Studijos - Karjera

Vilniaus universiteto garbės daktaro vardas – trims iškiliems užsienio mokslininkams

Gegužės 10 d. 15.00 val. Vilniaus universiteto (VU) Šv. Jonų bažnyčioje VU garbės daktarais iškilmingai bus inauguruoti trys iškilūs mokslininkai: prof. Bruno Robert’as (Prancūzija), prof. Andrew Bushas (Jungtinė Karalystė) ir prof. Thomas Chung-Kuang Yangas (Taivanas). Jie įvertinti už glaudžius mokslinius ryšius su VU plėtojant tyrimus medicinos, biofizikos ir cheminės inžinerijos srityse.

Rektoriaus prof. Rimvydo Petrausko teigimu, VU bendradarbiauja su daugeliu pasaulio mokslo institucijų, kasmet į jį atvyksta ar iš jo išvyksta šimtai tyrėjų, jis yra Europos universitetų aljanso „Arqus“ narys. „Tačiau tarp visų šių įvairių kontaktų visuomet yra išskirtinės bendradarbiavimo istorijos ir patirtys. Ryšiai, kurie tęsiasi dešimtmečius, apima įvairias bendradarbiavimo formas, o galiausiai tampa kultūrinės ir akademinės diplomatijos tarp šalių dalimi. Nuo šiandien Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Taivano mūsų universitete ir mūsų šalyje bus dar daugiau“, – sako VU rektorius.

Prancūzijos atominės energijos ir alternatyvių energijos šaltinių agentūros nariui ir Pietų Paryžiaus universiteto Ląstelės integratyvios biologijos instituto vadovui profesoriui Bruno Robertui VU garbės daktaro vardas suteiktas už reikšmingus darbus cheminės fizikos ir biofizikos srityse, ypač už fotosintezės tyrimus.

Prof. B. Robert’as pasaulyje gerai žinomas dėl savo pasiekimų plėtojant ir taikant Ramano bei elektroninės spektroskopijos metodus molekulinių sistemų tyrimams. Profesorius dirbo mokslinį darbą Harvardo universitete, Nobelio premijos laureato Martino Karpluso grupėje. Pastaruoju metu plėtoja originalią mikroskopijos metodiką, leidžiančią pasiekti aukštą skiriamąją gebą.

Iš Jungtinės Karalystės kilęs mokslininkas, Londono imperijos koledžo Pediatrijos ir vaikų sveikatos centro vadovas, Nacionalinio širdies ir plaučių instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas emeritas, Londono karališkosios Bromptono ligoninės vaikų kvėpavimo ligų gydytojas konsultantas profesorius Andrew Bushas VU garbės daktaro vardu pagerbtas už išskirtinius žmogaus atsako į supančios aplinkos stresą ir ankstyvus bronchų astmos kaip lėtinės ligos modelio ląstelinių ir molekulinių žymenų tyrimus.

Profesorius reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos vaikų sveikatos priežiūros pertvarkos organizavimo. Jis buvo pagrindinis konsultantas rengiant pirmąją vaikų pulmonologijos rezidentūros programą VU Medicinos fakultete, taip pat prisidėjo kuriant pirmąjį Cistinės fibrozės centrą Lietuvoje. Prof. A. Bushas iki šiol Vilniuje ir Londone nemokamai konsultuoja sunkiomis ir lėtinėmis ligomis sergančius Lietuvos vaikus, o 2019 m. jo iniciatyva buvo sukurta nuotolinė sergančių vaikų e. konsultacijų platforma, sujungusi VU Vaikų ligų kliniką su Londono karališkąja Bromptono ligonine.

Taivano nacionalinio Taipėjaus technologijos universiteto viceprezidentui bei išskirtiniam Cheminės inžinerijos ir biotechnologijų katedros profesoriui Thomui Chung-Kuang Yangui VU garbės daktaro vardas suteiktas už reikšmingus darbus medžiagų mokslo, cheminės inžinerijos ir nanotechnologijų plėtojimo srityse.

Profesorius yra tarptautinio masto cheminės nanoinžinerijos ekspertas. Už svarbius mokslo pasiekimus ir glaudžių mokslinių santykių tarp Lietuvos ir Taivano plėtojimą prof. T. C.-K. Yangas yra apdovanotas Lietuvos mokslų akademijos Theodoro von Grotthusso medaliu. Profesorius vertinamas už naujausių metodikų ir technologijų, inicijavusių proveržį plėtojant šiuolaikines nanotechnologijas, diegimą Lietuvoje.

Garbės daktaro vardas yra titulas, kurį teikia universitetai ar kitos aukštosios mokyklos asmenims už ypatingus nuopelnus plėtojant veiklą, atitinkančią universiteto misiją. VU garbės daktaro vardas teikiamas nuo 1979 m. Šiuo metu VU garbės daktaro vardą yra suteikęs 64 užsienio mokslininkams, tarp kurių yra du Nobelio premijos laureatai ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Kviečiame dalyvauti ceremonijoje.

Pranešimą paskelbė: Liudmila Januškevičienė, Vilniaus universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą