Gamta ir gyvūnai

Vilniečių pamėgtame ežere narai rado raudoną „golfą“, kibirus dažų ir veikiantį telefoną

„Vos tik ištrauki vieną butelį, po jo iškart iškyla kitas“, – sakė pirmojoje ežerų valymo akcijoje dalyvavęs naras. Vilniečių pamėgtos maudymosi vietos – Balsio ežero – dugną šukavę narai pririnko visą konteinerį šiukšlių, tačiau neneigė, kad darbo telkinio dugne – vis dar apstu, o radiniai sugeba nustebinti net ir patyrusius nardytojus. Akcijos metu bus valomi ir kiti šalies ežerai, todėl gyventojai raginami būti aktyvūs ir besidarbuojančių narų sulaukti savo rajone.

Rugpjūčio pradžioje daugiau nei 20 narų rinkosi vilniečių pamėgtame paplūdimyje prie Žaliųjų ežerų, kur padedami akcijos organizatorių valė telkinio dugną nuo šiukšlių. Didžiausią dėmesį savanoriai narai skyrė zonai prie paplūdimio, kur įprastai dėl didelės žmonių koncentracijos fiksuojamas didžiausias užterštumas.

Rado net raudoną „golfą“

Akcijoje dalyvavęs Imantas Precas, „Nardymo akademijos“ naras, pasakojo, kad specialiais maišais nešini savanoriai į krantą traukė nuo dažniausiai vandens telkiniuose randamų plastikinių butelių iki stambiagabaričių, pavojingų atliekų.

„Kaip ir kituose ežeruose, taip ir čia tarp šiukšlių dominavo plastikiniai buteliai, „skarbonkės“, plastiko atraižos ar maišeliai. Nemažai radome ir dugne nugulusių akinių nuo saulės. Keletas narų rado mobiliųjų telefonų. Vienas jų – tokios būklės, kad naras stengsis jį atgaivinti ir, jei tik pavyks, susisieks su savininku, kad šį grąžintų“, – sakė I. Precas.

Tarp pavojingų atliekų, pasak naro, dominavo padangos ir stiklo šukės: „Rinkome stiklus nuo sudužusių butelių, traukėme dažų kibirus ir net padangas. Vienas iš savanorių ištraukė traktoriaus padangą. Jei kitas šiukšles kiekvienas naras iškeldavo tiesiog rankomis ar įsidėjęs į specialų maišą, šiuo atveju mums prireikė ir papildomos pagalbos. Išplukdyti ir ištraukti išties nelengvą ir didelę padangą mums padėjo „Grindos“ gelbėtojai su valtimi“, – kalbėjo I. Precas.

Vis tik vienais įdomiausių tos dienos radinių narai vadina nuskendusią valtį bei dugne gulintį automobilį – seną raudoną „Volkswagen Golf“. Narų žiniomis, kažkur ežere turėjo gulėti ir dujinė viryklė, tačiau jos surasti tądien nepavyko.

Nors Balsio ežero dugnas valomas ne pirmą kartą, šiukšlių kaskart prirenkama išties daug. „Akcijos dieną nėrimai buvo tikrai sudėtingi, nes matomumas vandenyje buvo ypač blogas – kai kur negalėjome matyti net savo ištiestos rankos pirštų, tad šiukšles rinkome tiesiog graibstydami dugną rankomis. Ir jei tokiomis sąlygomis dirbdami pririnkome tokią krūvą, galime tik įsivaizduoti, kiek visko dar guli ežere.

Nežinau, kiek reikėtų nardyti, kad pavyktų išvalyti visą ežero dugną, nes sluoksnis po sluoksnio dumble slepiasi šiukšlės. Plauki ir matai kupstelį su balta viršūne, įkiši į jį ranką ir ištrauki „bambalį“. Liūdniausia, kad tokių kupstų yra išties nemažai“, – neslėpė „Nardymo akademijos“ atstovas.

Narų teigimu, tiek tokios akcijos, tiek ir pačių poilsiautojų atsakingas elgesys gali padėti išlaikyti ežerus švaresnius ir saugoti ten esančią gyvybę. Plastikiniai buteliai, bene dažniausiai vandens telkiniuose randama šiukšlė, neretai dugnuose guli pripildyti vandens ir užsuktais kamšteliais. Dalis žmonių taip siekia paprasčiau jais atsikratyti, tiesiog nuskandindami.

Prie ežerų švaros kviečia prisidėti kiekvieną

Per vieną ežerų valymo dieną buvo pririnktas visas konteineris šiukšlių, kurių išvežimu pasirūpino akcijos organizatoriai. Pirmąja iniciatyvos stotele Balsio ežeras pasirinktas neatsitiktinai – taip nubalsavo iki šiol prie akcijos prisijungę šalies gyventojai.

„Vasaromis dažniau poilsiaujame, tačiau gamtai dėl to tenka didesnė našta. Pirmąją dieną surinktas įspūdingas šiukšlių kiekis tik įrodo, kad daugelio mūsų pamiltoms poilsio vietoms reikia dar daugiau priežiūros. Tad turime ne tik poilsiauti atsakingai ir po savęs nepalikti šiukšlių, bet ir savanoriškai prisidėti padedant išlaikyti švarią gamtą“, – kalbėjo Miglė Vildžiūnaitė, „LOreal“ bendruomenės ir viešųjų ryšių vadovė. Ji pridūrė, kad savo pavyzdžiu įmonė siekia atkreipti visuomenės dėmesį į ežerų užterštumą bei paskatinti šalies verslą imtis pozityvių pokyčių.

„Ypatingai dėkojame visiems narams, prisidėjusiems prie pirmojo valymo, ir poilsiautojams, kurie nekviesti poilsį ant pledo iškeitė į savanorišką pagalbą ir padėjo narams iškeldami šiukšles, – džiaugėsi M. Vildžiūnaitė.

Vasarą startavusi „Švarus grožis – švarus vanduo“ iniciatyva siekia padėti išvalyti Lietuvos ežerus ir jų pakrantes nuo kenksmingų, stambiagabaričių bei kitų šiukšlių. Organizatorius – „L’Oreal“ priklausantis prekių ženklas „Garnier“ – kartu su partneriais kviečia šalies gyventojus Lietuvos ežerų švara ir būkle pasirūpinti kartu. Nuo kiekvieno „Drogas“ parduotuvėse įsigyto „Garnier“ produkto 2 ct yra skiriami Lietuvos ežerų valymui. Balsuodami, kuriems ežerams labiausiai reikia papildomo rūpesčio ir priežiūros, pirkėjai padės išrinkti, į kuriuos kitus vandens telkinius darbuotis ners partnerių „Nardymo akademija“ suburti narai.

Prie iniciatyvos norintys prisidėti gyventojai tai padaryti kviečiami iki šių metų rugsėjo 6 d.  

Pranešimą paskelbė: Miglė Dauskurdienė, 2people

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą