jie labiau kvepėtų. Sudėkite į žuvies vidų, citrinžolės paprastai lieka kyšoti iš žuvies burnos. Dubenyje gerai sumaišykite druską, miltus ir vandenį. Druska turėtų tapti šiek tiek drėgna, kad lengvai priliptų prie žuvies. Kruopščiai mišiniu įtrinkite ir apdėkite žuvį – net ir galvą bei uodegą, bei dėkite ant grilio. Geriausia naudoti žuvies kepimui skirtas groteles, bet galite kepti ir be jų, tik versti žuvį reikės atsargiau. Kaitra grilyje turėtų būti nedidelė, bet tolygi.
Pagaminkite padažą. Druską, česnaką ir aitriąsias paprikas sutrinkite grūstuvu. Nereikia trinti iki vientisos masės – tik kad neliktų didelių gabalėlių. Šią masę dubenyje sumaišykite su likusiais ingredientais ir maišykite, kol cukrus ištirps.
Žuviai iškepti reikės 45-60 minučių. Prieš ją apverčiant, palaukite bent 15-20 minučių, kad druskos pluta jau būtų tvirta. Stenkitės žuvį vartyti kuo mažiau. Ideali iškeptos žuvies vidaus temperatūra turėtų būti 58-63 °C. Jai iškepus, atsargiai nuimkite odą ir patiekite. Patiekite su ryžiais ir padažu.
Desertui – prancūziški vaisių iešmeliai „brochettes de fruits“
Prancūzų grilinimo įpročiai, palyginus su amerikietiškais, elegantiškesni. Vietoj triukšmingų vakarėlių viešuose parkuose, paprastai ant grotelių kepama namuose. Prancūzijoje visuomet grilinama ant medžio anglių ir skeptiškai vertinamos dujinės kepsninės, įprastos JAV. Skiriasi ir pats maistas – čia retai rasite kvapniais lipniais padažais aplietų patiekalų.
„Prancūzijoje kepėjai daugiausia dėmesio skiria natūraliam mėsos skoniui. Todėl prancūzai vengia gausaus marinavimo ir padažų, labai vertina mėsos kokybę ir vos kelis laiko patikrintus prieskonius ar jų mišinius. Prancūzai dažnai grilina gausiai prieskoniuotas ėrienos dešreles „Merques“, šviežią laimikį iš jūros – sardines, austres. Taip pat be galo populiaru kepti mėsos ir daržovių iešmelius, kurie vadinami „brochettes“, – apie tradicijas pasakoja G. Bičkovas.
Nors Prancūzija garsėja savo tobulais sviestinės tešlos desertais, griliui paprastai pasirenkami lengvesni saldumynai. Pavyzdžiui, kepamas arbūzas ar kaulavaisiai su trupučiu alyvuogių aliejaus, kurie patiekiami su sūriais ir kumpiu. Vaisius prancūzai mėgsta kepti ir suvertus ant minėtų iešmelių.
Reikės: vaisių, tokių kaip persikai, nektarinai, braškės, ananasai, mangai ir pan., 180 ml medaus, 1 žaliosios citrinos sulčių, 1 šaukštelio smulkiai pjaustyto šviežio imbiero, ½ šaukštelio malto cinamono, 2 šaukštelių smulkintų šviežių mėtų.
Gaminame: dubenyje sumaišykite visus marinatui skirtus ingredientus. Didesnius vaisius pasmulkinkite ir sudėkite į marinatą, palikite bent valandai kambario temperatūroje. Iešmelius pamirkykite vandenyje ir ant jų suverkite vaisius. Kepkite po 2-3 minutes iš kiekvienos pusės. Patiekite su vaniliniais ledais arba paprastu jogurtu ir apšlakstykite likusiu marinatu.
Pranešimą paskelbė: Kristina Kukarevičiūtė, UAB „Fabula ir partneriai”