Studijos - Karjera

Vilniaus universitetas kviečia rinktis naujas slaugos studijas

Vilniaus universitetas (VU) visada buvo, yra ir bus šalies mokslo pažangos variklis, todėl siūlo tik paklausias, kokybiškas ir ekspertų įvertintas studijas. Atsižvelgiant į besikeičiančius slaugos standartus ir vis didėjantį slaugos specialistų poreikį, nuo šių metų rudens VU Medicinos fakultete startuoja naujos, kitose šalies mokymo įstaigose analogų neturinčios, modernios slaugos studijų programos bakalaurams ir magistrams. Planuojate rinktis vieną perspektyviausių ateities specialybių – slaugytojo profesiją? Šios studijos – būtent Jums!

Šiandienos medicina nuolat keičiasi, tobulėja ir atsinaujina. Kasdien stebina naujausios technologijos, pažangūs gydymo būdai, unikalūs gydytojų gebėjimai. Negalima pamiršti, kad taip pat sparčiai keičiasi ir šiuolaikinio slaugytojo vaidmuo sveikatos priežiūros sektoriuje. Slaugos darbuotojai yra viena reikšmingiausių sveikatos apsaugos specialistų grupių, keičiasi jų darbo sąlygos ir uždaviniai, kyla nauji iššūkiai, atsiranda naujos kompetencijos.

„Mums yra didelė garbė pristatyti dvi visiškai naujas, drįsčiau teigti, absoliučiai unikalias kompetentingų slaugytojų rengimo studijų programas, kurios iš esmės skiriasi nuo kitų universitetų ar kolegijų panašių programų. Pirmoji – slaugos studijų programa yra skirta absolventams, svajojantiems apie slaugos bakalaurą. Antroji vadinasi „Išplėstinės praktikos slauga“, į ją kviečiami būsimieji magistrai. Baigusiems kolegijas numatomos papildomos studijos, po kurių jie taip pat galės mokytis magistrantūroje, – teigia VU Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorė, Slaugos katedros vedėja, šių programų vadovė profesorė dr. Natalja Fatkulina. – Aukšto profesionalumo lygio slaugytojų poreikis Lietuvos sveikatos priežiūros sistemoje nenumaldomai auga. Ir mūsų universitetas, šiais metais minintis 440 metų jubiliejų, paruošė tikrą dovaną švietimo ir sveikatos sistemoms – naująsias slaugos studijas.“

Jau nuo šių mokslų metų tik VU Medicinos fakultete pagal pažangiausias moduliniu principu sudarytas programas bus rengiami pasaulinio lygio slaugytojai, turintys slaugos ir išplėstinės slaugos teorijos ir praktikos žinių, įgūdžių ir gebėjimų, gebantys tobulinti ne tik savo profesines, bet ir lyderystės bei komandinio darbo kompetencijas, besirūpinantys asmens, bendruomenės ir visos visuomenės sveikata. Planuojama priimti 100 slaugos studentų (bakalaurų) ir 30 išplėstinės praktikos slaugos studentų (magistrų). Numatytos ir valstybės finansuojamos vietos.

„Mes džiaugiamės galėdami pasigirti, kad būsimiems savo studentams rengiame ir naujausias slaugos mokslo ir praktikos bazes, perkame moderniausią aparatūrą, muliažus, manekenus, atnaujiname slaugos laboratorijas. VU Santaros klinikų „Santaros“ slėnyje veiks pažangus medicinos ir slaugos simuliacijos centras“, – pasakoja prof. N. Fatkulina. Pasak jos, slaugos mokslo plėtros planų yra daug, jie kuriami aktyviai bendradarbiaujant su kolegomis iš kitų Europos ir pasaulio šalių. Prieš kelias savaites profesorė buvo išrinkta Europos mokslų akademijos valdybos nare. Iš viso Europos mokslo akademijoje šiuo metu yra 38 šalys.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, pastaruoju metu pasaulyje dirba daugiau nei 7 mln. slaugytojų ir akušerių. Tai didžiausia darbo jėga sveikatos apsaugos sektoriuje. Todėl 2020 metai PSO paskelbti slaugytojų ir akušerių metais. Tačiau Europos šalyse ir ateityje prognozuojamas didėjantis slaugos specialistų trūkumas dėl augančio vyresnio amžiaus žmonių skaičiaus. Dabar Lietuvoje šios kilnios profesijos atstovų akivaizdžiai trūksta, jų skaičius 1000 gyventojų nesiekia ES vidurkio (ES vidurkis 2017 m. buvo 9,2 slaugytojo 1000 gyventojų, mūsų šalyje – 7,6 slaugytojo 1000 gyventojų). Akivaizdu, kad būsimiems slaugos programų absolventams yra užtikrintas darbo vietų pasirinkimas.

Kodėl VU ką tik patvirtinta nauja slaugos bakalauro programa yra išskirtinė? Būsimieji slaugytojai turės galimybes mokytis tarpdisciplininėse sveikatos priežiūros komandose ir įsitraukti į aukščiausio lygio mokslines veiklas. Studentams bus suteiktos platesnės praktikos galimybės valstybiniuose ir privačiuose šalies sveikatos centruose, ligoninėse, poliklinikose. Slaugos paslapčių mokys geriausi VU medicinos ir sveikatos mokslų specialistai, dėstytojai, visame pasaulyje pripažinti mokslininkai. Studentai galės tobulinti savo žinias ir kitų užsienio šalių aukštosiose mokyklose pagal mainų programas, dalyvauti bendruose projektuose. Beje, svarbi naujiena yra ta, kad tik VU slaugą studijuojantys studentai neturės laikyti praktinių įgūdžių bendrojo egzamino. Baigę slaugos studijas ir apsigynę bakalauro darbą, absolventai galės tęsti studijas magistrantūros programose Lietuvoje ir kitose šalyse.

VU labai laukia ir būsimųjų išplėstinės praktikos slaugos magistrų. Tokių specialistų vaidmuo ir svarba pasaulyje ypač išryškėjo XXI a. Tai yra susiję su dviem aktualiais sveikatos priežiūros iššūkiais: gydytojų, specialistų mažėjimu ir pacientų su kompleksiniais poreikiais didėjimu. Naujos kartos išplėstinės praktikos slaugytojų veikla ne tik gerina šalies sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, bet ir leidžia taupyti sveikatos priežiūrai skiriamas lėšas. Šios srities specialistams ir ateityje bus priskiriama vis daugiau kompetencijų ir funkcijų, jie galės savarankiškai dirbti su pacientu ir tik esant būtinybei siųsti jį pas gydytoją.

Pasaulyje sparčiai populiarėjančią išplėstinės praktikos slaugos programą, kurioje yra integruotos slaugos, sveikatos ir technologijų mokslų žinios, sudaro trys specializacijų moduliai. Juos galima bus išsirinkti pirmame kurse. Tai – Pirminė sveikatos priežiūra, Anestezija ir intensyvioji terapija, Skubioji medicinos pagalba. Teorinių dalykų studentai mokysis simuliacinėje aplinkoje, praktiniai užsiėmimai vyks šalies sveikatos priežiūros įstaigose. Studijos pasibaigs magistro rašto darbu, kuriame didžiausias dėmesys bus skiriamas gebėjimams identifikuoti ir spręsti praktikos metu iškylančias problemas. Naujos kartos slaugos specialistai jau dabar labai laukiami sveikatos priežiūros paslaugų sektoriuje visame pasaulyje. Jie galės dirbti tiek savarankiškai, kūrybiškai, tiek įgūdžių derinimo principu, perėmę dalį gydytojų funkcijų.

Medicina ir slauga yra kilniausios žmonijos istorijoje profesijos. VU Medicinos fakultetas kviečia studijuoti slaugos mokslus tuos, kurie turi gerus bendravimo įgūdžius, neabejingi svetimam skausmui, geba valdyti emocijas, pasitiki savimi, yra atsakingi, kantrūs ir empatiški. Slaugytojams, kaip ir gydytojams, visuomenė kelia didelius reikalavimus, todėl naujos slaugos ir Išplėstinės praktikos slaugos studijų programos vienoje seniausių Europoje Alma Mater yra neabejotinai puiki Jūsų profesinio kelio pradžia!

Pranešimą paskelbė: Liudmila Januškevičienė, Vilniaus universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą