Kas yra vienišių diena ir kodėl ji švenčiama lapkričio 11-ąją (11.11)? Vienišių diena – tai neoficiali Kinijos šventė, atsiradusi dešimtajame dešimtmetyje. Šią šventę sugalvojo keturi Nanjingo universiteto studentai. Porų neturintys vaikinai nusprendė švęsti Viengungių dieną (Bachelor‘s Day). Vėliau ši šventė išplito ir tapo mėgstama tiek vyrų, tiek moterų bei buvo pervadinta į vienišių dieną.
Kodėl šventė minima lapkričio 11-ąją? Kinijoje skaičius 1 atrodo kaip hieroglifas, kuris reiškia pliką lazdą (tai interpretuojama kaip vienišas vyras, neturintis šeimos, ar medis, kuris neturi šakų). Na, o keturi vienetai – tai jau vienišių grupė. Žinoma, vienišių diena – tarsi priešingybė Valentino dienai.
Vienišių dienos šventė išplito visame pasaulyje, buvo rengiami vakarėliai, kur vieniši žmonės susipažindavo, užmegzdavo naujų pažinčių. Vėliau, 2009 metais, ši šventė įgavo ir kitokį atspalvį – tapo populiaria apsipirkinėjimo diena, pastaraisiais metais Europos didmiesčiuose lenkia net garsųjį „Juodąjį penktadienį“.
Nebijokime kalbėti apie seksą
„Fantazijos.ltׅ“ prekės ženklo įkūrėjas ir vadovas Povilas Klusaitis pastebi, jog Lietuvoje vienišių diena pamažu įgauna pagreitį prekių išpardavimo srityje. „Kažkada ir „Juodasis penktadienis“ atrodė mums tolimas, o dabar prekybininkams tai yra pati intensyviausia diena metuose“, – sako P. Klusaitis.
Pasak populiaraus prekės ženklo įkūrėjo P. Klusaičio, lietuviai vis labiau atsipalaiduoja. Sekso prekių fizinėse parduotuvėse daug dažniau lankosi vyrai nei moterys, nors internetinėje prekyboje lyčių pasiskirstymai beveik tolygus.
„Daug dirbame ties vienu labai aiškiu tikslu – padėti lietuviams suprasti, kad seksas yra įprasta ir neatskiriama suaugusio žmogaus gyvenimo dalis. Todėl skirkime jam dėmesio, nebijokime apie seksą kalbėti. Tai nėra nieko gėdingo, tai nėra nieko keisto, tai labai malonu ir netgi padeda sveikatai“,– sako P. Klusaitis.
Lietuvoje prasidėjo sekso revoliucija
Artėjant didžiausiam ir labiausiai jaudinančiam erotikos festivaliui Baltijos šalyse „Eros 2024“, Povilas džiaugiasi, kad pagaliau tokie renginiai atkeliauja į Vilnių.
„Pastaraisiais metais jaučiasi, kad Lietuvoje prasidėjusi tikra sekso revoliucija. Viešojoje erdvėje žmonės daug drąsiau kalba apie savo seksualinį gyvenimą, atsirado įvairiausių mokymų, seminarų, renginių intymumo tematika, populiarėja tematiniai erotiniai vakarėliai. „Eros 2024“ festivalis užgimė pačiu laiku. Tikiu, kad jam yra visos galimybės sužibėti ir klestėti daug metų“, – tikina P. Klusaitis.
Psichiatras kalbės apie drugelius pilve
Vienišių diena – puikus metas ne tik švęsti vakarėlyje, apsipirkti išpardavime, susirasti antrąją pusę, bet ir prisiminti save, mylėti ir rūpintis. Tad ir lapkričio 22–23 dienomis vykstančiame tarptautiniame erotikos festivalyje „Eros 2023“ bus daug edukacinių pranešimų, vyks seminarų apie seksualinį gyvenimą.
Seksologas, psichoterapeutas, psichiatras Viktoras Šapurovas skaitys pranešimą „Seksualinės intuicijos magija: kaip instinktas ir pasąmonė veda mus į gilesnį intymumą“. Pranešimo metu žinomas psichiatras nagrinės, iš ko susideda seksualinė intuicija ir kaip ją panaudoti renkantis meilės, draugystės ir santuokos partnerį. Taip pat bus aptartas meilės aktas, kaip aukščiausias meilės momentas, medikas analizuos ryšį tarp emocinio, dvasinio, fizinio bei seksualinio intymumo.
Pasak psichiatro V. Šapurovo, Lietuvos visuomenė per tris dešimtmečius pasikeitė, jai miegamajame tapo svarbi ir laimė. „Žmonės rašo, skambina, rūpinasi savo laime, partnerio sveikata. Dauguma suvokia, kad abipusis džiaugsmas mylintis labai svarbus šeimos, poros laimei, stabilumui“, – teigia V.Šapurovas.
Seksualinė intuicija – gebėjimas jautriai ir empatiškai suprasti savo ar kito žmogaus seksualinius jausmus. Psichiatras V. Šapurovas šypsodamasis sako: seksualinę intuiciją dažnai vadiname „drugeliais pilve“. Mat seksualiniame gyvenime intuicijos stiprumas priklauso nuo žmogaus asmeninių patirčių, empatijos lygio bei gebėjimo klausytis savo impulsų ir reaguoti į partnerį. „Drugeliai pilve – tai pasąmonės signalai, kurie neklaidina. Jų nepaisymas atveda į sunkų artumo kūrimo kelią, kuris galiausiai sužlugdo laimę“, – sako V. Šapurovas.
Savo įvaizdyje nebijoti latekso
Pirmajame erotikos festivalyje „Eros 2024“, vyksiančiame Vilniuje, lankytojai prieš patekdami į renginį gaus svarbų aksesuarą – apyrankę. „Svečiai, prieš pasinerdami į įspūdžius, pasirinks tą apyrankę, kuri atspindi jų nuotaiką, gyvenimo būdą bei norus. Mėlyna simbolizuos, kad žmogus laisva(s) kaip vėjas. Rožinė spalva – užkalbink, pažiūrėkime, kur tai nuves. Geltona – toli kaip mėnulis, dalyvis atėjo mėgautis festivalio atmosfera.
Žvaigždžių stilistė Milda Metlovaitė, dirbanti populiariuose televizijos projektuose, renginiuose, puošianti pramogų pasaulio atstovus, džiaugiasi, jog į Lietuvą atkeliauja erotikos festivalis. Pati lankiusis erotikos renginiuose Berlyne, Kopenhagoje, tikina, jog kiekvienąsyk ruošdavosi specialiai. „Siūdavausi drabužius, kuriuose dominuodavo juodas lateksas, sidabriniai, metaliniai aksesuarai. Juodas lateksas sukuria drąsią, intensyvią ir provokuojančią nuotaiką. Tačiau niekad mano asmeniniai įvaizdžiai nebūdavo atviri. Tokio pobūdžio renginiuose nebūtina atverti per daug savo kūno, neperžengti vulgarumo ribos“, – pasakoja stilistė M. Metlovaitė.
Žinoma stilistė pataria tarptautinio erotikos festivalio lankytojams bei svečiams nesibaiminti dėl savo aprangos bei įvaizdžio. „Pirmą kartą būna nejauku, nedrąsu, visuomet naujovė ir nepatirti dalykai neramina. Tačiau į šį festivalį reikia pažiūrėti kaip į įdomų žaidimą, visiems rekomenduoju ateiti kaip į šventę“, – sako M. Metlovaitė.
Galiausiai stilistė linki būti drąsiems, savo įvaizdžiuose nebijoti erotikos ir seksualumo detalių, ateiti atvira širdimi, leistis į nepatirtus potyrius ir išeiti iš komforto zonos.
Išdrįsk pažinti savo troškimus – jau lapkričio 22–23 dienomis tarptautiniame erotikos festivalyje „Eros 2024“.
Pranešimą paskelbė: Saulė Vitkauskaitė, Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO