Prof. dr. Olli Bräysy, įmonės WeOptit įkūrėjas, yra kelių įtakingų mokslinių straipsnių optimizavimo sferoje autorius, akademinę karjerą atidėjęs nuosavo verslo labui. Profesoriaus vadovaujama įmonė siekia naujausius, dar nepublikuotus, mokslininko atradimus pritaikyti komerciniams tikslams. Beveik pusė iš dvidešimties įmonės darbuotojų turi mokslų daktaro laipsnį.
Sudėtingi matematiniai modeliai, kuriami WeOptit, įdomiausi dideliems verslams, t. y. ten, kur atliekama daug brangių transakcijų, o operacijų kiekis ir sudėtingumas viršija žmogiškųjų planavimo galimybių ribas ar net kompiuterių pajėgumus. Šios įmonės, komercinius algoritmus žada naudoti ir Visma Lietuva.
Sudėtingas algoritmas atpirko dešimtadalį logistikos kaštų Kinijos transporto milžinui
Suorganizuoti vieno konteinerio pervežimą užtenka navigacinės programėlės, tačiau visai kas kita yra didelio transporto parko organizavimas.Tai nepalyginamai sunkesnis uždavinys, nes būtina atsižvelgti į transporto priemonių talpą bei paskirtį, sandėlių bei degalinių išsidėstymą, vilkikų gedimus, pervežamų siuntų dydžius ir tipus ir t.t. Tokiame versle tam tikras neefektyvumo lygis yra neišvengiamas (vilkikų prastovos ar “tušti” reisai), tačiau ilgainiui tai atsieina labai brangiai.
Prof. O. Bräysy atskleidė, jog WeOptit vienai didžiausių Kinijos siuntų pristatymo kompanijų įdiegė vientisą sprendimą, vienu metu optimizuojantį logistikos centrų lokacijas, maršrutus, tvarkaraščius, transportą bei krovą. Šis sprendimas galiausiai sutaupė apie 10% visų logistikos kaštų šiam transporto milžinui.
Padės organizuoti ir žmonių darbo laiką
Kita sudėtinga planavimo sritis – pamaininio darbo organizavimas. Didžiausias Suomijos traukinių transporto vežėjas VR Group (1.1 mlrd Eur apyvarta ir 76 mln keleivių 2016 metais) tvirtina, jog dėl veiklos kompleksiškumo korporacijos pamainų planavimas paprastai trukdavo 5 dienas, o pritaikius WeOptit sprendimą visas ciklas baigiamas per dieną. Plano pakeitimai netgi daromi realiame laike: pamainų planas perskaičiuojamas per kelias sekundes ar minutes, priklausomai nuo padalinio dydžio.
Logistikos ir pamaininio darbo organizavimas yra tik dvi sudėtinės dalys bendro gamybos planavimo uždavinio. Suomijos vaistų gamintojas Orion (orion.fi, 1 mlrd. eur apyvarta) išbandė komercinius WeOptit gamybos planavimo algoritmus, kurie vienu metu optimizuoja gamybos procesus kartu su logistikos bei darbuotojų pamainų uždaviniais.
Optimizavimo sprendimai bus siūlomi ir Lietuvoje
Mantas Urbonas, UAB “Visma Lietuva” vadovas, teigė, jog ir Lietuvos Vismos padalinys planuoja bendradarbiavimą su Vismos įsigytu pažangiųjų technologijų startuoliu iš Suomijos. WeOptit optimizavimo sprendimai bus siūlomi ir Lietuvos rinkai, tačiau artimiausiu metu siekiama juos integruoti į Lietuvoje kuriamus Šiaurės šalių rinkoms skirtus produktus.
Pranešimą paskelbė: Aušrinė Kielaitė, UAB „Visma Lietuva”
One Comment
Akrobate
Zinoma, bet kurios imones veiklos efektyvumas labai priklauso nuo darbu ir procesu organizavimo, tad manau pazangios technologijos sioje srityje yra labai naudinga ir perspektyvi investicija.