Studijos - Karjera

Vilniaus universiteto garbės daktaro vardas suteiktas JAV fizikui profesoriui I. B. Spielmanui

Vasario 13 d. Jungtinių Amerikos Valstijų Nacionalinio standartų ir technologijų instituto (NIST) tikrajam nariui, iškiliam fizikui Ianui B. Spielmanui buvo suteiktas Vilniaus universiteto (VU) garbės daktaro vardas.

Mokslininkas VU garbės daktaro vardu pagerbtas už iškilius darbus ir mokslinius ryšius su VU fizikais šaltųjų atomų ir kondensuotųjų medžiagų tyrimų srityje. Ilgus metus su VU mokslininkais bendradarbiaujantis profesorius kartu įgyvendino reikšmingus projektus, publikavo pasaulio mokslo bendruomenės aukštai vertinamus ir cituojamus straipsnius. Neabejotinai reikšmingas ir ženklus yra profesoriaus indėlis kuriant ir plėtojant šaltųjų atomų mokyklą VU.

Taip pat bendradarbiaujama rengiant VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto doktorantus, padedant tobulintis podoktorantūros stažuotojams.

„Man ir mano kolegoms mokslininkams tiek Vilniuje, tiek visame pasaulyje šis garbės daktaro vardas yra pats svarbiausias tarptautinės mokslo prigimties liudijimas. Mano tyrimų grupėje dirbantys asmenys – podoktorantūros stažuotojai, doktorantai, magistrantai ir kviestiniai mokslininkai, atstovaujantys daugeliui tautybių, su skirtingomis patirtimis, siūlo savo unikalias ir esmines mūsų bendrų tyrimų eigos ir sėkmės perspektyvas“, – kalbėjo prof. I. B. Spielmanas.

Nors prof. I. B. Spielmanas yra jaunas mokslininkas, tačiau jau gerai žinomas ir gausiai cituojamas pasaulio tyrėjų. Jis yra gavęs daug prestižinių apdovanojimų, tarp jų ir Amerikos fizikos draugijos Rabi premiją (2015 m.), Prezidento rango apdovanojimą (2019 m.).

„Man didžiulė garbė šiandien įteikti garbės daktaro regalijas profesoriui Ianui B. Spielmanui. Noriu pasveikinti profesorių kaip iškilų fizikos mokslų atstovą, kurio dėka pirmą kartą pasaulyje buvo ekperimentiškai sukurtas ir ištirtas dirbtinis magnetinis laukas bei sukinio ir orbitos sąveika šaltiesiems atomams“, – naują VU bendruomenės narį sveikino VU rektorius prof. Artūras Žukauskas.

Šie mokslininko inovatyvūs tyrimai atvėrė naują ir sparčiai besivystančią tyrimų sritį, kuri yra nepaprastai svarbi ir plačiai pritaikoma metrologijoje, atomtronikoje ir kitose srityse.

VU išskirtinis profesorius prof. Gediminas Juzeliūnas labai džiaugiasi turėdamas progą dirbti su tokio lygio mokslininku, kuris, anot jo, yra ne tik išskirtinių gebėjimų eksperimentatorius, bet ir puikus teoretikas.

„Man labai pasisekė, kad sutikau Ianą Spielmaną ir pradėjome bendradarbiauti. Tai atsitiko per šaltųjų atomų programą Santa Barbaros universitete Kalifornijoje 2010 m. Po diskusijų su Ianu mes atradome daug bendrų mokslinių interesų, susijusių su šaltųjų atomų tyrimais, todėl nusprendėme suvienyti jėgas šioje mokslinėje srityje. Tai paskatino labai sėkmingą ir ilgus metus besitęsiantį mokslinį bendradarbiavimą tarp NIST profesoriaus Iano Spielmano grupės ir mūsų tyrimų grupės VU“, – partnerystės pradžią prisiminė VU profesorius G. Juzeliūnas.

Prof. Ianas B. Spielmanas yra 63-ias užsienio mokslininkas, kuriam suteiktas VU garbės daktaro vardas. Prieš savaitę šis garbingas vardas buvo suteiktas Nobelio premijos laureatui, lazerininkui prof. Gerard’ui Mourou.

Pranešimą paskelbė: Liudmila Januškevičienė, Vilniaus universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą