Namai

CPO LT statybų srities pirkimų evoliucija: siekis žengti koja kojon su pirkėjų poreikiais ir tendencijomis

CPO LT elektroninio katalogo ir elektroninio pirkimų centro viena iš varomųjų jėgų – daugiabučių renovacijos projektai, todėl didžiąja dalimi su jais susijusi ir statybų srities pirkimų kataloge plėtra. Tačiau vien tuo CPO LT neapsiriboja: siekis – kad užsakovai kataloge rastų visą reikiamų paslaugų ir darbų paketą vienoje vietoje ir greitai bei efektyviai įgyvendintų geresnės aplinkos sukūrimo gyventojams projektus, užsitikrintų tvarios energetikos sprendimus.

Apie adaptacijos prie statybų ar viešųjų pirkimų reglamentavimo iššūkius bei atitinkamą centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninio katalogo plėtrą pasakoja Mindaugas ŽIUKAS, CPO LT Statybų srities pirkimų skyriaus vadovas.

Kaip keitėsi renovacijai skirti pirkimai CPO LT kataloge?

Daugiabučių renovacijos procese per maždaug dešimtmetį, t. y., tiek, kiek veikia pati CPO LT, niekas esmingai nepasikeitė, tačiau kai kurių mūsų elektroninio katalogo modulių versija – jau ketvirta ar net penkta, kadangi tenka nuolat prisitaikyti prie besikeičiančio viešųjų pirkimų reglamentavimo ir praktikos, įsiklausyti ir atliepti užsakovų ir tiekėjų poreikius dėl sutarčių vykdymo, nuolat jas tobulinti. Kuriant, palaikant ir tobulinant modulius, sutarčių nuostatas, labai vertiname ir savo partnerių – Aplinkos ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos, Aplinkos projektų valdymo agentūros – indėlį, taip pat glaudžiai bendradarbiaujame su Lietuvos projektavimo įmonių, Lietuvos statybininkų asociacijomis. Vieni, nors ir turėdami ekspertinių kompetencijų, be partnerių pagalbos nepasiektume kokybiškiausio rezultato.

Į ką daugiausiai 2024-aisiais orientavotės plėsdami būtent statybų srities pirkimus?

Pirkėjui yra paprasta, kai projektą galima įgyvendinti mažiausiais laiko, administraciniais bei finansiniais ištekliais, todėl suprasdami šį poreikį, didžiausią dėmesį 2024 m. skyrėme inžinerinių statinių rangos modulių sukūrimui ir esamų modulių atnaujinimui bei plėtrai. Atnaujinome ir nekilnojamųjų daiktų kadastro duomenų nustatymo, tikslinimo ir žemės sklypų formavimo pertvarkymo projektų rengimo paslaugų modulį, kuriame atsirado galimybė įsigyti visų statinių (gyvenamųjų, negyvenamųjų pastatų, inžinerinių statinių, susisiekimo komunikacijų) kadastro nustatymo paslaugas, servituto plano parengimo paslaugas, žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų parengimo paslaugas. Tai ypač palengvina perkančiųjų organizacijų administracinę pirkimų vykdymo naštą. Taip pat šiemet sukūrėme šilumos tiekimo tinklų, vandentiekio ir nuotekų šalinimo tinklų tiesimo darbų modulį, o jau visai netrukus planuojame sukurti kelių ir gatvių tiesimo, rekonstravimo ir remonto darbų bei kelių ir gatvių paprastojo remonto darbų modulius.

Kaip statybų verslas vertina elektroninio katalogo asortimentą, kuris modulis populiariausias tarp tiekėjų?

Statybų srities katalogo moduliai-žvaigždės tarp tiekėjų vienareikšmiškai yra daugiabučių namų atnaujinimo rangos darbų ir negyvenamųjų pastatų rangos darbų moduliai. Sakydamas „žvaigždės“ mintyje turiu būtent tiekėjų konkurencingumą. Pirmajame modulyje turime 132 tiekėjus, antrajame – net 198 ir tiekėjų skaičius nuolat auga. Negyvenamųjų pastatų rangos modulis, matome, įgauna pagreitį, ir kasmet tokių pirkimų kataloge daugėja. Per tris 2024 metų ketvirčius daugiau kaip 200 perkančiųjų organizacijų įvykdė 440 negyvenamųjų pastatų rangos darbų pirkimų, iš kurių bent vieną pirkimą laimėjo net 114 skirtingų tiekėjų. Pirkimų skaičius, lyginant su 2023 metų tuo pačiu laikotarpiu, paaugo net 50 proc. Manome, kad šio modulio populiarumas ir toliau augs, nes klientai mato realią naudą perkant per CPO LT katalogą: trumpesnės procedūros, mažesni administraciniai ištekliai ir užtikrintas skaidrumas bei konkurencija. Tiekėjams tai ypač patrauklu, nes visiems pirkimams taikomos tokios pačios procedūros ir sutartys. Pakanka vieną kartą išanalizuoti pirkimo sąlygas bei sutartį ir dalyvauti pirkimuose, o ne skaityti kiekvienos atskiros perkančiosios organizacijos „kūrybą“.

Kas sunkiausia plečiant paslaugų ir darbų spektrą, ar tikrai įmanoma viską „sucentralizuoti“, juk yra specifinių pirkėjų poreikių?

CPO LT kataloge visiškai nauja, specifinė sritis yra inžinerinių statinių statybos darbų moduliai, juos kurdami išties turėjome iššūkių gilinantis į darbų atlikimo, sutarčių kainodaros specifiką. Patirčių trūkumą kompensavo kitų perkančiųjų organizacijų pirkimo sąlygų ir sutarčių analizė bei bendradarbiavimas su asociacija „Lietuvos keliai“. Gal kiek pasigedome pačių perkančiųjų organizacijų įsitraukimo į šį procesą. Suprantame, kad tikrai visko „nesuspecifikuosime“, ypač, kalbant apie kultūrinio paveldo ir kitus unikalius objektus, tačiau stengiamės reaguoti į tas tendencijas ir pokyčius, kur jaučiame didžiausią potencialą. Pavyzdžiui, šiemet atnaujinome techninės druskos, jos mišinių ir kitų priemonių kelio dangai prižiūrėti modulį, jame praplėsdami produktų, kuriuos galima įsigyti, sąrašą, taip pat atsirado galimybė granulėmis ar tabletėmis įsigyti druską, skirtą vandens minkštinimui buitiniuose ir pramoniniuose įrenginiuose. Jau netrukus bus galima formuoti užsakymus ir naujame gamtotvarkos paslaugų modulyje. Tai tokie moduliai, kur poreikiai yra lengviau identifikuojami bei universalūs.

Kaip valstybės įgyvendinama žaliojo kurso politika veikia katalogo plėtrą?

Esame išsikėlę tikslus eiti kartu su valstybės vykdoma skatinimo politika žaliosios energetikos srityje, todėl valstybei pradėjus perkančiosioms organizacijoms teikti paramą įsigyjant saulės elektrines ar saulės parkus sukūrėme kataloge saulės elektrinių ir nutolusių saulės elektrinių modulius. Vien per šiuos modulius jau sudaryta sutarčių už beveik 100 mln. eurų, todėl jaučiamės svariai prisidėję prie žaliosios energetikos plėtros Lietuvoje. Be to, per CPO LT katalogą perkančiosios organizacijos taip pat gali įsigyti elektromobilių įkrovimo stoteles, elektros energijos kaupimo įrenginius ar rezervinius elektros generatorius. Būtent šiuose moduliuose šiuo metu stebime pirkimų augimą – perkančiosios organizacijos, anksčiau pirkusios saulės elektrines, dabar įsirenginėja elektros kaupimo įrenginius, tuo pačiu esamas saulės elektrines pritaikydamos ir elektros energijos kaupimui.

Kokie artimiausio laikotarpio CPO LT elektroninio katalogo plėtros planai?

Planuojame atnaujinti kelių ženklinimo modulį, kuris bus praplėstas ir apims ne tik horizontalųjį, bet ir vertikalųjį kelių ženklinimą, saugaus eismo priemones. 2025 metų plane – sukurti naują griovimo darbų modulį ir, žinoma, nuolat tobulinti bei palaikyti aktualius esamus modulius. Siekiame, kad CPO LT kataloge perkančiosios organizacijos galėtų įsigyti kuo daugiau su pastatų eksploatavimu ir priežiūra susijusių paslaugų. Jau sukūrėme statinių inžinerinių sistemų ir pastatų techninės priežiūros ir remonto modulį, kuriame sudarėme galimybes teikti užsakymus vieno ar kelių pastatų techninei priežiūrai ir įvairių statinių inžinerinių sistemų priežiūros ir remonto paslaugoms įsigyti. O artimiausi ir bene svarbiausi CPO LT planai statybų srityje – pritaikyti modulius pagal naują statybų reglamentavimą. 

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą