Sveikata

Vaistinės tikisi būti svarbiu žaidėju teikiant imunoprofilaktikos paslaugas: skiepai nuo dviejų ligų – tik pradžia

Pirminės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas pandemijos metu sulaukia įvairių iššūkių. Prisidėdamos prie šių paslaugų prieinamumo, vaistinės plečia savo funkcijas – tai nebėra tik vieta vaistams įsigyti. Tokios farmacinės rūpybos paslaugos, kaip kraujospūdžio, temperatūros matavimas, inhaliacinių technikų mokymas, odos ir plaukų būklės vertinimas, kūno kompozicijos analizė vaistinėse teikiamos jau kelerius metus. Tačiau nuo kovo mėnesio vaistinės pradės teikti ir šiuo metu itin aktualias imunoprofilaktikos paslaugas – skiepys nuo erkinio encefalito, o rudenį ir nuo sezoninio gripo.

BENU vaistinėse parengtos skiepijimo vietos pagal visus išplėstinės praktikos vaistininko veiklai keliamus reikalavimus, tik laukiama patvirtinimų iš reikiamų institucijų, kad būtų galima pradėti skiepyti 7 BENU vaistinėse: Vilniuje trijose, Kaune dviejose, Klaipėdoje ir Pasvalyje po vieną.  Išplėstinės praktikos vaistininkai išlaikė egzaminus ir pateikė prašymus licencijoms, liko tik sulaukti, kol bus paruošta e. sveikatos sistema, kad vaistinės galėtų pateikti informaciją apie suteiktą vakcinacijos paslaugą.

Visuomenės imunizacijos apimčių didinimas pandemijos metu ypač aktualus, todėl papildomas studijas Lietuvos sveikatos mokslų universitete ir Vilniaus universiteto Medicinos fakultete baigę 40 BENU vaistininkų laukia, kada galės pradėti skiepyti nuo Lietuvoje pavojingiausios centrinės nervų sistemos infekcijos – erkinio encefalito. Ankstyvas pavasaris šiems skiepams tinkamiausias metas.

Išplėstinės praktikos vaistininkas – tai Lietuvoje nauja specialybė. Ir nors vaistininkas jau savaime yra farmacijos magistras, baigęs 5 metų studijas, per papildomus kvalifikacijos kėlimo mokymus įgijo teorinių ir praktinių imunoprofilaktikos žinių bei išlaikėme egzaminus. 

„Laukiame, kada galėsime pradėti skiepyti vaistinėse – tikrai nebijome, esame tam pasiruošę. Norisi greičiau įsivažiuoti ir kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie naują paslaugą, ateitų skiepytis. Vakcinavimo procesas saugus, vaistininkai gaus paruoštas vakcinas, taip užtikrinant visišką proceso sterilumą, lengvesnį antiseptikos proceso valdymą. Asmeniškai žinau, kokia pavojinga gali būti erkinio encefalito infekcija – mano tėtis persirgo, taigi ligą mačiau iš arti. Apmaudu, kad žmonės rizikuoja ne tik savo sveikata, bet ir gyvybe, kai yra visiškai paprastas prevencijos būdas – skiepai. Ir jau greitai jie bus dar labiau prieinami, nereikės laukti eilėse gydymo įstaigose, nereikės šeimos gydytojo siuntimo“, – pasakoja išplėstinės praktikos vaistininkės licencijos laukianti Silvija Keturakienė, kuri vakcinacijos paslaugą teiks BENU vaistinėje Kaune.

Vaistinėse skiepys suaugusius

Skiepijimą vaistinėse teigiamai vertina ir patys gyventojai, kaip rodo „Spinter tyrimai“ atlikta gyventojų apklausa, net 7 iš 10 pasisakiusiųjų šią naujieną vertina teigiama, o 41 proc. mano, kad tai paskatins daugiau žmonių pasiskiepyti ir sustiprins visuomenės imunitetą.

Trečdalis Lietuvos gyventojų mano, kad naujoji tvarka padės sutaupyti laiko, vakcina bus įskiepyta patogiau ir greičiau, taip pat sumažės eilės gydymo įstaigose. Tą patvirtina ir užsienio šalių pavyzdžiai, štai Airijos vaistinėse paskiepytų žmonių skaičius nuo 2011 m. kasmet didėjo ir dabar sudaro beveik 15 proc. visų nuo gripo paskiepytų atvejų. Skiepų paslaugos įvedimas vaistinėse padidino ir bendrą šalies vakcinacijos rodiklį.

Pasaulio sveikatos organizacija kelia tikslą, kad paskiepytos populiacijos dalis turi sudaryti nemažiau 75 proc., tuomet susidaro visuotinis imunitetas, infekcija yra kontroliuojama. Vaistininkai tikisi, kad įvertinus pirmuosius skiepijimo vaistinėse rezultatus, bus galima skiepyti ne tik suaugusius, bet ir vaikus. Taip pat būtų išplėstas skiepų sąrašas, įtraukiant ir vakcinų nuo COVID-19.

Kovas – atsinaujinimo mėnuo

Karščiausia kovo mėnesio naujiena, anot BENU vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovo Mindaugo Urbo, žinoma, yra skiepai, tačiau tai ne vienintelė gera žinia.

„Klientai jau kurį laiką aktyviai klausinėjo, kada atnaujinsime vaistinėse teikiamas paslaugas, kurios buvo sustabdytos dėl pandemijos ir karantino ribojimų. Taigi nuo kovo pradžios vaistinėse jau galima atlikti veido odos būklės įvertinimą, kūno kompozicijos analizę, pasimatuoti kraujospūdį. Šios farmacinės rūpybos paslaugos ypatingai svarbios karantino kontekste, nes žmonės mažiau juda, neretai išsibalansuoja mitybos režimas, nuo sauso patalpų oro ir reto buvimo lauke, prastėja odos būklė“, – sako M. Urbas.

Kardiovaskulinių ligų mastas Lietuvoje grėsmingas, Higienos instituto duomenimis, kasmet vidutiniškai per 55 proc. visų mirčių sudaro atvejai, kurių priežastis – širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai. Vaistininkė S. Keturakienė sako, kad tai tikra tiksinti bomba.

„Deja, žmonės ne visada įvertina riziką, ypač jaunesni, kurie mano, kad kraujotakos sistemos ligos jiems negresia, kad tai tik senjorų problema. Situaciją apsunkina ir tai, kad simptomai iš pradžių gali būti sunkiai pastebimi, todėl reguliarus kraujospūdžio matavimas labai svarbi prevencinė priemonė“, – sako vaistininkė.

Širdies problemų gali turėti bet kurio amžiaus žmogus, o statistika rodo, kad vis dažniau šiomis ligomis suserga jauni gyventojai.

Pavasarėjant, anot vaistininkės, svarbu pasirūpinti ir dar vieno organo būkle – tai oda. Didžiausias ir sunkiausias mūsų organas saugo organizmą nuo neigiamo aplinkos poveikio. Tiek kenčiantiems nuo odos ligų, tiek turintiems sveiką odą, būtina ją teisingai prižiūrėti ir pasirinkti tinkamus produktus. 

„Mažai deguonies ir šviesos gavusi oda per žiemą suvargo, ilgas buvimas patalpose irgi nepasitarnavo. Bet prieš renkantis tinkamiausias kosmetikos priemones ir bandant atgaivinti odą, reikėtų nustatyti jos tipą, sužinoti, kaip taisyklingai prižiūrėti būtent tokią veido odą. Profesionalus odos analizatorius nustato odos drėgmės lygį, elastingumą, porėtumą, raukšlėtumą, spuogus, kuperozės lygį, pigmentaciją“, – sako S. Keturakienė

BENU vaistinėse atliekamos farmacinės rūpybos paslaugos yra nemokamos pateikus BENU kliento kortelę, o vaistininkai profesionaliai pakomentuoja rezultatus, pataria, kaip rūpintis sveikata.

Pranešimą paskelbė: Šarūnė Bernotė, UAB Headline agency

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą