Laisvalaikis

Vandens turizmo profesionalas atskleidžia, kur Lietuvoje rasti universaliausią upę

Įsibėgėjęs vasaros pramogų sezonas žada būti karštas vandens turizmu užsiimantiems verslininkams. Vienos didžiausių baidarių ir jų įrangos nuomotojų Lietuvoje „Upių labirintas“ vadovas Povilas Pelanis pastebi, kad vandens turizmo mėgėjai tampa reiklesni: kruopščiai renkasi upes, domisi papildomomis paslaugomis.

„Upių labirintas“ vadovo teigimu vienas dažniausių pageidavimų, kad upėje pakankamai būtų vandens, bet tuo pačiu nebūtų ir nuobodu plaukti, o krante galima būtų pamatyti tam tikrus gamtos objektus bei gauti papildomas paslaugas: įrengtas stovyklavietes ir apgyvendinimą.

Upė, kuri patiks visiems

Visgi P. Pelanio teigimu, svarbiausias akcentas vandens turizme yra upė, o jai poilsiautojai kelia įvairių, itin universalių reikalavimų.

„Nesvarbu ar plaukia šeimos su mažais vaikais ar įvairaus amžiaus bei patyrimo grupės, dažniausias klausimas yra: „ kokią upę rekomenduotumėte, kad visada būtų vandens, nereikėtų temptis baidarių, būtų tam tikrų iššūkių, bet tuo pačiu būtų saugu? Tai džiugu, kad turiu atsakymą – tai Verknė. Ši upė pradėjusi savo vagą Trakų rajone, po 77 km pasiekia Nemuną, kelionę galima užbaigti prie Birštono. Šioje atkarpoje galima suplanuoti 1-4 dienų maršrutus su nakvynėmis mūsų atnaujintoje stovyklavietėje. Nors upėvardžio šaknis sietina su žodžiais verkti, virkauti, manau tai įmanoma tik dėl upės grožio“, – šypsojosi „Upių labirinto“ vadovas.

Jo teigimu ši upė itin patogus ir lengvai pasiekiamas maršrutas Vilniaus, Kauno, Alytaus, Marijampolės, Prienų gyventojams, upės gamtovaizdis itin įvairus, yra ir skardžių, ir lygumų, vyrauja lapuočiai, tačiau pasitaiko ir pušynų, plaukiant lygi paukščių garsai, ypač įplaukiant į Nemuną. Šioje maršruto dalyje galima paminėti Verknės ir Narupės santakoje stovintį Babronių piliakalnį. Kitoje Narupės žiočių pusėje, nuo aukšto skardžio, atsiveria puikus Verknės slėnio vaizdas. Verknės žiotyse, dešinėje pusėje, atsiveria skardis su garsiuoju Ožkų pečiumi. Tai Lietuvoje reta gargždo konglomerato uola.

„Mūsų dažnai klausia, o tai kaip prieš srovę Nemunu plaukti, tikrai galime nuraminti, kad tai nėra sudėtinga, nepaisant lyties amžiaus, o kaip tik romantiška plaukimo pabaiga prie Birštono prieplaukų, nes upė plati, o srovė nestipri. Visada stengiamės papasakoti klientams apie pasirinktos upės „charakterį“, pasiūlyti tinkamiausią jos atkarpą arba visiškai alternatyvų maršrutą. Aš pats esu praplaukęs su šeima tikrai daug Lietuvos upių, kiekvienais metais išvykstu su bendraminčiais ir į kalnų upes, tačiau tikrai galiu konstatuoti, kad Verknė yra viena universaliausių upių mūsų šalyje. Joje galima rasti ir Ūlos dvasios, Minijai būdingų akmeninių rėvų, Visinčios kilpų ir net dalelę Siesarčio užvartų“, – pasakojo P. Pelanis.

Naujos tendencijos vandens turizme

Jo teigimu, pastaruoju metu populiarėja plaukimai naktimis, ieškant paslėptų orientacinių taškų ar mažiau lankomų gamtos objektų. Visgi dažniausias išlieka plaukiojimas dieną su vakariniu pasisėdėjimu prie laužo.

„Vieni nori kuo labiau atitrūkti nuo civilizacijos ir plaukia su visu turizmo inventoriumi baidarėje, o kitiems smagiau irkluoti be bagažo ir išlipus pasilepinti kaimo turizmo malonumais ar pažiūrėti transliuojamų sporto varžybų. Tokie tikslai yra ypač svarbūs planuojant maršrutą – pasirenkant starto ir finišo vietą, numatant galimybes sutrumpinti ar išvis nutraukti plaukimą“, – sakė „Upių labirinto“ atstovas.

Per savo ilgametę patirtį P. Pelanis jau įprato visiems klientams pabrėžti, kad svarbiausia plaukiant, ypač ilgesnius maršrutus, nepamiršti priemonių, kurios kelionėje užtikrins saugumą. „Žinoma, didžiausias prioritetas kiekvienam turėtų būti saugumas – visuomet reiktų turėti vaistinėlę, apsauginį kremą nuo saulės, purškiklį nuo kandančių ir geliančių vabzdžių. Yra ir smulkesni dalykai, apie kuriuos pamirštama dažniau: tai ir akiniai nuo saulės, ir asmeninės higienos priemonės“, – pažymėjo „Upių labirinto“ vadovas.

P. Pelanis primena, kad į vandens kelionę drąsiai galima imti mobilųjį telefoną, fotoaparatą, ir netgi elektroninę skaityklę jei negalite užmigti be mėgstamos knygos, nes baidarėje vietos tikrai užteks, svarbu pasirūpinti neperšlampamais maišais, dėl kurių su nuomotojais reikia susitarti iš anksto.

„Gamtoje geriausia nesulįsti į technologinius įrenginius, o kaip tik nuo jų pailsėti. Bet jei norite pafotografuoti aplinką, filmuoti plaukimo momentus, kas galėtumėte pasidalinti socialiniuose tinkluose ir bijote, kad viskas sušlaps – jaudintis nėra didelio reikalo, neperšlampami maišai, juos teisingai užsukus, tikrai apsaugos. Kiekvienas keliavimu mėgaujasi savaip, tad planuodami žygį nepamirškite, kad bosas esate jūs, ir savo kelionę, tiek jos maršrutą, tiek dalykus, kuriuos pasiimsite, valdote jūs“, – patarė „Upių labirinto“ atstovas.

15 metų patirtis ir tūkstantinės  investicijos

„Upių labirintas“ – 2004-aisiais verslą pradėjusi baidarių nuomos įmonė per savo veiklos metus į įrangą, transportą ir infrastruktūrą investavo daugiau kaip 150 tūkst. eurų. Didelę jų dalį sudaro atnaujinto inventoriaus išlaidos irklams, liemenėms, neperšlampamiems maišams, kėdutėms vaikams, nes augant žmonių susidomėjimui, privalu užtikrinti kokybiškiausias įmanomas paslaugas, komfortą ir saugumą.

Investicijas atperka susidomėjusių brandus požiūris, mat dažniausiai poilsiautojai dėl išlaidų pernelyg nesirūpina ir suvokia, jog taupyti saugumo ar komforto sąskaita neapsimoka.

„Šiais metais įgyvendinome didžiausią investiciją – tai specialūs nameliai, kuriuose galės apsistoti visi norintys  mūsų stovyklavietėje Pikelionyse. Kadangi mūsų tipinis savaitgalio klientas yra pozityviai nusiteikęs ir aktyvus žmogus, specialiai stovyklavietėje įrengėme krepšinio, tinklinio ir futbolo aikšteles, ant Verknės upės kranto yra japoniškas kubilas ir pirtis. Vis daugiau turistų nori ne tik plaukti, bet ir aktyviai leisti laiką po plaukimo, o ne tik ramiai pasėdėti prie laužo, nors tikrai nemažai yra norinčių tiesiog ramybės, vakaro palapinėje prie upės, todėl stengiamės būti universalūs ir lankstūs“, – reziumavo „Upių labirinto“ vadovas.

Naudingi patarimai plaukiant su baidarėmis:

Be ko nepavyks išplaukti: baidarės, irklai, gelbėjimosi liemenės ir vandeniui atsparūs maišai daiktams – visą privalomą inventorių gausite iš “Upių labirinto”.

Svarbūs daiktai plaukiant:

 • Kremas nuo saulės, lūpų balzamas
 • Pirmosios pagalbos vaistinėlė
 • Akiniai nuo saulės
 • Maudymosi kostiumas
 • Vanduo, gaivieji gėrimai
 • Užkandžiai
 • Peilis
 • Degtukai/ žiebtuvėlis
 • Fotoaparatas ar video kamera (geriausia – atsparūs vandeniui)
 • Mobilusis telefonas (kaip būtina priemonė pagalbai iškviesti)
 • Žemėlapiai, GPS, kompasas
 • Žibintuvėlis
 • Priemonės nuo uodų/erkių/kitų vabzdžių
 • Apsiaustas nuo lietaus
 • Specialus apavas, pritaikytas bristi per vandenį
 • Kepurė, apsauganti nuo saulės
 • Atsarginės aprangos komplektas
 • Maišai šiukšlėms
 • Tualetinis popierius

Pranešimą paskelbė: Džeraldas Kauneckas, UAB „Idea Prima”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą