Namai

Filtrų iššūkis: kaip efektyviai išvalyti orą su mažiausiomis energijos sąnaudomis

Filtras yra viena iš esminių vėdinimo sistemos dalių. Todėl labai svarbu parinkti tinkamą. Tam, anot Sauliaus Jurevičiaus, UAB „Technogaja“ direktoriaus pavaduotojo, reikia žinoti du esminius dalykus: pastato vietą ir pastate vykdomą veiklą.

UAB „Technogaja“ gamina įvairios paskirties pastatams ir skirtingoms veikloms skirtus vėdinimo sistemų filtrus: nuo įprastų iki specifinių, kokie paprastai naudojami vadinamosiose švariose patalpose – gydymo įstaigose, laboratorijose, specialios paskirties patalpose. Neretai tokiose patalpose šalia bendrosios įrengiamos atskiros vėdinimo sistemos, kuriose montuojami nestandartiniai aukšto efektyvumo filtrai. Įmonė gamina ir specializuotus filtrus, kokių pagal technologinius procesus reikia, pvz., dažymo cechuose, medienos ar metalo apdirbimo patalpose, maisto pramonėje, žemės ūkio paskirties pastatuose ir statiniuose.

„Renkantis oro filtrą, pirmiausia reikia paisyti vėdinimo sistemų ir naujojo oro filtrų standarto ISO 16890:2016 reikalavimų, kurių griežtai laikosi įrenginių gamintojai, – aiškina S. Jurevičius. – Minėtas standartas nustato filtrų klasifikavimą pagal tai, kaip jie filtruoja skirtingų dydžių daleles. Ši sistema leidžia geriau nustatyti, kiek efektyvūs jie yra vėdinimo sistemoje, o vartotojui – labiau suprasti, nuo kokių dalelių jį saugo filtras.“

Filtras turi turėti galiojančią standarto žymą ir tai patvirtinantį galiojantį sertifikatą, kurie užtikrina, kad gaminys yra toks, kaip deklaruojama, nes rinkoje esama nemažai padirbinių, kuriuose vietoj filtravimo medžiagų sudėti pigūs pakaitalai.

Monitoringas gali padėti išvengti per brangaus pirkinio

S. Jurevičiaus akcentuoja, kad naujasis oro filtrų standartas ISO 16890:2016 yra liberalesnis, bet vartotojui aiškesnis, nes nurodo, kokio tipo dulkės sulaikomos. Į klases filtrai skirstomi pagal vidutinį sugautų dalelių kiekį per tam tikrą laiką.

„Sakykim, vienas viešbutis yra Birštone, o kitas – Vilniaus centre. Birštono pastatui reikės filtro, kuris apsaugotų nuo žiedadulkių, o Vilniaus – ir nuo suodžių, ir nuo transporto taršos. Taigi pastato paskirtis ta pati, filtras turi atlikti tą pačią – oro valymo – funkciją, bet jo specifiką šiuo atveju lemia pastato vieta“, – sako įmonės atstovas ir akcentuoja, kad pasirinkimą lemia ne vien filtro klasė, bet ir aplinka, taršos pobūdis.

„Technogaja“ turi specialią mobilią Vokietijos gamintojo PALAS laboratorinę įrangą, oro monitoringui patalpoje arba išorėje atlikti. Įranga veikia analogiškai kaip meteorologinė stotis: nustatytą laiką matuoja oro daleles, pateikia jų charakteristikas. Šie duomenys leidžia tiksliai parinkti filtrus ne tik naujai montuojamoms vėdinimo sistemoms, bet ir tuose pastatuose, kuriuose jau veikia vėdinimo sistemos, o pastatų paskirtis pasikeitė. Toks monitoringas leidžia išvengti per brangių, netinkamų objektui oro filtrų pirkimo.

„Jei filtrus rinksitės vien pagal standarto reikalavimus, gali pasirodyti, kad reikia aukštesnės klasės filtrų, kurie naudoja ir daugiau elektros energijos, tačiau ne visada taip būna. Svarbu atkreipti dėmesį ir į kitus minėtus rodiklius, pravartu konsultuotis su specialistais“, – dalinasi patirtimi S. Jurevičius ir įspėja apie grėsmę permokėti už brangesnius filtrus.

Kokią įtaką daro filtrų medžiagų teisingas parinkimas

Be minėtų parametrų, kurie svarbūs renkantis filtrus, S. Jurevičius taip pat mini filtro dulkių sulaikymo talpą, energijos sąnaudas, mechanines savybes, kurios lemia, kiek ilgai filtras tinkamai atliks savo funkcijas. Galima įsigyti aukštos klasės filtrą, kurio tarnavimo laikas priklausys nuo to, iš kokios medžiagos jis pagamintas ir kiek sluoksnių turi. Priklausomai nuo pastato vietos, toks filtras gali tarnauti tik mėnesį, o pasirinkus iš daugiasluoksnės medžiagos – iki pusės metų ar net metus.

Taigi, renkantis filtrą, svarbi ne vien jo klasė, kuri nustatoma pagal vidutinį sugautų dalelių kiekį. Filtro parinkimą lemia ir tai, kokio taršumo aplinkoje jis veiks. Tačiau labai svarbūs ir patalpoje vykstantys technologiniai procesai. Pavyzdžiui, dažymo ceche paprastą filtrą greitai užblokuos lipnūs dažai, o baseine įrengtas filtras, kuris neskirtas drėgnoms aplinkoms, gali tapti pelėsio veisykla. Dar daugiau rizikos kyla, parenkant netinkamus filtrus pieno ar mėsos cechuose. Išeitis – parinkti veiklos pobūdį atitinkančias daugiasluoksnes filtravimo medžiagas. „Technogaja“ naudoja sertifikuotas, atsparias mikroorganizmams medžiagas, kurios tiekiamos iš Vokietijos gamintojų.

Filtrai – ir kovoje su COVID

Per pandemiją daug „Technogajos“ filtrų eksportuota į Vakarų Europą bei Skandinaviją. Gydymo įstaigose naudojami HEPA filtrai, kurie filtruoja oru sklindančius drėgmės lašelius su pernešamu COVID virusu. Išmaniai panaudojus naujos kartos žaliavų filtrus, virusus galima sugaudyti ir esamose sistemose: be drastiškų keitimų – vien parinkus naujas filtravimo medžiagas. Pandemijos metu „Technogaja“ pasiūlyti sprendimai tapo paklausūs užsienyje. Džiugu paminėti, kad didieji Lietuvos užsakovai taip pat yra susidomėję naujomis galimybėmis ir pandemijos metu sukurtais gaminiais. Jie vertina naująsias filtrų savybes ir yra imlūs naujovių, nes „Technogaja“ gali aptarnauti turimas vėdinimo sistemas, nekeisdama pačių vėdinimo įrenginių – vien panaudodama oro filtrus iš naujųjų žaliavų.

Kaip pastebi S. Jurevičius, pandemija parodė, kad turi keistis ir vėdinimo sistemų projektavimas bei aptarnavimas. Vartotojai turi būti mokomi nenaudoti recirkuliacinių vėdinimo sistemų, saugant, kad šalinamas oras nebūtų grąžinamas atgal kartu su COVID virusu į patalpas. Ši informacija turi pasiekti visus.

Kaip mažinti sąnaudas, neprarandant efektyvumo

Efektyvus oro išvalymas, kenksmingų dalelių sulaikymas yra itin susijęs su energijos sąnaudomis. Galima naudoti labai gerai sulaikančius filtrus, bet sunaudoti per daug elektros energijos, ir atvirkščiai. Filtrų gamintojo užduotis – rinkai pasiūlyti efektyvų, bet mažai energijos naudojantį filtrą. Energiškai efektyvūs filtrai leis sutaupyti iki 30% eksploatavimo sąnaudų: retesnis filtrų keitimas, mažesnės elektros sąnaudos, mažiau transporto išlaidų.

Įveikdama šiuos iššūkius, „Technogaja“ naudoja inovatyvias žaliavas, kurias eksportuoja ne iš abejotinos kokybės rytų šalių gamintojų, o iš Vokietijos, Italijos, Suomijos. Šiuo atveju įmonė veikia patikimoje žaliavų tiekimo grandinėje, o tai labai svarbu dirbant su reikliais klientais. Be to, garantuojami trumpesni tiekimo terminai bei galimybė pasiūlyti inovatyvias sertifikuotas medžiagas.

Dar viena dedamoji – skaitmeniniai įmonės sprendimai. Įmonėje veikia nauja ERP sistema, kurioje klientų gaminiai ir specifiniai užsakymai išsaugomi, todėl gali būti greitai pagaminami pakartotinai. Automatizuota gamyba leidžia su brangesnėmis ir inovatyviomis medžiagomis patiekti oro filtrus klientams nedidinant kainos. Įmonės skaitmenizacija leidžia įmonei sparčiai augti.

„Patikimus, mažai energijos naudojančius filtrus mūsų įmonė gamina ne pigių medžiagų ir pigaus darbo sąskaita, o ieškodama efektyvių sprendimų“, – sako S. Jurevičius.

Įmonė atliepia ir žaliąjį kursą: daugelis panelinių filtrų gaminami su rėmeliais iš perdirbto kartono. Mažinamas ir klijų kiekis – įprastai senuose filtruose klijai sudaro apie pusę filtro svorio.

Išskirtinumą rinkoje lemia ir nestandartiniai gaminiai

Nestandartinė gamyba, kuriai skirta dalis įmonės resursų, yra „Technogajos“ išskirtinis ženklas. Tokia vadyba leidžia lanksčiai ir greitai reaguoti į specifinius klientų poreikius, ypač dirbant su vėdinimo sistemų gamintojais, kurie pageidauja nestandartinių filtrų įvairiems gaminiams. Įmonė yra prisitaikiusi greitai pagaminti reikiamų medžiagų ir dydžių filtrus.

„Mums tokie klientai labai svarbūs, – sako įmonės direktoriaus pavaduotojas. – Ką, pavyzdžiui, daryti 20–30 metų veikiančiam paukštynui, kuriame reikia keisti filtrus? Juk neretai net senųjų gamintojų nebėra. Arba lazerių gamintojai – jiems prisireikė greitai ir itin efektyvių filtrų, kuriuos pagaminome per 2 savaites. Dar vienas pavyzdys – elektrinė: filtrų tektų ieškoti labai ilgai ir įvairiose šalyse, o mes visada randame sprendimą.“

Ypač daug problemų kyla senos statybos skirtingos paskirties pastatuose, kur sumontuota daug įvairių sistemų, nestandartinių gaminių. „Technogaja“ pagamina filtrus pagal individualius poreikius, pritaiko prie pastato, veiklos, esančių sistemų.

„Mūsų nuostata aiški: privalu pagaminti tokį filtrą, kad klientas galėtų išspręsti veiklos problemas be drastiškų pokyčių. Todėl pokalbį su klientu pradedame ne nuo kainos, o nuo poreikio. Mums abiem svarbu, kad filtras būtų efektyvus, ilgai tarnautų, kuo mažiau naudotų elektros energijos – mums naudinga bus tik tuo atveju, jeigu naudą pajus ir klientas“, – akcentuoja UAB „Technogaja“ direktoriaus pavaduotojas S.Jurevičius.

UAB „Technogaja“ nuotr.

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą