• Studijos - Karjera

    Gabios VDU studentės: egzaminai eis ir praeis – svarbu neprarasti savo individualumo

    „Žmonės vis dar įsivaizduoja, jog ekonomika dažnai yra tik skaičiai, finansai ar matematika. Tačiau tai yra labai platus mokslas. Studijų metu mokomės ne tik apie tai, kaip žmonės priima sprendimus, bet, pavyzdžiui, ir kokie psichologiniai aspektai tai lemia. Iš tikrųjų, ekonomikoje atradau save – jos daugialypiškumas mane itin žavi”, – pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ekonomikos studijų pirmakursė Emilė Saulytė. Ji – viena laimingųjų, gavusių VDU Studijų stipendijų fondo talentams ugdyti skirtą stipendiją. Stipendija skiriama aukščiausiais mokymosi rezultatais mokyklas baigusiems šalies abiturientams, taip sudarant sąlygas studijuoti ir siekti papildomų žinių. Kartu su E. Saulyte šią stipendiją gavusios ir kitos VDU pirmakursės tikina – baigiamieji mokyklos egzaminai nulemia tikrai ne viską,…

  • Studijos - Karjera

    Mokytoja apie VU Matematikos ir informatikos fakulteto konferenciją Palangoje: „Tai matematikos ateitis“

    Šiuo metu šalyje vykstantys vienuoliktokų tarpiniai patikrinimai jau sukėlė nemažai kalbų. Daug nepasitenkinimo sulaukė matematikos užduotys, apie jas savo mintis išsakė ir moksleiviai, ir mokytojai, ir pats švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas. Ši tema buvo aptarta ir Palangoje vykstančioje konferencijoje „Studijos ir mokslas VU Matematikos ir informatikos fakultete 2024“, į kurią susirinko beveik 80 mokytojų ir mokinių iš įvairių Lietuvos kampelių: Kauno, Vilniaus, Kėdainių, Lazdijų, Neringos, Palangos, Pagėgių, Kelmės. Mokytojai pasisakė, ką mano apie tarpinių patikrinimų užduotis, ir dalijosi mintimis, kodėl matematikos konferencijos yra reikalingos. Matematikos mokytoja iš Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos Diana Kapica pedagoge dirba 4 metus. Ji sakosi peržiūrėjusi tarpinio patikrinimo užduotis ir pritarianti nuomonei, kad veikiausiai buvo…

  • Studijos - Karjera

    Vilniaus universitetas kviečia dalyvauti internetinėje gimtadienio paramos loterijoje

    Vilniaus universitetas (VU) kviečia savo 445-ąjį gimtadienį švęsti ne tik linksmai, bet ir prasmingai ir kovo 12 – balandžio 9 d. dalyvauti VU gimtadienio internetinėje paramos loterijoje, laimėti puikių prizų ir prisidėti prie kilnaus tikslo! Visi mėgstantys azartą ir pergalės skonį galės dalyvauti VU rengiamoje internetinėje paramos loterijoje ir laimėti per 30 prizų. VU, jo mokslininkų ir bendruomenės narių, VU Botanikos sodo, Kultūros centro, Sporto ir sveikatos centro įsteigtų prizų sąraše – neeilinės galimybės ir patirtys. Galite laimėti tokius prizus kaip paukščių stebėjimo diena su alumnu, ornitologu Mariumi Čepuliu, VU mokslininkų knygos su jų autografais, rododendro sodinukas, naktinė ekskursija Molėtų observatorijoje, teniso kortų ir kitų sporto veiklų abonementai, asmeninė fotosesija, vargonų pamoka,…

  • Studijos - Karjera

    Skaudžios disleksijos patirtys sulaukia visuomenės dėmesio: labdaringo spektaklio metu bus dovanojami pirmieji Lietuvoje išmanieji rašikliai lietuvių kalba ir inicijuotas situacijos įvertinimo tyrimas galimai pagalbai

    Pasaulyje 10–15% mokinių patiria sunkumų dėl specifinių mokymosi sutrikimų (SMS): skaitymo, rašymo ir skaičiavimo. SMS – tai heterogeniška grupė sutrikimų, kurie pasireiškia mažesniais skaitymo, rašymo ar matematikos mokymosi pasiekimais nei tikėtina pagal intelektinius gebėjimus bei vaiko amžių atitinkantį ugdymą. Sutrikimams būdinga, kai dėl atskirų pažinimo procesų neišlavėjimo ar sutrikimo, mokymosi pasiekimai neatitinka bendrųjų pasiekimų ir kompetencijų, tačiau jų priežastis nėra intelekto, sensoriniai sutrikimai ir netinkamas ugdymas ar sociokultūrinės sąlygos.  Dažniausiai pasitaikantis yra skaitymo sutrikimas arba – kitaip dar žinomas – disleksija. Dėl disleksijos sukeliamų sunkumų vaikai išgyvena nepilnavertiškumo kompleksą kasdienėse situacijose ir mokymosi aplinkoje. Pasakodama skaudžią pedagoginę patirtį, mokytoja Gabrielė Kaupaitė atskleidžia vieno iš savo mokinių atvejį: „Ir ši istorija…

  • Studijos - Karjera

    Vilniaus universitete buvo minima Lietuvos žydų gelbėtojų diena

    Kovo 15 d. jau antrąjį kartą Vilniaus universitete (VU) buvo minima Lietuvos žydų gelbėtojų diena. VU Simono Daukanto kiemelyje aukščiausi valstybės vadovai, politikai, Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus atstovai, žydų bendruomenės nariai, gelbėtojų giminaičiai, tautinių bendrijų ir dvasininkijos atstovai, VU bendruomenės nariai ir visuomenės atstovai skaitė žydų gyvybes gelbėjusių asmenų pavardes. Beveik 2000 skaitytų žydų gelbėtojų pavardžių liudija drąsius dažniausiai niekuo iš kitų neišsiskiriančių žmonių darbus nacių okupacijos metais. Šie žmonės net ir sunkiausiomis aplinkybėmis, rizikuodami savo ir artimųjų laisve ar net gyvybe, gelbėjo kitus ir išliko orūs bei ištikimi savo vertybėms. „Gelbėtojų ir išgelbėtųjų istorijų yra per 1500, o jų žemėlapis yra visa Lietuva. Gelbėjo ūkininkai ir gydytojai, našliai ir vienuolės, profesoriai…

  • Studijos - Karjera

    VU mokslininkų rankose – projektas, padedantis atrasti naujas medžiagas

    Atvira duomenų bazė, kurioje daugiau nei pusė milijono įrašų, o joje esantys duomenys gali būti naudojami tiriant medžiagas ir kuriant vaistus. Skamba neįtikėtinai? Tokia unikalia kristalografine duomenų baze, vadinama COD, Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai rūpinasi jau nuo 2007 m. Kaip vyksta darbas su tokia duomenų baze ir ar visi gali ja naudotis? Kristalografinė duomenų bazė COD yra pasaulinės bendruomenės kūrinys, kurios duomenis pildyti ir naudoti gali kiekvienas – duomenų bazėje įgyvendinta paieška pagal daugybę parametrų, tačiau norintys gali ir tiesiog atsisiųsti visus COD esančius įrašus ir paiešką bei peržiūrą atlikti savo kompiuteryje arba naudoti specialius programinius įrankius darbui su kristalografiniais duomenimis. Vienas iš žmonių, besirūpinančių duomenų bazės priežiūra, jos duomenų kokybe,…

  • Studijos - Karjera

    Linas Šmigelskas dar vieną kadenciją vadovaus Lietuvos etnokosmologijos muziejui

    Kultūros ministerijos konkursą eiti Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktoriaus pareigas laimėjo dabartinis muziejaus vadovas Linas Šmigelskas. Jis buvo vienintelis konkurse dalyvavęs pretendentas. Istorijos magistro studijas Vilniaus universitete baigęs L. Šmigelskas Lietuvos etnokosmologijos muziejui vadovauja nuo 2019-ųjų. Dirbti jame pradėjo 2005 m. Lietuvos etnokosmologijos muziejus yra valstybinis muziejus, kaupiantis, saugantis, tiriantis ir populiarinantis astronomijos kultūros (etnokultūros, mokslo, technologijų istorijos) paveldą. Muziejus suteikia lankytojams, mokslininkams ir studentams unikalią galimybę atlikti naktinius stebėjimus, aktyviai dalyvauja moksleivių integruoto ugdymo programose. Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktoriaus kadencijos trukmė – penkeri metai. Martyno Zarembos nuotrauka Pranešimą paskelbė: Ramūnas Korsakas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

  • Studijos - Karjera

    Nuo rudens – naujos mokymosi galimybės senjorams: valstybė finansuos švietimo programas

    Lietuvoje siekiant stiprinti trečiojo amžiaus universitetų ir kitų su vyresnio amžiaus gyventojais dirbančių švietimo organizacijų vaidmenį bei plėsti senjorų mokymosi galimybes valstybė pirmą kartą finansuos jiems skirtas neformaliojo švietimo programas. „Demografiniai iššūkiai skatina nuosekliai didinti švietimo paslaugų prieinamumą vyresnio amžiaus asmenų grupėms. Tai bus pirmas kartas, kai kryptingai teiksime valstybės paramą su senjorais dirbančioms švietimo organizacijoms. Į jų veiklą įsitraukę senjorai valstybės lėšomis galės dalyvauti tokiose programas, kurios, remiantis senjorų apklausų duomenimis, jiems pasirodys aktualiausios, labiausiai pritaikytos pensinio amžiaus žmonių poreikiams“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Agnė Kudarauskienė. Trečiojo amžiaus universitetai ir kitos su senjorais dirbančios organizacijos galės užsisakyti švietimo programas, organizuojamas įvairių mokymų teikėjų, jau turinčių patirtį…

  • Studijos - Karjera

    Pirmoji ponia lankėsi Ukmergės Antano Smetonos gimnazijoje

    Pirmoji ponia Diana Nausėdienė penktadienį lankėsi Ukmergės Antano Smetonos gimnazijoje, kur bendravo su gimnazistais ir mokytojais, taip pat apsilankė mokinių komandiniame protų mūšio žaidime „Pažink Lietuvą“, kurį organizavo Valstybės pažinimo centro darbuotojai. Diana Nausėdienė bendravo su gimnazistais, jie klausinėjo apie pirmosios ponios veiklas, pomėgius, globojamus projektus. „Bendraujant su jumis apima pasididžiavimo jaunąja Lietuvos karta jausmas. Esate labai motyvuoti tiek siekti žinių, tiek įprasminti save kitose veiklose, tokiose kaip savanorystė. Jumyse stipri komandinė dvasia, esate tikra bendruomenė, dėkoju pedagogams už vaikams suteiktus sparnus“, – kalbėjo pirmoji ponia. Diana Nausėdienė palinkėjo gimnazistams sėkmės visuose išbandymuose, rasti unikalų savo kelią, kuris džiugintų ir vestų link asmeninių tikslų realizacijos. „Nebijokite kristi, kilkite ir toliau…

  • Studijos - Karjera

    Kviečiame į Ukrainos mokslininkių knygos „Children in Times of War“ pristatymą

    Kovo 12 d., antradienį, 15.00 val. vyks Ukrainos mokslininkių, žurnalisčių ir aktyvių žmogaus teisių gynėjų prof. Gannos Charlamovos ir prof. Irynos Izarovos elektroninės knygos „Children in Times of War: Resilient Life-Stories / Resilience Biographies / Resilience Memories)“ pristatymas. Knygos pristatymą organizuoja Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakultetas, leidimą iš dalies finansavo „1K“ paramos fondas. Ukrainos mokslininkių parašyta knyga – tai asmeninių pasakojimų, interviu ir apmąstymų rinkinys, nušviečiantis tikrovę, su kuria susiduria vaikai karo nuniokotuose regionuose. Knygoje aptariamas karo poveikis vaikystei, atsparumas ir viltis, taip pat – veiksmai, kurių kiekvienas iš mūsų galime imtis siekdami apsaugoti ir palaikyti nuo karo nukentėjusių vaikų gerovę. „Prof. G. Charlamovą pažįstu jau daugelį…