Spalio 6–12 d. Dailininkų sąjungos galerijoje, esančioje Vokiečių g. 2, Vilniuje, atidaroma tarptautinė moterų sukurtų NFT paroda „WISE Women Week“. Ekspozicijoje susitinka menas, technologijos ir tarptautinis bendradarbiavimas, nes savo darbus, be lietuvių autorių, taip pat pristato kūrėjos iš Islandijos, Italijos, Graikijos ir Danijos.
Blokų grandinių technologija grindžiamas nepakeičiamųjų žetonų (angl. non-fungible tokens, NFT) menas – sąlyginai nauja skaitmeninio meno rūšis, paskatinta visuotinio susidomėjimo šiuolaikinėmis technologijomis. NFT laikoma itin demokratiška meno forma, nes sudaro galimybes pasireikšti tiek profesionalams, tiek mėgėjams, siekiantiems kitaip atskleisti ir pajausti meną.
Lietuviai kol kas dar tik jaukinasi šią meno rūšį. Todėl, pasak parodos rengėjų, moterų sukurtų NFT paroda – unikali patirtis tiems, kurie iki šiol nieko nežinojo apie nepakeičiamuosius žetonus ir jų suteikiamas galimybes kūrėjams.
Dailininkų sąjungos galerijos direktorė Kotryna Džilavjan pasakoja, kad NFT autorėms buvo suteikta laisvė apsispręsti, kokius kūrinius pristatyti parodoje, todėl paroda neapribojama vienos temos rėmuose. „Eksponuojami kūriniai ir jų pagrindinės mintys varijuoja nuo politinio meno iki vidinio pasaulio būsenų, nuo socialiai angažuotų pareiškimų iki moterystės ar motinystės metaforų“, – apibendrina menotyrininkė.
Parodoje savo darbus eksponuoja moterys iš 5 skirtingų šalių: Lietuvos, Danijos, Graikijos, Islandijos ir Italijos. Visas jas bendrai parodai suvienijo programos Erasmus+ suaugusiųjų švietimo projektas #WISE, skirtas kūrybos moterų verslumu didinti, kurį Lietuvoje bendromis jėgomis įgyvendina Dailininkų sąjungos galerija ir NVO „Versli mama“. Kadangi paroda truks tiktai savaitę, iš čia ir jos pavadinimas – „WISE Women Week“ (angl. Išmintingų moterų savaitė).
Įdomu, kad ne visos parodos dalyvės atskleidžia savo tapatybę. Kai kurios prisistato slapyvardžiais ir niekas nežino, kas yra už jų. Spėjama, kad ten gali slėptis ir labai žinomos menininkės.
Įdomi ir parodos pateikimo koncepcija. Apsilankę galerijoje lankytojai pamatys kitokią nei įprasta parodą – ekspozicija sudaryta tik iš ekranų. Juose galima matyti suskaitmenintus kūrinius.
Kai kurie meno darbai sukurti išimtinai kompiuteriu ir atstovauja skaitmeniniam menui. Dar kiti – labiau tradiciniai: nutapyti ant drobės, sukurti koliažo ar grafikos technika; ekranuose rodomos jų nuotraukos.
Prie kiekvieno kūrinio informacinio užrašo lankytojas ras QR kodą, kurį nuskanavęs pateks į virtualų pasaulį. „Ten, žinodamas NFT pasaulio žaidimo taisykles, galės konkretų meno kūrinį įsigyti“, – pasakoja viena iš parodos organizatorių K. Džilavjan.
Pasak pašnekovės, tai, kad NFT parodoje dalyvaus išimtinai moteriškas autorių kolektyvas, buvo žinoma dar praėjusiais metais, pradėjus įgyvendinti kūrybos moterų verslumo skatinimo projektą. Tiesa, konkrečių autorių pavardės paslaptimi išliko iki pat paskutinių savaičių.
Parodoje lankytojai išvys NFT, kuriuos sukūrė projekto #WISE dalyvės Anna Fríða Jónsdóttir (Islandija), SKêDI (Lietuva), Eglė Stripeikė (Lietuva), 5y7j…9Gmm (Danija), Pied Piper (Danija), Anna Giordano (Italija), Celia Sotiriou (Graikija), Christina Skaligkou (Graikija).
Parodos rengėjai įsitikinę, kad NFT visų pirma yra unikali galimybė patekti į profesionalaus meno erdves visoms toms moterims, kurios nepriklauso oficialioms menininkų profesinėms organizacijoms. Be to, panašios parodos suteikia alternatyvių būdų tapti labiau žinomoms ir skatina kuriančias moteris ieškoti netradicinių eksponavimo formų bei sprendimų, didina jų skaitmeninį išprusimą ir galimybes papildomai užsidirbti. Anot K. Džilavjan, #WISE projekto tarptautinis bendradarbiavimas akivaizdžiai parodė, kad kuriančioms moterims tai aktualu visose šalyse, nes jos uždirba mažiau ir jų kūrybinė karjera neretai klostosi lėčiau nei vyrų.
Tarptautinė kūrybos moterų NFT paroda 2022 m. spalio 6–12 d. vyks Dailininkų sąjungos galerijoje, Vokiečių g. 2, Vilnius. Ekspozicijos lankymo laikas – nuo 11 iki 19 val. Įėjimas laisvas.
*
Pranešimas spaudai parengtas įgyvendinant Erasmus+ suaugusiųjų švietimo projektą „#WISE – Women: Innovative, Succsessful, Empowered“. Europos Komisijos parama šio teksto rengimui nereiškia pritarimo jo turiniui, kuriame pateikiama autorių nuomonė, todėl Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už informaciją panaudotą šiame tekste.
Pranešimą paskelbė: Saulenė Pečiulytė, VšĮ Saulėtos idėjos