Laisvalaikis

Vasaros sezono šventės rajone: tradicijos, naujovės ir bendradarbiavimas

Vasara  ̶  tradicinių renginių ir švenčių metas, birželio pradžioje Gargždų miesto 766-uoju gimtadienio „Labas, vasara!” renginiais prasidėjęs maratonas tęsiasi iki šiol. Šiais metais gimtadieniui skirta kukli suma – 10 tūkst. eurų (praėjusiais metais vien iš savivaldybės biudžeto skirta 40 tūkst. eurų). Bendruomenė organizavo ekskursiją ir koncertą, taip pat prisidėjo Gargždų sporto centras, organizavęs sporto dieną, todėl šventė, nors ir su nedideliu biudžetu, buvo turininga. Nemažai tradicinių renginių vyks ir antroje vasaros pusėje.

„Galima pasidžiaugti, kad mūsų savivaldybėje šventės darosi vis įdomesnės ir įvairesnės, įtraukiančios vis daugiau dalyvių – tiek į organizacinį darbą, tiek pasirodant pačioje šventėje,  ̶  aš taip pat neseniai vykusioje Priekulės miesto ir žirginio sporto šventėje jau tradiciniais tapusiuose gražiausios skrybėlėtos damos rinkimuose tiesiog privalėjau dalyvauti pasipuošusi skrybėlaite,  ̶  sakė mero pavaduotoja Violeta Riaukienė,  ̶  smagu kiekvienam pasijusti įpareigotu šventės dalyviu.“

„Prie šventės ruošimo darbų daug prisidėjo Priekulės seniūnijos darbuotojai,  aplinkos tvarkytojai, socialinio darbo specialistės, Priekulės socialinio paslaugų centro bendruomenė, kultūros centras, Priekulės bendruomenė „Ainiai“. Naujas šventės akcentas  ̶  pirmą kartą priesaiką davė Šaulių 3-osios rinktinės kuopos Priekulės  nauji nariai,  ̶  7 suaugę ir 6 vaikai. Šventinimo ceremonijoje dalyvavo parapijos klebonas Viktoras Ačas. Žinoma, pagrindinė mūsų šventės dalis yra žirgų konkūrai. Kasmet juose dalyvių daugėja. Ypatingai didelis dėmesys buvo skirtas mažiesiems, jaunoms šeimoms: buvo vaišinamasi čirviniais blynais ir kompotu. Pačius mažiausius užbūrė spektaklis „Debesų gaudyklė“, visi buvo sužavėti „burbulų dėdės“ muilo burbulais. Vingio parką visą dieną puošė elegantiškos damos su skrybėlėmis. Smagu, kad su skrybėlaitėmis jau tapo įprasta ateiti į šventę ir toms damoms, kurios nedalyvauja gražiausios skrybėlaitės rinkimuose. Kitais, 480-ojo jubiliejinio miesto gimtadienio metais planuojamas sąskrydis, o ypatingomis skrybėlėmis pakviesime pasipuošti ir ponus“,  ̶  apie šventę pasakojo Priekulės seniūnės pavaduotoja Raimonda Narkienė.

Bendruomenių renginiams – lėšos iš dviejų šaltinių

Seniūnijų gyventojų bendruomenės ir kitos nevyriausybinės organizacijos gauna lėšų švenčių organizavimui iš dviejų šaltinių – iš savivaldybės biudžeto pagal Klaipėdos rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo programą ir valstybės biudžeto, t. y. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017 ̶ 2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonę „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“. Iš valstybės biudžeto lėšos seniūnijoms paskirstomos pagal gyventojų skaičių.

Iš Savivaldybės biudžeto iš viso skirta 93 400 eurų (pernai 89 800 eurai). Šios lėšos skirtos ne vien šventėms ir kitiems renginiams. Socialinei veiklai skirta 8 930 eurų, kultūrinei ir švietėjiškai – 21 365 eurų, sporto ir sveikatinimo – 20 159 eurų, bendruomeninei ir kitai vietos bendruomenės sutelktumą ir gyvenimo kokybę gerinančiai veiklai – 17 860 eurų, bendruomenės akcijoms ir iniciatyvoms, viešųjų erdvių ir aplinkos kokybei gerinti – 25 086 eurų.

Iš valstybės biudžeto lėšomis finansuojamos programos skirta 39 274 eurai (pernai 37 501 euras). Lėšos paskirstytos prie 500 eurų bazinės sumos seniūnijai pridėjus pagal seniūnijoje gyvenamąją vietą deklaravusių gyventojų skaičių. Tinkamomis finansuoti veiklos laikomos išplėstinės seniūnaičių sueigos sprendimu patvirtintos veiklos, tenkinančios viešuosius gyvenamųjų vietovių bendruomenių poreikius.

Grįžtama prie senųjų tradicijų, ieškoma savitumo ir originalumo

Joninės bei Rasos šventė surengtos daugelyje miestelių,  ̶  ypatinga, archajiška, laikantis senųjų papročių ir tradicijų šventė šiemet buvo Gargžduose. Vienos iš ryškiausių Joninių švęstos Agluonėnuose ir suderintos su teatrų festivaliu.

Liepos 6-ąją didžiausios valstybės atkūrimo šventės tradiciškai suorganizuotos Doviluose bei Kretingalėje. Taip pat šventės organizuotos Gargžduose, Priekulėje, Vėžaičiuose, Lapiuose, Veiviržėnuose, Kvietiniuose prie Eketės piliakalnio.

Šiemet įvairiais renginiais šurmuliuojančioje Drevernoje birželį vyko „rimtas“ renginys, skirtas Žemaitijos metams paminėti – konferencija „Ar gerai pažįstame Žemaitiją?“, kurioje pranešimus skaitė žinomi mokslininkai Juozas Pabrėža, Kęstutis Demereckas, Rūta Vildžiūnienė, Petras Bielskis.

Iš tradicinių atgimusių švenčių paminėtina Drevernos uoste vykusi Kaimo ir žvejų šventė „Ant marių kraštelio“. Iš naujų tradicijų kūrimo  ̶ Sendvario seniūnijoje vykęs Tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatas. 

Veiviržėnų vasaros šventė „Geriausi Jūsų vakarai Veiviržėnuose“ šiemet visus nuteikė „žaliai“.  

„Šiemet pirmą kartą miestelio šventės metu organizavome Žaliąjį pikniką. Norime, kad tai taptų tradicija. Į miestelio centrą kvietėme ateiti su žalia detale aprangoje ar atributikoje. Pikniko metu žmonės laisvai ir smagiai bendravo, sėdėdami ant išdalintų kėdžių ar sėdmaišių, klausėsi muzikinio dueto „Agna duo“, žiūrėjo filmą „Dar kartą, iš naujo“. Jaukumo renginiui suteikė staliukai su degančiomis žvakėmis. Visi atsinešė savo užkandžių ir dalinosi su kaimynais. Dalyvavo apie 150 žmonių“,  ̶  džiaugėsi pavykusiu renginiu Veiviržėnų seniūnijos seniūnė Edita Sluckienė.  

Visai neseniai sulaukta žinios, kad Veiviržėnai paskelbti Lietuvos mažąja kultūros sostine 2020 m. Tai miestelio bendruomenės, teikusios paraišką, nuopelnas. Tikimasi tikrai įspūdingų ateinančių metų Veiviržėnuose!

O ateinantį sekmadienį Vėžaičiuose vyks 105-osios Oninės, kuriai parengta labai įdomi programa su daugeliu gerų atlikėjų.

Vėžaičių kultūros centras Lapių bendruomenės parke rugpjūčio 14 d. organizuoja kasmetinę miško šventę, mėnesio viduryje jau dešimtąjį kartą įvyks „Gargždo“ festivalis ir „Lietuvos cepelinų virimo čempionatas“, organizuojami visuomeninės organizacijos „Bendrai visi“.

Bendradarbiavimas stiprėja

Pasak mero pavaduotojos Violetos Riaukienės, Savivaldybė nuolat skatina tarpinstitucinį bendradarbiavimą, nes būtent švęsdami šventes, bendrai organizuodami renginius atrandame vieni kitus su savitais talentais ir įgūdžiais. „Ypač svarbu, kad nepamirštami yra socialinę atskirtį patiriantys žmonės ar neįgalieji,  ̶  vertinant paraiškas prioritetas yra tiems projektams, kur įtraukiami tokie mūsų gyventojai per edukacijas ir netgi kaip savanoriai,  ̶  norėtųsi, kad tokie žmonės jaustųsi reikalingi ir visi juos matytume laimingus bendruose renginiuose“,  ̶  sakė vicemerė.

Gargždų kultūros centras pabrėžia, kad puikiai, konstruktyviai ir draugiškai bendrauja su Sporto centru, Atviru jaunimo centru, tenka bendradarbiauti su Laisvalaikio centru, Sveikatos biuru ar biblioteka. Bendruomenė visuomeniškais pagrindais kultūros centre rengia susirinkimus, prisideda prie švenčių organizavimų.

Priekulėje ne tik miesto ir žirginio sporto šventę, bet ir organizuojant kitus renginius glaudžiai bendradarbiaujama su bendruomene „Priekulės ainiai“, lietuvininkų bendrija ,,Mažoji Lietuva”, su socialinių paslaugų centru, I. Simonaitytės gimnazija, sporto klubu „Priekulės žirgai”, Drevernos uostu, Agluonėnų seniūnija, su Priekulės savanoriais, Šaulių kuopa, be to, veikia švenčių organizavimo komitetas.

Veiviržėnų kultūros centras taip pat labai vieningas su bendruomene, seniūnija, Veiviržėnų parapija, Klaipėdos rajono amatų centru, J. Šaulio mokykla ir kitomis miestelio ir rajono įstaigomis.

Endriejave ypač aktyvi bendruomenė, kuri yra pagrindinė seniūnijos partnerė, rėmėja ir pagalbininkė visuose  renginiuose, projektuose ir darbuose. Birželį miestelyje jau vyko tradicinis renginys „Saulės ratu“, o  rugpjūčio 31 d. vyks renginys Žemaitijos metams ir Baltijos kelio 30-iui paminėti.

Puikiu bendradarbiavimu džiaugiasi ir Dovilų, Vėžaičių, Kretingalės kultūros centrai ir bendruomenės.

Rugpjūčio mėnesį, kai didelė dalis kultūros centrų darbuotojų po intensyvaus sezono atostogauja, vyks dar daug bendruomenių švenčių, visose seniūnijoje vyks ir sportinių renginių.

Visus rajono gyventojus kviečiame sekti skelbimus Savivaldybės interneto svetainėje ww.klaipedos-r.lt ir feisbuko paskyroje, taip pat ir atskirose seniūnijų feisbuko paskyrose. Švęskime visi kartu, dalinkimės įspūdžiais, dalyvaukime, puoselėdami tradicijas sukurdami naujų!

Daiva Beliokaitė

Pranešimą paskelbė: Daiva Beliokaitė, Klaipėdos rajono savivaldybės administracija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą