Gamta ir gyvūnai

„Žalvaris“ tikisi per tris dienas likviduoti gaisro padarinius

Ketvirtadienio vakarą „Žalvaris“ Kauno skyriaus popieriaus ir plastiko sandėlyje įsiplieskęs gaisras užgesintas, o bendrovė, derindama veiksmus su aplinkosaugos tarnybomis, įvykio vietoje pradėjo gaisro padarinių šalinimo darbus. Bendrovė tikisi, kad teritorija bus pilnai išvalyta iki pirmadienio vakaro.

„Svarbiausia, kad gaisro metu žmonės nenukentėjo. Esame dėkingi ugniagesiams už jų greitą ir profesionalų darbą malšinant ugnį, taip pat ir darbuotojams – visų pastangomis pavyko išvengti didelės žalos aplinkai. Kaip skelbia tarnybos, ženklesnių oro kokybės pakitimų neužfiksuota, o mūsų prašymu ir bendradarbiaujant su „Kauno vandenimis“ sustabdėme galimą užteršto vandens nutekėjimą. Apskritai, gaisras įvyko sąlyginai dėkingoje vietoje – jo židinys buvo ten, kur laikomos antrinės – popieriaus ir plastiko, o ne pavojingosios atliekos“, – sako „Žalvaris“ direktorius Vitoldas Sapožnikovas.

Šiuo metu gaisro priežastys dar nustatinėjamos, pradėtas tyrimas, kuris ir turi padėti jas išsiaiškinti. „Žalvaris“ bendradarbiauja su institucijomis, teikia visą reikalingą informaciją, pagalbą.

„Kur tyrėjai leidžia, jau šiandien pradėjome gaisravietės tvarkymo darbus. Artimiausiu metu bus išsiurbtos ir tinkamai sutvarkytos nuotėkos – kad gaisro gesinimo metu susikaupęs vanduo, kurį sulaikėm, nepatektų į miesto nuotekų valymo įrenginius. Manome, kad visą teritoriją išvalyti prireiks maždaug dviejų dienų“, – sako bendrovės direktorius.

Bendrovė taip pat sukūrė atskirą informacinę liniją gyventojams, kuriems kyla klausimų dėl įvykusio incidento. Jie kviečiami kreiptis į įmonę el, paštu gyventojams@zalvaris.lt.

Kaip kilo gaisras ir kokių veiksmų ėmėsi bendrovė

Gaisras kilo „Žalvaris“ nepavojingųjų atliekų sandėlyje, kuriame buvo išrūšiuojamos, supresuojamos ir saugomos popieriaus bei plastiko atliekos. Šios patalpos įrengtos atsižvelgiant į visus joms taikomus saugos ir aplinkosaugos reikalavimus, buvo sumontuoti dūmų detektoriai, vaizdo stebėjimo kameros.

Ugnis įsiplieskė ne darbo metu, kuomet įrenginiai jau neveikė ir sandėlis buvo uždarytas – apie 22 valandą. Suveikus priešgaisrinei signalizacijai budintis apsaugos darbuotojas nuskubėjo patikrinti sandėlio. Išvydęs kylantį gaisrą, apsaugininkas nedelsdamas iškvietė pagalbos tarnybas ir apie įsiplieskusį gaisrą iškart informavo įmonės vadovybę bei už ekstremalių situacijų valdymą atsakingus darbuotojus.

Per 7 minutes į įvykio vietą atvyko pirmieji „Žalvaris“ darbuotojai, kurie bendradarbiaudami su gelbėjimo tarnybomis visą naktį ir dieną padėjo ugniagesiams gesinti ugnį, siekiant sumažinti gaisro sukeliamą žalą.  

„Esame dėkingi ir didžiuojamės savo darbuotojais, kurie ypatingai greitai reaguodami, reikšmingomis pastangomis prisidėjo prie efektyvesnio gaisro užgesinimo. Į įvykio vietą atvykę mūsų specialistai pirmiausiai išvarė įmonės teritorijoje buvusias transporto priemones, vieną transporto priemonę – iš angaro. Jie taip pat su keltuvais perkėlinėjo pavojingąsias atliekas atokiau nuo gaisro židinio, atlaisvino praėjimus ugniagesiams, padėjo identifikuoti pavojingiausias vietas teritorijoje, kad pagalbos tarnybų darbuotojai užkirstų kelią ugnies plėtimuisi į jas“, – sakė V. Sapožnikovas.

Gaisrą suvaldyti ugniagesiams pavyko apie 3 val. nakties, o jo likvidavimas galutinai baigtas penktadienį 14 valandą. Tyrimo vietoje iki pat vakaro dirba tyrėjai, imami nuotėkų, grunto mėginiai.

Visiškai sudegė vienas sandėlis

„Žalvaris“ valdomoje teritorijoje Kaune veikla vykdoma 11 tūkst. kv. metrų ploto pastatuose. Bendrovė skaičiuoja, kad ugnis visiškai sunaikino 2500 kv. metrų ploto sandėlį, kuriame ir buvo gaisro židinys. Kartu su sandėliu sudegė jame laikomos 135 tonos popieriaus ir 250 tonų plastiko atliekų.

Ugnis taip pat išsiplėtė ir į gretimą sandėlį, kuriame nuniokojo 1200 kv. metrų plotą – sudegė sandėlio stogas. Šiame sandėlyje taip pat buvo laikoma dalis pavojingųjų atliekų, kurias taip pat sunaikino liepsnos. Daugiausia tai – automobiliuose naudojami tepalų filtrai ir perdirbimui paruošta filtrinė medžiaga.

Likusios „Žalvaris“ teritorijoje buvusios patalpos aprūko dūmais arba visai nenukentėjo. Pavyzdžiui, administracinį pastatą, greito ir profesionalaus ugniagesių darbo dėka, nuo ugnies pavyko visiškai apsaugoti.

Šiuo metu, remiantis GPAIS (atvira sistema, kurioje renkama informacija apie pavojingų atliekų surinkimą) duomenimis ir teritorijos auditu, bandoma nustatyti pavojingųjų ugnies sunaikintų atliekų kiekį. Preliminarius vertinimus bendrovė tikisi turėti ir paskelbti kitą savaitę.

Sureagavo į iškeltas abejones

  1. Sapožnikovas pakomentavo ir viešojoje erdvėje išsakytus teiginius, kad bendrovėje „Žalvaris“ neva buvo akivaizdžių pažeidimų laikant atliekas.

„Esame atsakinga ir skaidri įmonė, maksimaliai paisome saugumo reikalavimų – dėl savo darbuotojų, gyventojų bei aplinkos saugumo. Bendrovėje reguliariai – kelis kartus per metus vykdomi aplinkosauginiai patikrinimai, įmonę kasmet audituoja ISO standartizavimą atliekantys auditoriai, mes netgi kviečiame susipažinti su mūsų veikla mūsų partnerius ir klientus. Prieš įvykstant nelaimei, „Žalvaris“ neturėjo nei vieno užfiksuoto ir neištaisyto aplinkosaugos reikalavimų pažeidimo. Be to, šiuo atveju yra akivaizdu, kad pavojingosios atliekos ir jų tvarkymas nebuvo gaisro priežastimi – ugnis įsiplieskė nepavojingų antrinių žaliavų – popieriaus ir plastiko sandėlyje“, – sako V. Sapožnikovas.

Be to, anot jo, svarbu pridurti, kad bendrovės teritorijoje ir sandėliuose esančios visos atliekų laikymo talpos yra griežtai suženklintos pavojingųjų atliekų ženklinimo etiketėmis. Gali būti, kad paveiktos karščio ar ugnies gesinimo priemonių, dalies talpų ženklinimo etiketės galėjo atsiklijuoti ir nukristi nuo atliekų laikymo talpų. Taip pat, atlaisvinant gesinimo koridorius ugniagesiams ir bendrovės darbuotojams perkėlinėjant atliekų talpas į saugesnes vietas, talpos su atliekų ženklinimo etiketėmis galėjo būti sustatytos neženklinta puse į matomą vietą. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad dėl netinkamo talpų ženklinimo iš aplinkos apsaugos departamento specialistų bendrovė nė karto nėra gavusi pastebėjimų ar nuobodų.

„Tikime, kad tyrimas atsakys į visus klausimus, o mes ir toliau esame pasiruošę tobulėti, kelti veiklos ir saugumo standartus ir užtikrinti tinkamą pramonės atliekų sutvarkymą bei perdirbimą“, – sako V. Sapožnikovas.

Nuostolius dar vertins

Bendrovė teigia, kad likvidavus gaisrą pradėti vertinti ir incidento nuostoliai. Artimiausiomis dienomis įvykio vietoje lankysis draudikai, kurie tiksliau įvertins gaisro padarytą žalą.

„Žalvaris“ nuostoliai – ne tik visiškai sudegę ar apdegę pastatai. Užsiliepsnojusios ir ugnies sunaikintos popieriaus ir plastiko atliekos buvo vertę rinkoje turinčios žaliavos. Apytiksliais skaičiavimais, sudegusios 135 tonos popieriaus ir 250 tonų plastiko žaliavų rinkoje gali būti vertos 160 tūkst. eurų.

Aplinkosaugininkai, kartu su įmonės darbuotojais, taip pat dar vertins ir nustatinės gamtai padarytą žalą.

Įsipareigojimai bus vykdomi

„Žalvaris“ direktorius teigia, kad dėl kilusio gaisro įmonės veikla nesustoja, bendrovė yra pajėgi vykdyti prisiimtus įsipareigojimus klientams ir partneriams, o laikinai Kauno regiono klientų aptarnavimą užtikrins kitose Lietuvos vietose esantys bendrovės padaliniai.

„Esame finansiškai stipri, pelninga įmonė, apdraudę visą savo veiklą, tad nepaisant šios skaudžios nelaimės, rizikų veiklos nevykdymui nėra. Savo lėšomis atliksime gaisro padarinių likvidavimo darbus ir tai sieksime padaryti per įmanomai trumpiausią laiką. Taip pat ketiname kuo greičiau atstatyti gaisro metu sunaikintą infrastruktūrą – sandėlius, juose įrengiant dar aukštesnio lygio nei privaloma priešgaisrinės saugos sistemas su automatinio gesinimo funkcija“, – teigia V. Sapožnikovas.

„Žalvaris“ yra viena didžiausių ir ilgiausiai veikiančių pramonės atliekų tvarkymo įmonių Lietuvoje ir lyderiaujanti šio sektoriaus bendrovė Baltijos šalyse. Bendrovei priklauso 10 atliekų surinkimo ir tvarkymo padalinių, įmonė aptarnauja daugiau nei 4 000 klientų visoje šalyje. „Žalvaryje“ dirba 150 darbuotojų, iš kurių 60 – įvairių sričių specialistai, įskaitant 11 darbuotojų, teikiančių aplinkosauginės dokumentacijos rengimo, audito, atliekų apskaitos bei konsultavimo paslaugas.

Pranešimą paskelbė: Žilvinas Bružas, Integrity PR

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą