Studijos - Karjera

Edukologijos tyrimų proveržio programa: stiprinami moksliniai tyrimai edukologijos srityje

Šiandien, 2025 m. balandžio 1 d. Lietuvos mokslo taryba (LMT) pasirašė sutartį su Centrine projektų valdymo agentūra (CVPA) dėl Edukologijos tyrimų proveržio programos įgyvendinimo. Ketverių metų programa, kurios biudžetas siekia 15,2 mln. eurų, skirta stiprinti edukologijos srities mokslinius tyrimus, skatinti tarptautinį bendradarbiavimą bei kurti inovatyvius sprendimus švietimo sektoriuje.

„Edukologijos tyrimų proveržio programa – tai reikšmingas žingsnis į priekį, stiprinant mūsų švietimo sistemos pagrindus. Tyrimų rezultatai prisidės prie inovatyvių ugdymo metodų kūrimo, tarptautinis bendradarbiavimas leis mokslininkams aktyviai dalyvauti pasaulinėse švietimo diskusijose“, – pabrėžia švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė.

Šios programos tikslas – plėtoti edukologijos krypties mokslinius tyrimus ir, dalyvaujant tarptautinėse švietimo ir ugdymo srities tyrimų programose ir projektuose, didinti edukacinių tyrimų kokybę bei tarptautinį bendradarbiavimą.

„Investuodami į progresyvius edukologijos krypties mokslinius tyrimus ir inovacijas, tiesiame kelią pažangesnei ir efektyvesnei švietimo sistemai, kartu ugdome lyderius, kuriančius ir įgyvendinančius perspektyvias bei drąsias savo idėjas. Lietuvos edukologijos krypties mokslininkų idėjos turėtų būtų girdimos ir darbai vertinami pasaulinės bendruomenės – tik taip į šią sritį pritrauksime talentingiausius mokslininkus, stiprinsime edukologijos mokslinių tyrimų plėtros galimybes ir visą švietimo sistemą“, – pažymi LMT pirmininkas dr. Gintaras Valinčius.

Programoje dalyvauja 7 Lietuvos universitetai, įgyvendinantys 28 edukacinius tyrimus. Daugiausiai jų atliks Vilniaus universitetas (11), Vytauto Didžiojo universitetas (9) ir Kauno technologijos universitetas (3). Taip pat į projektą įsitraukė Vilniaus Gedimino technikos universitetas, Mykolo Romerio universitetas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas ir Klaipėdos universitetas, kurie vykdys po 1 tyrimo projektą.

Tyrimuose daugiausiai bus nagrinėjamas skaitmeninis švietimas ir pedagogų rengimas (7 tyrimai) ir profesinis tobulėjimas (7 tyrimai), taip pat vertinimas ir įtraukusis ugdymas. Tyrimuose taip pat kaip pagrindinė tematika pasirinkta didaktika, mokymosi visą gyvenimą būdai, motyvacija ir plėtra bei ankstyvosios vaikystės pedagogika. Į visas tyrimo grupės įsitraukia nors vieną aukšto lygio dėstytoją, doktorantą ir praktiką – mokytoją.

Programos metu numatoma įgyvendinti pilotinius projektus, skirtus edukacinių inovacijų poveikiui mokyklose įvertinti, organizuoti edukologinius proveržio forumus, dalyvauti tarptautiniuose renginiuose, mugėse ir parodose. Be to, planuojama pristatyti bendrus Lietuvos edukologijos proveržio programos metu atliktų tyrimų rezultatus tarptautinėse konferencijose.

Planuojama, kad projekto metu bus organizuotos 49 tarptautinės edukologijos doktorantūros stažuotės, projekto veiklos įtrauks 59 užsienio dėstytojus, tarptautinėse švietimo ir ugdymo srities tyrimuose dalyvaus 65 programų dalyviai. Projekto rezultatai bus pristatyti edukacinių tyrimų  pagrindu parengtose publikacijose, kurių numatoma 106, taip pat tarptautinėse švietimo ir ugdymo srities tyrimų programose ar dalyvaus 65 tyrėjai ir  mokslininkai.

Ši programa vykdoma kaip Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos švietimo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 12-003-03-06-01 „Pirmiausia – mokytojas“ veikla, įgyvendinama 20212027 metų Europos Sąjungos fondų ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.

Informaciją apie Edukologijos tyrimų proveržio programą galima rasti čia.

LMT informacija

Pranešimą paskelbė: Ernesta Šneideraitytė, Lietuvos mokslo taryba

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą