Valgymo sutrikimai yra rimta ir dažna problema, galinti turėti neigiamų pasekmių tiek fizinei, tiek psichikos sveikatai. 2022 m. sausio mėnesio 9-ajame (1) žurnalo „The Lancet Psychiatry“ numeryje paskelbta, kad bendras valgymo sutrikimų dažnis per COVID-19 pandemiją 2020 m., palyginti su ankstesniais metais, padidėjo 15,3 %. Nors pandemija pablogino bendrą gyventojų psichikos sveikatą visame pasaulyje, ypač neigiamai ji paveikė žmones, turinčius valgymo sutrikimų arba tuos, kuriems jie gresia. Valgymo sutrikimų turinčių paauglių skaičius per pandemiją išaugo net dvigubai. Šis padidėjimas gali būti susijęs su socialiniais veiksniais, tokiais kaip grožio idealai, medijos poveikis, stresas ir izoliacija. Taigi COVID-19 pandemija išryškino būtinybę skubiai ir plačiai skleisti informaciją apie šiuos sutrikimus.
Valgymo sutrikimų srityje dirbantiems specialistams nerimą kelia tai, kad šie sutrikimai yra viena mirtingiausių iš visų psichikos sveikatos diagnozių, o valgymo sutrikimų turintiems paaugliams gresia didesnė savižudybės rizika nei bendrai populiacijai. Todėl ypač svarbu suprasti galimo valgymo sutrikimo požymius, nes tyrimai rodo, kad savalaikė diagnozė ir gydymas leidžia pasiekti geresnių ilgalaikių rezultatų ir didesnes galimybes visiškai pasveikti.
Valgymo sutrikimai gali sukelti daugybę sveikatos problemų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, virškinimo sutrikimai, kaulų silpnumas, dantų ir burnos pažeidimai, hormoniniai pokyčiai, ir net mirtį. Todėl labai svarbu laiku pastebėti valgymo sutrikimus ir suteikti tinkamą pagalbą. Kai kurie valgymo sutrikimų požymiai, kuriuos gydytojai gali pastebėti, yra: svorio kritimas ar svyravimas, maisto vengimas ar ribojimas, persivalgymas ar vėmimas po valgio, išsakomas nepasitenkinimas savo kūnu ar svoriu, nuolatinis kalorijų skaičiavimas ar alinantis sportavimas, elektrolitų disbalansas ir kt. Jei šeimos gydytojas įtaria valgymo sutrikimą, jis atlieka išsamų paciento tyrimą ir nukreipia jį pas specialistus: psichologą, dietologą ar psichiatrą.
Suprasdami savalaikio diagnozavimo svarbą, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Valgymo sutrikimų centro specialistai parengė ir išleido išsamų plakatą „Valgymo sutrikimai (VS). Pirminis įvertinimas ir pagalba“. Jame atkreipiamas dėmesys į pagrindinius valgymo sutrikimų simptomus ir rodiklius, nurodoma, kada reikalinga stacionari pagalba, o kada užtenka psichiatro ar psichologo ambulatorinių konsultacijų.
Plakatas platinamas nemokamai. Dėl jo įsigijimo kreipkitės į Vilniaus miesto psichikos sveikatos centrą e. p. komunikacija@vasaros.lt
Pranešimą paskelbė: Janina Utkuvienė, VšĮ Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras