Didžiausia šalyje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe šią vasarą įgyvendino nemokamo geriamojo vandens gertuvių įrengimo darbus sostinės ligoninėse, poliklinikose ir kultūros įstaigose. Miesto sveikatinimosi įstaigose ir kultūros centruose jau veikia 45 vandens gertuvės, suteikiančios galimybę lankytojams atsigaivinti tyru vandeniu iš čiaupo. Iki metų pabaigos šis tinklas išaugs iki 57 gertuvių.
Vandens gertuvės, prijungtos prie Vilniaus vandentiekio, jau stovi Sostinės vaikų ir jaunimo laisvalaikio centre, Vilniaus mokytojų namuose, Naujosios Vilnios kultūros centre, Antakalnio ir Šeškinės poliklinikose, Vilkpėdės ligoninėje ir M. Marcinkevičiaus ligoninėje. Iki metų pabaigos vandeniu iš čiaupo taip pat galės vaišintis Karoliniškių, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, Naujosios Vilnios poliklinikos lankytojai.
„Vandens gertuvių tinklas viešąsias paslaugas teikiančiose organizacijose yra reikšminga tvarumo iniciatyva – ji padeda formuoti sveikus įpročius, vartoti daugiau vandens, mažinti plastiko naudojimą. Miesto gyventojams ir svečiams siūlomi gamtai draugiški būdai atsigaivinti iš giluminių gręžinių išgaunamu kokybišku Vilniaus vandeniu prisideda prie mūsų įsipareigojimo kurti žalią miestą jau kitais metais tampant Europos Žaliąja sostine“, – sako Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas.
Vandens gertuvės įrengtos tose ligoninių, poliklinikų ir kultūros centrų vietose, kur sulaukiama daugiausia lankytojų: koridoriuose ir fojė. Įrenginiai turi erdvią vandens pripylimo vietą, kurioje patogu vandeniu pildyti ir puodelius, ir didesnes gertuves. Be to, lankytojai ir organizacijų darbuotojai galės mėgautis ne tik šaltu, bet ir karštu vandeniu.
„Nuo tada, kai pradėjome diegti nemokamo geriamojo vandens gertuvių tinklą mieste, nuolat matuojame, kaip keičiasi vilniečių įpročiai jį vartojant. Šiemet mūsų užsakymu atlikta visuomenės nuomonės apklausa rodo, kad keturi iš dešimties vilniečių, išeidami iš namų, visada arba dažniausiai su savimi pasiima daugkartinę gertuvę. Mūsų tikslas yra sudaryti sąlygas miesto gyventojams ir jo svečiams naudotis tyru geriamu vandeniu patikimomis ir aplinkai draugiškomis sąlygomis, skatinti atsakingą vartojimą“, – sako vandens stoteles įrengusios bendrovės „Vilniaus vandenys“ Klientų aptarnavimo tarnybos direktorius Martynas Augaitis.
Vilniaus miesto viešosiose erdvėse taip pat veikia 40 nuolatinių vandens gertuvių, dar 8 mobiliosios vandens gertuvės vasaros laikotarpiu keičia savo vietą pagal praeivių srautus. Tvarios ir patogios naudoti „Vilniaus vandenų“ vandens gertuvės įrengtos vilniečių pamėgtose susitikimų vietose, didžiuosiuose sostinės parkuose, laisvalaikio erdvėse. Miesto viešosiose erdvėse įrengtų lauko gertuvių sąrašą galima rasti interaktyviame žemėlapyje.
Daugiau nei šimte sostinės mokyklų taip pat įrengti geriamojo vandens fontanėliai, kuriais siekiama skatinti mokinių sveikos gyvensenos įpročius.
Pasak M. Augaičio, penktus metus sostinėje veikiantis vandens gertuvių tinklas pasiteisino ir vis labiau populiarėja. 2023 m. vasaros sezono metu vilniečiai ir miesto svečiai sostinės gatvėse iš lauko gertuvių išgėrė 3,8 mln. stiklinių vandens. Atsisakant tokio kiekio vandens plastikinėse pakuotėse, į atmosferą nepateko 125 tonos šiltnamio efektą sukeliančių CO2 dujų. Daugiausiai vandens buvo išgerta iš sporto ir laisvalaikio viešosiose erdvėse įrengtų gertuvių.
Apie „Vilniaus vandenis“
„Vilniaus vandenys“ tiekia geriamąjį vandenį ir tvarko nuotekas daugiau nei 600 tūkst. gyventojų Vilniuje bei Vilniaus, Švenčionių ir Šalčininkų rajonuose. Bendrovės akcininkai yra Vilniaus miesto (88,97 proc.), Vilniaus (4,50 proc.), Švenčionių (4,62 proc.) ir Šalčininkų (1,91 proc.) rajonų savivaldybės. Per parą gyventojams patiekiama 94 tūkst. kub. metrų geriamojo vandens – tai yra maždaug ketvirtadalis viso Lietuvoje išgaunamo ir suvartojamo geriamojo vandens ir išvaloma 116 tūkst. kubinių metrų nuotekų, kas sudaro beveik trečdalį visos šalies nuotekų.
Pranešimą paskelbė: Eglė Galentaitė, UAB Headline Agency