Namai

„Citus“ pardavimų vadovė: nuotoliniam susitikimui ruoškitės kaip gyvam – netapkime „memais“

„Citus“ pardavimų vadovė Andželika Keršytė

Paskelbus antrąjį karantiną, jį sutikome ramiau: iš vienos pusės, pavasarį išmokome su tuo gyventi, iš kitos – supratome, kad reikia situaciją vertinti rimtai ir negalima su ja žaisti. Tai reiškia, kad matėme, kokios pasekmės bus, jei gyvenimas sustos – o to nenorime niekas. Todėl turime prisitaikyti prie aplinkybių ir gyventi tokiu greičiu, kokį jos leidžia, tačiau nuolat judėti į priekį.

O to mokytis irgi pradėjome ankstesniojo karantino metu. Vienas svarbiausių aspektų – akivaizdžiai daugiau nuotolinio bendravimo. Jo atsirado visur ir visokio: dažniau nuotoliniu būdu perkame maistą, dirbame taip pat iš namų, susitikimuose dalyvaujame virtualiai. Nuotolinio bendravimo galimybės ir jų įvaldymas tapo viena iš sąlygų, leidusių gyvenimui toliau vykti.

Nuotolinis bendravimas, gerai jam pasiruošus, gali būti ne mažiau efektyvus ir produktyvus nei gyvas susitikimas. Taip, nuotoliniu būdu galima išsirinkti ir naujus namus! Pavyzdžiui Amerikoje, be jokio tiesioginio kontakto pavasarį sėkmingai vyko sandoriai, kai pirkėjai vienoje žemyno pakrantėje pirko turtą kitoje JAV pusėje – nukeliauti į vietą lėktuvu tuo metu galimybių nebuvo.

Aš nerekomenduoju visiškai visko atlikti tik virtualiai, tačiau mūsų komanda turėjo jau apie 100 nuotolinių susitikimų ir išgrynino penkis bazinius žingsnius, kuriuos atlikus būsto įsigijimas maksimaliai įdarbinant nuotolinio bendravimo įrankius, taps ne įmanoma misija, bet ir patogiu ir net maloniu procesu.

1. Įsivertinkite poreikius ir galimybes

Senokai praėjo laikai, kai būstą pirkdavome visam gyvenimui. Dabar tai darome susiklosčius tam tikroms aplinkybėms – t. y. pasikeitus poreikiams. Dažniausiai tai susiję su šeimos sudėties pasikeitimu: jos pagausėjimu ar sumažėjimu (tarkim, išleidus vaikus į savarankišką gyvenimą).

Tai leidžia rinktis būstą, geriausiai atitinkantį šiuos poreikius, tačiau kartais tai įvyksta neplanuotai. Jei tai prireikė daryti dabar, pirmiausia įsivertinkite savo poreikius ir galimybes. Kaip visada, būstą reikia pirkti tokio dydžio, koks yra būtinas – nebūtini ar neišnaudoti kvadratiniai metrai ar kambarys „ateičiai“ taps visiškai nepageidaujamu balastu.

Taip pat įvertinkite savo finansines galimybes ir paieškokite alternatyvų. Bankai kartais net per daug smulkmeniškai vertina klientus ir gali dvejoti dėl finansavimo suteikimo, tačiau rinkoje yra ir alternatyvų, kuriomis verta pasidomėti (pvz., išperkamosios nuomos paslauga).

Bet kuriuo atveju, nepamirškite vertinti visų planuojamų išlaidų: vertinkite ne tik pradinį įnašą, paskolos sumą, lėšas reikalingas įsirengimui, bet ir, pavyzdžiui, potencialias kuro sąnaudas, jei pakeitėte gyvenamąją vietą ir nuo šiol toliau reikės važiuoti į darbą ar vežti vaikus į mokyklas bei darželius.

2. Atlikite namų darbus

Tik identifikavę savo poreikius ir lūkesčius bei surinkę reikalingą informaciją apie dominantį projektą būsite kokybiškai pasiruošę susitikimams ir deryboms.

Pirmiausia, nuspręskite, kiek laiko planuojate gyventi naujame būste. Priklausomai nuo etapo, žmonės būsto keitimui „pribręsta“ po 3–5 metų. Todėl galvokite apie tokį būstą, kuris būtų likvidus ir jį galėtumėte lengvai ir nenuostolingai parduoti, kai prisireiks tai daryti.

Taip pat apsvarstykite, kokio dydžio ir kelių kambarių būsto norėtumėte, kokiomis kryptimis turėtų būti jo langai, kuriame aukšte. Pastaruoju metu vis svarbiau tampa namie esantis balkonas, terasa ar kiemelis, kuriame būtų bent kiek gamtos. Žinoma, būstas arti pačios gamtos būtų dar geriau.

Galų gale, nuspręskite kokį biudžetą galite skirti būstui ir įvertinkite, kaip minėta, visas išlaidas kompleksiškai. Tada patikrinkite, ar išsirinkto būsto kaina yra adekvati ir ne per didelė. Gretimų būstų buvusius sandorius ir jų dydžius už nedidelę kainą galite rasti specializuotoje interneto svetainėje NTsandoriai.lt.

3. Turėkite produktyvų pirmąjį susitikimą

Čia prasideda sudėtingoji dalis. Du ankstesni žingsniai visiškai nepriklauso nuo tokių aplinkybių kaip karantinas – jie svarbūs visada. Tačiau dažnai žmonės nuvertina būtent nuotolinio susitikimo svarbą ir jo rezultatas būna prastas.

Pirmasis susitikimas su būsto pardavėju yra skirtas tam, kad susipažintumėte ir papasakotumėte apie savo poreikius bei lūkesčius, o pardavėjas identifikuotų ir pasiūlytų patį tinkamiausią sprendimą. Tam svarbūs žingsniai, atlikti anksčiau, bet nepakankamas dėmesys tolimesniems gali sugadinti visus reikalus.

Pirmiausia, paskirkite pakankamai laiko nuotoliniams susitikimui – ne mažiau nei valandą. Kartais būsto ieškantys pirkėjai mano, kad pirmajam susitikimui pakaks 10 ar 15 min., bendrauja nesusikaupę, neatidžiai ir skuba kur nors, kas suplanuota po šio susitikimo. Tokiu atveju, visas susitikimas nueina perniek ir būna bevertis.

Pasiruoškite tinkamą įrangą: patikimu ryšiu prijungtą kompiuterį ir programinę įrangą. Telefonas tam ne ypač tinka, nes vaizdas niekada nebus toks kokybiškas kaip kompiuterio ekrane – jis šiek tiek iškreiptas, todėl atrodysite ne taip gražiai. Be to, reikės peržiūrėti brėžinius, planus, tikėtina, kad būsto pardavėjas aprodys projektą, o tai daryti telefone – ne ypač patogu.

Idealu būtų turėti dedikuotą kamerą ir mikrofoną. Mobilusis internetas taip pat kartais gali būti šiek tiek mažiau patikimas. Gerai pasirengę visiškai sumažinsite skirtumą tarp gyvo ir virtualaus susitikimo.

Atkreipkite dėmesį ir į programinę įrangą. Variantų yra daug ir visi jie, iš esmės, tinkami: tai ZOOM, Google Meet, Skype ir kitos, bet daugiausiai galimybių turi ir labiausiai pritaikyta tokio pobūdžio susitikimams yra Microsoft Teams. Joje, tarkim, galima žymėtis užrašus, susieti su darbiniu kalendoriumi ir pan. Be to, ji – nemokama.

Beje, susitikime gali dalyvauti keletas žmonių iš skirtingų vietų – tarkime, su partneriu ar partnere. Tik informuokite apie tai likusius susitikimo dalyvius ir viskas bus gerai.

Bet visų svarbiausias yra nusiteikimas. Vėlgi: nuotolinis susitikimas, pirmiausia, yra susitikimas, o ne skambutis. Šio „žanro“ etika reikalauja jam pasirengti taip pat, kaip gyvam susitikimui, nes kamera bus būtina. Todėl kviečiu netapti interneto „memais“ ir virtualiuose susitikimuose nedalyvauti su pižama, bigudukais ar tarp puodų. 🙂

4. Antrąjį susitikimą vykite gyvai arba apžiūrėkite

Kadangi būstas – bene brangiausias pirkinys gyvenime, jį išsirinkti reikia labai atidžiai. Visapusiškai įvertinti projekto aplinką, vietovės specifiką nematant savomis akimis gali būti sudėtinga. Kadangi karantino apribojimai leidžia palikti savo namus, nuvykti ir pasivaikščioti tikrai galite.

Yra galimybė ir gyvai susitikti su būsto pardavėju – tarkim, pasivaikščiojimui lauke ir projekto apžiūrėjimui. Lauke dviem ar trims žmonėms susitikti laikantis saugumo reikalavimų, galima – bet projektą gyvai apžiūrėti labai pravers.

Bet kuriuo atveju, jei sutarsite dėl gyvo susitikimo, prašykite, kad visi jo dalyviai būtų su apsauginėmis kaukėmis, mūvėtų vienkartines pirštines ir laikytųsi atstumo. Jei lankysitės patalpoje, stenkitės joje būti kuo trumpiau ir prašykite, kad ji būtų išvėdinta prieš susitikimui prasidedant, o visi paviršiai joje – dezinfekuoti. Sveikata – visų svarbiausia!

5. Sutarties detales derinkite nuotoliniu būdu

Trečiasis etapas, kurio prireiks, jei praeisite kitus ir liks tik suderinti bei pasirašyti sutartį, bus tikrai paprastas. Ir dėl sveikatos, ir dėl laiko taupymo rekomenduoju tai taip pat atlikti nuotoliniu būdu: sutartį, kaip ir visą kitą medžiagą galėsite gauti elektroniniu formatu, ją perskaityti ir aptarti patogu telefonu.

O viską suderinus pasirašyti ją galima elektroniniu būdu – tereikia turėti elektroninį ar mobilųjį parašą.

Sėkmės!

Pranešimą paskelbė: Rytas Stalnionis, UAB „Citus”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą