Jei dušu ar vonia naudojamės tik ryte ar vakare, priklausomai nuo savo asmeninės higienos rutinos ir įpročių, tai praustuvas savo funkciją atlieka kasdien ir net po kelis kartus: plaunamės rankas, valomės dantis, čia pat šukuojamės, žvelgdami į atvaizdą veidrodyje gražinamės ar atliekame kitas higienos procedūras. Štai kodėl ši vonios kambario zona sulaukia vis daugiau dėmesio tiek iš santechnikos gamintojų, tiek iš interjero dizainerių. Pasak specialistų, pasiekti balansą tarp estetikos ir komforto nėra sudėtinga, mat rinka jau gali pasiūlyti modernius, visiškai integruotus ir kompleksinius sprendimus visam vonios kambariui.
Nuo daiktų pertekliaus gelbėja gerai apgalvotos spintelės
Tinkamai sukurta vonios kambario erdvė gali tapti tikru kiekvienų namų SPA, įsitikinusi interjero studijos „DAStudio“ įkūrėja, dizainerė Dovilė Aukštikalnė, pabrėžianti, jog tam ne visuomet reikia ištaigingos vonios ar prabangios dušo kabinos. Daugumai kasdienių vonios procedūrų atlikimui žmonės naudoja praustuvo erdvę, todėl neretai visame kambaryje ji tampa centrine.
„Akcentinė zona vonios kambaryje priklauso nuo bendro išplanavimo ir erdvės, neretai ja tampa ta dalis, kuri yra matoma vos tik atidarius vonios kambario duris. Vis dėlto, projektuojant ergonomiškai bei prisitaikant prie kiekvieno projekto individualiai, akcentine zona tampa būtent praustuvo ansamblis“, – pasakoja interjero studijos „DAStudio“ įkūrėja, dizainerė Dovilė Aukštikalnė.
Pasak jos, kai praustuvo zona atsiduria pirmame plane, svarbiausias uždavinys interjero dizaineriui, o po to ir naudotojui – išlaikyti estetiką, todėl ypač rekomenduoja apgalvoti tas vietas, kuriose bus laikomi kasdien naudojami daiktai, būtiniausios higienos priemonės.
„Jei vonios kambaryje norite turėti vientisą ramybės oazę, be chaotiško, daiktais nukrauto praustuvo su iš spintelių kyšančiais daiktais fone, pravartu visas šioje namų erdvėje esančias nišas užpildyti spintelėmis, skirtomis daiktų laikymui. Spintelę derėtų susiplanuoti patogiai, susiskirstyti segmentais: galbūt vienus skirsite kosmetikai, kituose – paslėpsite kištukinius lizdus, idant kaskart patogiai prijungtumėt barzdaskutę, plaukų džiovintuvą ar kitą reikalingą įrenginį. Gražios erdvės tikrai neverta apkrauti papildomais laidais ar prietaisais“, – pataria dizainerė.
Siūlo neužmiršti erdvės virš praustuvo
Siekiant sukurti išties komfortišką praustuvo zoną, D. Aukštikalnė atkreipia dėmesį ir į virš praustuvo kabantį baldą ar veidrodį. Jei numatoma kabinti veidrodį ir juo naudotis, pavyzdžiui, makiažui atlikti, dizainerė pataria iš anksto nusimatyti patogų elektros įvadą ir tinkamą veidrodžio apšvietimą. Na, o tiems, kam aktualu „po ranka“ sutalpinti kuo daugiau daiktų, virš praustuvo rekomenduoja rinktis gerai apgalvotas ir suprojektuotas spinteles.
„Dažniausia tokioms spintelėms numatomas ant durelių klijuotas veidrodis, kuris atlieka ne tik savo tiesioginę funkciją, bet ir vizualiai padidina erdvę. Šiai dienai tokiose multifunkcinėse spintelėse gamintojai siūlo įvairiausias alternatyvas: nuo integruoto kokybiško apšvietimo, paslėpto muilo dozatoriaus iki rankų rankšluostėlių ir pan. Tokie sprendimai taip pat padeda vizualiai neapkrauti erdvės ir ją išlaikyti tvarkingą, estetišką“, – pastebi dizainerė.
Ką rinktis: atskirus segmentus ar ištisas vonios kambario linijas?
Tadas Ivanauskas, sanitarinių sistemų gamintojos „Geberit“ atstovas, sako pastebintis, jog pastaraisiais metais gyventojai vonios kambaryje ieško minimalistinio dizaino ir išskirtinio funkcionalumo sinergijos, mat ji garantuoja ne tik visuomet akis pamaloninantį vaizdą, bet ir turi praktinių naudų.
„Dauguma pritars, kad valyti praustuvą ir nuolat nuo purslų kenčiančius šalia esančius paviršius – nėra pats maloniausias darbas. Štai kodėl įrenginėjant vonios praustuvo zoną, ypač jeigu turima ankstesnė patirtis nedžiugina, dauguma tikisi paprastų dalykų: lengvesnio valymo, daugiau laisvos erdvės ir aiškios daiktų organizavimo sistemos. Vertinant šiuos lūkesčius, gamintojai ir dizaineriai surėmė pečius, pristatydami ne tik atskirus produktus, o ištisas linijas, pavyzdžiui, „Geberit ONE“, galinčias patenkinti keliamus reikalavimus ir kartu padėti išlaikyti vientisą vonios kambario interjero vaizdą“, – teigia T. Ivanauskas.
Pasak jo, vientisa vonios kambario linija padeda susikurti visapusiškai komfortišką ir visų naudotojų prausimosi poreikius atitinkančią vietą: nuo praustuvo, praustuvo spintelių ir žemų spintelių iki stalviršių. Be to, ji yra tinkama tiek mažoms vonios kambario erdvėms, tiek didesnėms, nes atskirus elementus iš tos pačios linijos galima lengvai derinti ir modeliuoti tarpusavyje.
Inovatyvūs sprendimai kuria komfortiško kambario pojūtį
Ivanausko teigimu, vartotojai ypač palankiai atsiliepia apie galimybę kurti individualų patogumą, mat moduliniai serijos baldai leidžia rinktis reikiamus parametrus ir jų derinius. Dėmesį traukia ir išskirtiniai dizaino sprendimai:
„Pavyzdžiui, ONE gaminių linija ne tik pasižymi plačiu spalvų ir medžiagų pasirinkimu, bet ir tam tikrais kruopščiai apgalvotais buities palengvinimais, pavyzdžiui, integruotomis šviesos juostelėmis stalčiuose ar keletą skirtingo apšvietimo variantų siūlančiomis veidrodinėmis spintelėmis“.
Vis dėlto, bene didžiausias šios serijos elementų privalumas, kaip pastebi ekspertas, tai – sumaniai po siena ar visai greta jos montuojamos santechnikos detalės, stipriai taupančios vietą, leidžiančios džiaugtis papildomomis erdvėmis daiktams bei kuriančios harmonijos pojūtį vonios kambaryje.
Vietą spintelėje „suvalgantys“ praustuvo vamzdynai – praeityje
Kaip pastebi T. Ivanauskas, nors paprastai plika akimi nuotekų sistemos nematome, iš tiesų senesnės kartos praustuvuose būtent jie atima daug vietos, tad net ir didelės praustuvų spintelės tampa mažai vertingos.
„Galiu pasidžiaugti, jog technologijos tobulėja vartotojų naudai. Vienas tokių pavyzdžių – nutekamasis vamzdis, kuris „Geberit ONE“ praustuvų serijoje turi elegantišką keraminį dangtelį su integruotu šukų įdėklu. Visuose modeliuose įdiegta vieta taupanti nutekėjimo technologija, dėl kurios nereikia įprastinės sifono išpjovos spintelėje, o viršutiniame stalčiuje atsiranda papildomos vietos“, – pažymi T. Ivanauskas, pridurdamas, jog papildoma erdvė daiktams yra visų šeimininkų noras, nepriklausomai nuo vonios dydžio.
Pranešimą paskelbė: – -, Berta And, UAB